6 érdekesség a koratról: nem lehetett akárkinek ilyen macskája
2024. október 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 29 - Képek: Getty Images Hungary
A korat a mai napig kifejezetten ritka macskafajta hírében áll, így szerencsésnek mondhatja magát az, aki már találkozott ezzel a különleges fajtával.
A korat ritkasága nem újdonságából fakad, a fajta ugyanis feltehetően több mint 900 évvel ezelőtt alakult ki. Szülőhazája Thaiföld, azon belül is Korat (hivatalos nevén Nakhonratcsaszima) tartomány székhelye, ami már korábban is jelentős kereskedelmi csomópont volt. Itt éltek a nagy becsben tartott szürke színű macskák, akiknek számos különleges képességet tulajdonítottak. Elöljáróban például megemlítenénk egy különleges feladatot, amire a korai koratokat kiképezték: ellenőrizniük kellett, hogy nincsenek-e a bölcsőben skorpiók, mielőtt még a szülők belefektették volna gyermeküket. Hogy ezen kívül még milyen érdekességeket érdemes tudni a fajtáról, azt az alábbiakból megtudhatod.
A korat nem csak különleges szépségéről híres. Thaiföldön szerencsehozó állatnak, kabalának tartják, és a legendák szerint a görbe farkú egyedek még szerencsésebbek. Évszázadokon keresztül, sőt, bizonyos területeken a mai napig a jólléthez és a boldogsághoz kötötték a korat alakját, így (főleg az uralkodóknál és a magasabb pozíciókban lévőknél) szokás volt koratot ajándékozni a friss házasoknak, hogy a házasságuk hosszan tartó és boldog legyen. Egyes források szerint ez a tradíció máig fennmaradt, és egészen pontosan úgy néz ki, hogy az ara egy pár koratot kap nászajándékba az esküvője napján, így garantálva a házas élet boldogságát és a gyermekáldást.
Ha már nászajándéknál tartunk, érdekességként fontos megemlíteni, hogy a koratot egészen a 20. század közepéig nem eladták, hanem ajándékozták azoknak, akikről úgy gondolták, hogy érdemesek erre a különleges macskára. Csupán azok kaphattak ilyen cicát, akiket „tiszta múltúnak” tartottak.
Ahogyan azt már fentebb is említettük, a koratnak számos képességet tulajdonítanak, az időjárás befolyásolása pedig ezek közül az egyik. Főleg vidéken úgy tartották, hogy a macska, akinek színe a viharfelhőkéhez hasonlít, képes irányítani az időjárást. Korat tartományában az eső reményében a mai napig szokás ilyen cicát körbehordozni a faluban, miközben a helyiek vízzel hintik meg. A szóbeszéd szerint a korat nyávogásával képes meglágyítani a víz istenének a szívét, aki így esővel ajándékozza meg az érintett területet.
Nem csoda, hogy nemzeti kinccsé avatták a koratot, hiszen ez a macska Thaiföldön, főleg Korat tartomány vidékén szerves része a kultúrának.
A korat thai neve „Si-Sawat”, ami egyrészt a bundájának színét írja le (tehát szürkés-kék), másrészt pedig szerencsehozó tulajdonságára is utal (a „sawat” jólétet jelent). Így nem is kérdés, hogy kifejezetten találó névvel illették ezeket a különleges cicákat.
Bár ezt leginkább akkor érdemes tudni, ha az embert véletlenül összehozza a sors egy korattal, mindenképpen érdekes információ a fajtáról, hogy bizonyos gyógyszerekre érzékenyebb, mint bajszos társai. A Korat Cattery Brasschaat weboldalán figyelmeztetik az érdeklődőket, hogy ezek a macskák kifejezetten érzékenyek a fájdalomcsillapítókra, illetve a nyugtató gyógyszerekre, és ezekből egy átlagos adag akár napokon keresztül is hatással lehet a cicákra. Azt is kiemelik, hogy gyakori, hogy a koratok allergiások az antibiotikumokra. Így aki valaha is korat macskát szeretne otthonra, annak mindenképpen fontos észben tartania ezt a tudásmorzsát.
Bár különleges szépséggel rendelkezik ez a hosszú múltú fajta, küllemre könnyedén összetéveszthető az orosz kék macskával. Főleg azok számára nagy a kihívás, akik nem tudják, hogy hogyan lehet a két fajtát megkülönböztetni. Összehasonlításunkban segítünk tisztázni a kettőjük közti különbségeket.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek