„A természet majd megoldja” – Napokig hagyták szenvedni az aknába esett kiscicát
2024. január 31 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 31 - Képek: Getty Images Hungary
Megdöbbentő, egyben felháborító történetet osztottak meg a csepeli állatvédők egy bajbajutott kölyökmacskáról, aki mellet elmentek az emberek.
A csepeli Agenor Civil Állatvédő Egyesület közösségi oldalán olvasható annak a kölyök macskának a kálváriája, aki egy akna fogságába esett. Nem ez a megrázó része a történetnek, hiszen viszonylag gyakran megesik, hogy házi kedvenceink szorult helyzetbe kerülnek. Ám az, hogy a kiscica panaszos segélykérését többen is hallották, és senki nem tett semmit, az egyáltalán nincs rendjén! Az sem, ami utána következett.
A címben is idézett mondatot az állatvédőkhöz címezték, mégpedig nem is egyszer: ahogy írják, két nap alatt kétszer is ez volt a reakció arra, hogy segíteni kellett volna az állatnak. Mint a posztból kiderül, a kicsi jószág több napig várta, hogy valaki megmentse. Végül négy nap alatt sikerült, hála annak, hogy két hölgy jelezte a szervezetnek, hogy szükség lenne rájuk.
A hét első napján kaptunk bejelentést 2 hölgytől, Ildikótól és Annától egy aknába esett kismacska ügyében a Csepel Művekből. (Ezt hálásan köszönjük nekik, mert rajtuk kívül SENKINEK eszébe nem jutott segítséget kérni a cica számára, holott mint utólag kiderült, a környékbeliek már napok óta hallották a keserves nyávogást…)
A segítők munka után, éjszaka érkeztek a helyszínre, egyidőben a Speciális Állatmentő Egység kollégáival. Addigra már a tűzoltók is felmérték a helyzetet, s a tájékoztatásukból kiderült, hogy az aknában elektromos vezetékek futnak. Így az éjjeli sötétség nem volt alkalmas a mentésre.
Másnap aztán akcióba lendültek, hogy felszínre hozzák a mintegy 5 méter mélyen levő cicát. Mivel nem egyetlen vezetékről, hanem, ahogy fogalmaznak, egy kábelalagútról volt szó, így segítséget kértek az üzemeltetőtől.
Mint kiderült, egy 10kV-os, magasfeszültségű kábelfolyós fut az akna mélyén.
Innen indult az igazi kálvária, hiszen csak az áramszolgáltató cég jogosult bármit tenni az ügyben. Rengeteg utánajárás, telefonálás, fényképküldés és levelezés következett, miközben két alkalommal is elhangzott az címbéli mondat.
Hogy addig is, míg megoldást találnak, ne haljon meg a kiscica, ételt juttattak le neki, helyi civilek közreműködésével. Míg folyt az egyeztetés, az állatvédők folyamatosan próbálták az időközben kifeszegetett szellőzőrácshoz édesgetni a riadt jószágot, hátha sikerül azon keresztül kiemelniük. Mivel az ügyintézés nem járt sikerrel, a végső terv az volt, hogy a résen keresztül bejuttatott csapdával hozzák ki a cicát. Ám újabb akadály gördült eléjük….
Az állatvédők másnap a rács helyén egy lehegesztett lemezlapot találtak. Ekkor már rendőri jelenlétet kértek, majd rést vágtak a lemezen.
Bevetettük a flexet, erővágót, kerékkulcsot, és a helyi erőkkel együtt megfelelő nagyságú nyílást rittyentettünk a kiszabadításhoz.
Ezen keresztül sikerült bejuttatni az élvefogó csapdát, amibe a kiscica pillanatok alatt be is ment.
A leeresztés első pillanatától nagyjából 3 perc 42 másodperc telt el addig, hogy már biztonságban tudhattuk az elcsigázott apró kis teremtményt.
Az ügyben megkerestük az EON-t is, ahonnan az alábbi tájékoztatást kaptuk az eset kapcsán:
Az Ön által jelzett esetben is az ügyfélszolgálatunkra érkezett bejelentés alapján érkeztek szakembereink november 22-én a Csepel Művek területén, egy magánkézben lévő üresen álló épületbe, ahol a kiscica a bejelentők szerint egy kábelaknában volt. A kisállat pontos helyét a keresés során sajnos nem sikerült beazonosítani. Másnap a szerelők ismét visszatértek a helyszínre és minden lehetőséget megvizsgálva, közel öt órán át próbáltak megoldást találni a cica kimentésére. Ismét körbejárták a területet, és megpróbáltak még egy útvonalon eljutni az állathoz, azonban víz alatt (hullámtérben) lévő elektromos vezetékek és a leomló alagút miatt ott sem tudtak bejutni
– a fenti tájékoztatást továbbá kiegészítették azzal, hogy a kollégáiknak a hegesztéshez egészen biztosan nincs közük, még csak erre alkalmas felszereléssel sem rendelkeznek.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy állatmentés esetén az ügyfélszolgálatukhoz lehet fordulni, a bejelentéseket pedig minden esetben kivizsgálják. Amit kiemelnek, az a személyi biztonság:
Nagyon fontos, hogy senki ne próbálja meg megközelíteni a feszültség alatt lévő vezetékeket, berendezéseket, mert ez élet- és balesetveszélyes!
Az elképesztő história minden részlete a mellékelt bejegyzésből kiderül, mi csak a főbb mozzanatokat emeltük ki, kommentár nélkül.
Amit nagyon fontos hangsúlyoznunk a történtek kapcsán, hogy soha, semmilyen körülmények között ne hagyj cserben egy segítségre szoruló, bajbajutott állatot! Jelezd a helyi jegyzőnek, valamely állatvédő szervezetnek vagy hívd a 112-es segélyhívót!
Mint olvashatod, igen nagy nehézségek árán ugyan, de ezúttal is sikerült megmenteni a macska életét.
Arról pedig, hogy a jog szerint mi minősül állatkínzásnak, ebben a cikkünkben írtunk dr. Kajó Cecília állatvédelmi szakjogász közreműködésével. Ajánlott és elgondolkodtató olvasmány!
A cikkben felhasznált képek illusztrációk.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek