hirdetés

Engedélyezték a laborhús használatát a macskatápokban: mit is jelent ez?

Gerhát Petra

2024. augusztus 12 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Laborhús tartalmú tápokkal csökkentenék a kedvtelésből tartott állatok karbonlábnyomát. Utánajártunk, mi is az a laborhús, és miként kerül a macskatápba.

hirdetés

Engedélyezték, hogy a házi kedvencek eledeléhez laborban tenyésztett csirkehúst használjanak fel Nagy-Britanniában – számolt be róla a napokban a National Geographic. Az idei év végén már a boltokba kerülhet a laborhús tartalmú táp.

Vajon a macskáknak fogukra való lesz a laborhús tartalmú táp?

Hogy kerül a laborhús az etetőtálba?

Sokan az egyre növekvő létszámú emberiség táplálásnak egyik megoldásaként tekintenek a laborhúsra. A mesterségesen, nevéből is fakadóan laboratóriumi körülmények között előállított, úgynevezett laborhús speciális műanyag csészékben készül. Az első, ipari módon előállított hússzelet még 2013-ban készült a Maastrichti Egyetem egyik kutatólaborjában. A kutatók ekkor voltak képesek előállítani első ízben egyfajta speciális tápoldatban izomsejteket. A kezdeti sikereket követően alig tíz évvel később már valódi, fogyasztható kinézetű és állagú húsokat is készítenek, melyeket a világ néhány laborhús-éttermében meg is kóstolhatnak a kíváncsi érdeklődők.

Bár jelenleg az előállítása jóval drágább, mint a hagyományos módon, állatokat tenyésztve húshoz jutni, a karbonsemlegességet célzó törekvések ebben látják a jövőt, ugyanis fenntarthatóbbnak tűnik, mint a legelésző csordák és gulyák.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint az állattenyésztés felelős a globális üvegházgáz-kibocsátás 18 százalékáért, de egyes tanulmányok szerint a valós szám ennél is magasabb, 50 százalék körül van. A tehenek kérődzése és ürüléke metángázt termel, a takarmány termesztése pedig rengeteg termőföldet és vizet igényel, ezért váltanának mesterséges húsokra. Ennek egy megoldása a növényi alapú húspótlékok elterjedése lenne, a másik pedig az ipari, laboratóriumi körülmények között nevelt izomrostok.

A macskatápokba már kerülhet mesterséges hús

Bár Magyarországon egyelőre nem elterjedt az élelmezési használata sőt, a tiltását is fontolgatják, az angol macskák hamarosan tömegével próbálhatják ki azt, hogy vajon fogukra való-e a mesterséges fehérje. A világon ugyanis először Nagy-Britanniában kapta meg az engedélyt a brit állategészségügyi hatóságtól a Meatly nevű cég a laborban tenyésztett csirkehús állateleségben való használatához.

A Meatly laborhúsból készült állateledeleit 2024 év második felétől kereshetik majd a britek az üzletek polcain. Egyelőre ugyan az így előállatott hústermék ára magas, de a termelés felduzzasztásával várhatóan csökkenni fog, és a cég is igyekszik olcsóbbá tenni a termékét.

macska táplálása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!