hirdetés

A macskák agya egyre kisebb lesz, és erről mi tehetünk

Hangai Lilla

2024. augusztus 7 - Képek: Getty Images Hungary

Az házi macskák koponyája az elmúlt 10 000 évben jelentősen kisebb lett, ezáltal az agyuk is.

hirdetés

Egy, a Royal Society Open Science című folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók összehasonlították a modern házi macskák koponyaméreteit (ami az agyméret indikátora) két legközelebbi vad ősükkel, az afroázsiai vadmacskákkal (Felis lybica), és az európai vadmacskákkal (Felis silvestris). A csapat megállapította, hogy a háziasított macskák koponyamérete – és így az agymérete is – jelentősen csökkent az elmúlt körülbelül 10 000 évben. A modern macska esetében a csökkent agyméret a háziasodás eredménye lehet. Elmondjuk, mit jelent ez kedvenceinkre, és más fajokra nézve.

A házi macska esetében az agyméret a háziasodás miatt változik

Ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a cirmosod butább, mint egy vadmacska. Egy hipotézis szerint ez mindössze azt mutatja, hogy a háziasított állatoknál a szelídség prioritása véletlenül megváltoztathatta az agyuk fejlődésének módját. Ezek a változások valószínűleg akkor kezdődnek, amikor az állat még embrió formában van, és éppen elkezdi kifejleszteni a velőcső sejteket. Ez egyedülálló a gerinceseknél, és kulcsszerepet játszik az idegrendszer fejlődésében is többek között.

„A szelídségre való kiválasztás az állatok háziasítása során csökkentheti a velőcső sejtek vándorlását és szaporodását. Ez mérsékelt izgalmi állapotot és félelmet eredményezhet. E visszaesett szabályozás pedig összefüggő változásokat okozhat a morfológiában, a stresszválaszban és az agyméretben is” – írják a kutatók tanulmányukban.

Az új tanulmányban több régi, az 1960-as és 1970-es évekből származó kutatást is megismételtek. Ezek szintén a házi és vadmacskák koponyaméretét hasonlították össze. Ezen régi munkák támogatták azt az elképzelést, hogy a háziasított macskák agymérete jelentősen csökkent az évek során. Néhány a tanulmányok közül csak az európai vadmacskával hasonlította össze a modern macskát, amelyet ma már nem tartanak közvetlen ősként számon. Az új tanulmány szerzői frissíteni akarták ezeket a korábbi kutatásokat azáltal, hogy a házi macskát az afroázsiai vadmacskával hasonlították össze. A fajt a részletesebb genetikai kutatások a modern cirmosok legközelebbi élő őseként igazolták.

Afroázsiai, vagy közkeletűbb nevén afrikai vadmacska

Itt helyezkednek el a hibridek a vizsgálatban

A csapat megállapította, hogy a régi kutatások továbbra is helytállóak, mivel a házi macskák koponyamérete akár 25%-kal is kisebb, mint az afroázsiai és európai rokonoké. A kutatók számos hibrid (vad és házi fajták keveréke) macskafajt is megvizsgáltak. Megállapították, hogy ezek a koponyaméretek tökéletes középutat képviselnek a vad és a házi fajok között.

Mindez azt mutatja, hogy a háziasítás – vagy a macskák esetében találód kifejezés a háziasodás – jelentős hatással volt a macskák evolúciójára az elmúlt több ezer év során. Ez egy olyan jelenség azonban, amely sok más háziasított állatfajnál is megfigyelhető. A koponyatérfogat változásait jól dokumentálták különböző fajoknál, beleértve a juhokat, a nyulakat és bizony a kutyákat is.

Ennek megértése nemcsak rávilágít a háziasítás vadállatok fejlődésére gyakorolt hatására, de aggodalmakat is felvet a vad fajokkal kapcsolatban, amelyeket a házi állatokkal való hibridizáció fenyeget. Ha ugyanis a kisebb koponya és ezáltal agyméret csökkenő izgalmi állapotot és félelmet eredményezhet, az óriási hatást gyakorolhat a ragadozó-préda kapcsolatokra.

afroázsiai vadmacska európai vadmacska háziasítás macska háziasítása tanulmány
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!