5 meglepő ok, amiért a macskák befordítják a mancsukat: veheted ezt egy „Kérem, ne zavarjanak!” kiírásnak is
2023. május 3 - Képek: Getty Images Hungary
2023. május 3 - Képek: Getty Images Hungary
Abban egyetérthetünk, hogy a macskáknak igazán különös szokásaik vannak, amik a legtöbb esetben még elragadóbbá teszik őket. Természetesen kivételt képez ez alól, amikor hajnali 5-kor érzik úgy, hogy egy kis dagasztás a gazdi csupasz karján biztosan jólesne neki. Azonban az, amikor fekvő helyzetben a testükből vekni alakot formálnak, mindenképpen a cukik közé tartozik. Ilyenkor a mancsaikat is a testük alá fordítják, aminek számos oka lehet.
Ma ennek a gesztusnak az okairól lesz bővebben szó, hogy még inkább megismerhesd kedvencedet, ő pedig még nagyobb biztonságban érezze magát melletted.
Az emberekhez hasonlóan az állatok is különböző technikákkal szabályozzák testhőmérsékletüket attól függően, hogy milyen a környezetük. A macska normál testhője 38-39 °C körül mozog, ami jól mutatja, hogy miért keresik a macskák a napos helyeket.
Míg a meleg hónapokban a cicák jellemzően kinyújtóznak és elnyúlnak, addig a hidegebb hónapokban pont az ellenkezőjét teszik: összekuporodnak. Nemcsak a bundájukat növesztik dúsabbra, de a testhelyzetükkel is igyekeznek elérni, hogy minél több hőt tartsanak meg maguknak. Ahogy mi az ujjainkon, úgy ők a mancsaikon veszítenek gyorsabban hőt, amiket maguk alá igazítva tudnak picit csökkenteni. Ráadásul így kisebb felületen érintkeznek a külvilággal, ami szintén segítséget jelent az értékes meleg megtartásában.
A cirmosoknak hihetetlen érzékük van ahhoz, hogy megtalálják a számukra legkényelmesebb és legbiztonságosabb helyet. Általánosságban elmondható, hogy ha nyugodt körülmények között érzik magukat, akkor a mancsaikat maguk alá húzzák. Ellazulnak, nem készülnek arra, hogy bármelyik pillanatban meg kell védeniük magukat, vagy menekülniük kellhet.
A macskáknak meglehetősen sok énidőre van szükségük ahhoz, hogy kikapcsolódjanak és feltöltődjenek. Amikor behúzott mancsokkal vekni alakban pihennek, lehetőségük van arra, hogy begyűjtsék az értékes hőt, amitől könnyebben relaxálhatnak egy keveset, elmerülve az álmaikban.
Akármilyen cuki is ez a pozitúra, amitől égető vágyat érzel, hogy megsimogasd vagy odabújj hozzá, nem valószínű, hogy ez a megfelelő időpont. Gondolj rá úgy ilyenkor, mintha töltőn lenne. Ha újra 100 százalékra került az aksija, újra játszhattok és összebújhattok.
Egyes macskákra jellemző, hogy akkor helyezkednek ebbe a pozícióba, ha pihenni szeretnének, de közben figyelemmel akarják kísérni a külvilágot is, amire így könnyedén reagálhatnak. Sok cica használja a vekni testhelyzetet az éber alváshoz, vagy valamilyen történés tisztes távolból történő megfigyeléséhez.
Ha a macska hosszú órákon keresztül vekni pozícióban pihen és nagyon keveset mozog, vagy mindezt egy eldugott helyen teszi, lehetséges, hogy megsérült vagy fájdalmai vannak valamilyen betegségből eredően.
Egy gazdi ösztöne általában mindig helyesen súg ilyenkor, így érezni és látni fogod, ha a kedvenced viselkedése eltér a megszokottól. Ebben az esetben próbáld óvatosan megérinteni a cicát, és átvizsgálni a testét. Ha nem látsz semmilyen külsérelmi nyomot, de mégsem változik a helyzet, javasoljuk, hogy vidd el állatorvoshoz. Jobb félni, mint megijedni!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek