Doromboló angyalok – 5 dolog, amivel egy macska segít a lelki egészség megőrzésében
2023. október 10 - Képek: Getty Images Hungary
2023. október 10 - Képek: Getty Images Hungary
Október 10-e a lelki egészség világnapja. Ünnepeljük kedvenceinket, akik nap, mint nap segítenek, hogy boldogok legyünk.
Minden gazdi tudja, hogy háziállataink boldogabbá teszik a mindennapjainkat. A macskák gondozása és a velük eltöltött idő pedig nemcsak a hangulatot javítja: életünk számos területén segít a testi és lelki egészség megőrzésében.
Egy házi kedvenc jelenléte a magány tökéletes ellenszere. Az izoláció és a magányos életmód káros hatással lehet mind a mentális, mind a fizikai egészségünkre. Egy cica minden otthon töltött percben veled van – köszönt, amikor hazaérsz, az öledbe fekszik, hogy simogasd, vacsoráért kiabál vagy az esti zoomies alkalmából szétszedi a lakást. Sőt, azt is felismeri, hogy milyen hangulatban vagy. Még ha a nap nagy részét alvással tölti, a puszta jelenléte megnyugvást és örömet okoz. Egy nehéz nap után pedig kiváló hallgatóság: bátra kiöntheted neki a szívedet, és ítélkezés nélkül végig hallgat.
Amikor a kedvenced épp kiborít valamit, összetör egy vázát, vagy már megint felugrik az asztalra (pedig tudja, hogy nem szabad), nehéz elképzelni, hogy nyugtató hatással bír. Pedig tanulmányok kimutatták, hogy a cicákkal eltöltött idő csökkenti a stresszt.
A Minnesotai Egyetem kutatói szerint a macskatartás segít enyhíteni a stresszt és a szorongást, amelynek hatására csökken a vérnyomás és lelassul a pulzus. Ennek eredményeként kisebb a valószínűsége a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek. Az egyetemen végzett tanulmány 4 435, 30 és 75 év közötti felnőttet vizsgált, akik mintegy fele macskatulajdonos. Az eredmények azt mutatták, hogy a macskatartók közül 10 év alatt 3,4% hunyt el szívrohamban; azoknál, akik soha nem tartottak macskát, ez az arány 5,8% volt.
A New York-i Állami Egyetem kutatása pedig azt is alátámasztotta, hogy a gazdik vérnyomása stresszes helyzetekben sem szökik olyan magasra, mint azoké, akiknek nincs kis kedvencük.
A macskáknak ráadásul van még egy stresszoldó szupererejük: dorombolásuk nemcsak a saját testükben szabadít fel endorfint. Kutatások szerint hasonló hatása lehet ránk is.
Egy macska gondozása értelmet és felelősséget ad, ami a nehéz időszakokban is motivál a kitartásra. Még a leglustább vagy legsötétebb napokon is fel kell kelni, hogy megetesd őket, és azt is jelezni fogják, ha játékra vagy figyelemre van szükségük. Ezek a kis dolgok mind javítják a lelki egészségedet anélkül, hogy észrevennéd.
Talán nincs olyan gazdi, aki soha ne ébredt volna fel a macskája reggeli követeléseire. A cicák elég hatékony ébresztők, és minél régebb óta társai egy embernek, annál inkább megjegyzik és számon is kérik a napi rutint. Belső órájuk jelzi, ha itt a reggeli ideje (igaz, néha túl türelmetlenek, és korábban kiáltanak éhhalált), tudják, mikor kell játszani, de akár azt is megtanulhatják, körülbelül hány órakor jön el az esti lefekvés ideje.
A macskák elkötelezettsége a napi rutinhoz pozitívan hat rád is, hiszen a struktúra az életedben hozzájárul a jó mentális egészséghez.
Nincs is jobb, mint este összebújni a cicáddal a takaró alatt, vagy félálomban érezni, ahogy összegömbölyödik a lábadnál. Az arizonai Mayo Klinika alvásgyógyászati központjának felméréséből kiderült, hogy az állattartók 41%-a sokkal jobban alszik, amikor kedvence is mellette van.
Bár a macskád talán nem csodaszer a depresszió vagy szorongás ellen, örömöt és nyugalmat hozhat a mindennapjaidba és a lelki egészség őrangyala lehet. Egy kedves háziállat társasága és szeretete célt és boldogságot ad, a vele töltött pillanatok segítenek átvészelni a nehéz napokat. Fontos megjegyezni, hogy bár a háziállatok érzelmi támogatást nyújthatnak, nem helyettesíthetik a szakszerű egészségügyi kezelést, ha az szükséges. Azonban a kedvenceddel megosztott szeretet és kapcsolat pozitív változást hozhat az általános jóllétedben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek