hirdetés

A Los Angeles-i pumák éjszakai állatokká válnak, hogy elkerüljék az embereket

Hangai Lilla

2025. január 4 - Képek: Getty Images Hungary

A Greater Los Angeles területén élő pumák egyre aktívabbá válnak éjszaka, hogy alkalmazkodjanak az élőhelyükön az emberek túrázási, kerékpározási és futási szokásaihoz.

hirdetés

Egy új tanulmány szerint a hatalmas kiterjedésű terület emberi lakossága egyre inkább a pumák (Puma concolor) területeit használja a különböző szabadidős tevékenységekre. Ez rendkívül nehéz helyzetbe hozza a faj egyedeit, akik a túlélés érdekében kénytelenek változtatni viselkedésükön. Lássuk máris, hogyan alkalmazkodnak az új körülményekhez a Los Angeles-i pumák!

Puma

A Los Angeles-i pumák feladják eddigi életmódjukat az emberek miatt

A pumák, vagy más néven a hegyi oroszlánok természetesen alkonyatkor és hajnalban a legaktívabbak krepuszkuláris állatok lévén. De azokon a helyeken, ahol emberek végeznek különböző tevékenységeket, ezek az állatok most inkább az éjszakai órákat részesítik előnyben – állítja a Biological Conservation folyóiratban megjelent friss tanulmány. „Ez a rugalmasság, amit a hegyi oroszlánok tevékenységében látunk, lehetővé teszi, hogy megoszthassuk ezeket a természeti területeket. A pumák alkalmazkodnak, hogy az együttélés megvalósulhasson” – mondta Ellie Bolas, a tanulmány vezető szerzője, aki doktori kutatását a pumákról és az öszvérszarvasokról írja a Kaliforniai Egyetemen (Davis).

Bolas és munkatársai GPS-nyakörveket helyeztek el 22 pumán, amelyek 2011 és 2018 között a Santa Monica-hegység környékén éltek. Ezután összehasonlították ezen állatok aktivitását az emberek rekreációs tevékenységével, amelyet az online Strava platformon regisztráltak. (Az applikáció lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy nyomon kövessék fizikai aktivitásukat.)

A kutatók megállapították, hogy azok a pumák, amelyek olyan területeken éltek, ahol megnövekedett a rekreációs tevékenységek mennyisége, az aktivitásuk időzítését hajnalról éjszakára helyezték át. Akkorra, amikor az emberi mozgás mértéke a legalacsonyabb volt. Ez azt sugallja, hogy igyekeznek mindent megtenni azért, hogy elkerüljenek bennünket. Érdekesség, hogy ezek az eredmények összhangban állnak korábbi tanulmányokkal is. Ezek arra utaltak, hogy az emlősök világszerte egyre inkább éjszakai életmódot folytatnak az emberek elkerülése végett.

Puma

Elég csak megszólalnunk…

Egy 2019-es, az Ecology Letters folyóiratban megjelent tanulmány például megállapította, hogy már az emberek beszédének hangja is elegendő volt ahhoz, hogy elijessze a hegyi oroszlánokat, és csökkentse aktivitásukat. Olyannyira, hogy hangunk hatása hasonló volt ahhoz, mintha teljesen eltávolították volna ezeket a ragadozókat az ökoszisztémából. Az emberek a történelem során folyamatosan üldözték ezeket az állatokat, így a félelem valóban jogosan alakult ki bennük.

Napjainkban is a Los Angeles környékén élő pumák számos veszélynek vannak kitéve. Ideértve a forgalmas utakat, erdőtüzeket, rágcsálóirtó szereket, alacsony genetikai sokféleséget és széttagolt élőhelyeket – fejtik ki a tanulmányban. A szerzők megjegyezték, hogy a szabadidős tevékenységeink további potenciális stresszfaktort jelentenek ezen állatok számára.

„Még egy olyan ártalmatlan dolog is, mint a rekreáció, hozzáadhat ezekhez a stresszfaktorokhoz például azáltal, hogy megváltoztatja, mennyi energiát kell az állatoknak vadászatra és más szükségletekre fordítaniuk. De optimizmussal tölthet el minket az a tudat, hogy rugalmasak az aktivitásuk időzítésében. Az együttélés megvalósul, és ez nagyrészt annak köszönhető, amit ezek az állatok tesznek” – hívta fel a figyelmet Bolas a tanulságra, amelyen érdemes komolyan elgondolkodnunk.

Többször írtunk arról, hogy puma támadott kutyára vagy macskára akár lakott területen belül is. Célunk sosem az volt, hogy démonizáljuk ezzel a macskafélét; csupán ezek által is szerettük volna felhívni a figyelmet arra, hogy tevékenységeink milyen negatív hatást gyakorolnak ezekre az állatokra, és a körforgás miatt önmagunkra is. Ha szeretnéd jobban megérteni a nagyragadozókat, kattints ide, hogy megtudhasd, miért értjük őket félre.

hegyi oroszlán macskaféle nagymacska puma vadmacska
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!