Több lakás árát is kifizették ezért a macskás festményért
2023. június 5 - Képek: Getty Images Hungary, Treasury Classics Art/Instagram
2023. június 5 - Képek: Getty Images Hungary, Treasury Classics Art/Instagram
1891-ben a San Franciscó-i dollármilliomos, Kate Birdsall Johnson megbízott egy művészt, hogy fesse le 42 macskáját. Az elkészült mű 183 cm x 244 cm és 103 kg lett, és ezáltal a világ legnagyobb macskás festménye.
A festményt létezése óta kiállították már a Világkiállításon (World’s Fair), 1906-ban túlélt egy tüzet és egy földrengést is, valamint egy turné keretében körbejárta az Egyesül Államokat. 2015-ben árverésre bocsátották, ahol is egy ismeretlen macskamániás 285 millió forintnak megfelelő dollárért vette meg. Elképesztőnek tűnik az összeg, ám a grandiózus és valóban gyönyörű mű története pont ilyen rendhagyó. Lássuk hát, milyen titkokat rejt a legnagyobb és legdrágább macskás festmény!
Az eredeti megrendelő, Kate Birdsall Johnson Kalifornia egyik legjelentősebb művészetpártolója volt. Férje, Robert C. Johnson helyi üzletember vagyonát vas és fém örökségéből szerezte. Mrs. Johnson pedig nagyon jól tudta, hogyan kell élvezni a gazdagságot. Élete egyik legnagyobb szenvedélye a macska volt, amely egy pillanatra sem csillapodott az évek múlásával.
A legendák szerint Mrs. Johnsonnak 350 macskája volt nyári otthonában, Sonomában, akikre halálakor 500 ezer dollárt hagyott, hogy garantálja a kényelmüket. Dawson Carr kurátor azonban a kép 2016-os Portland Museum of Art-ban való kiállítása alkalmával cáfolta ezeket az információkat. Valójában sosem volt több macskája mint az a 42, amely a képen szerepel, és csak annyit hagyott rájuk, hogy biztosítsa a gondozásuk költségeit a hátralévő években. Hagyatékának nagy részét egy hátrányos helyzetű nők és gyerekek számára épült kórház létrehozásába fektette. Hát ilyen ember volt ez a Mrs. Johnson!
Kedvence egy Sultan nevű perzsa volt, akit egy franciaországi útján szemelt ki magának. Amikor megkérdezte a gazdát, hogy mennyibe kerül az állat, az azt válaszolta, hogy nem eladó. Mrs. Johnson azonban nem az a típus volt, aki egykönnyen feladja. 3000 dollárt ajánlott fel a macskáért, aki persze a képen is szerepel, pont középen.
Carl Kahler osztrák művész, akit a hölgy 1890-ben felkért arra, hogy állítson emléket kedvenceinek, töredelmesen bevallotta, hogy még soha életében nem festett macskákat! És mivel a képnek tökéletesnek kellett lennie, a művész a következő három évet azzal töltötte, hogy tanulmányokat készített. Amikor a kép végre elkészült, azt a tulajdonosa máris kölcsönadta az akkor Chicagóban megrendezett Világkiállításnak.
Úgy tűnhet, hogy a képet Mr. Johnson nevezhette el, ugyanis az a „My Wife’s Lovers”, vagyis a Feleségem szeretői névre hallgat. Ez valószínűleg nem igaz, ugyanis már a felkérés idején halott volt. A szakértők úgy gondolják, hogy a jellemzés valóban tőle származhat, a felesége pedig felhasználta a hangzatos címhez.
Azt még tudni lehet a festményről, hogy gyakran cserélt gazdát a 20. században. 2005-ben egy magángyűjteménybe került, majd 2015-ben újra tulajdonost váltott, aki kölcsön is adta azt a Portland Museum of Art-nak, ahol jelenleg megtekinthető az alkotás.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek