hirdetés

Egy macska is lehet depressziós? Ezekre a tünetekre figyelj

Szénási Szimonetta

2024. június 2 - Képek: Getty Images Hungary

Az mostanra köztudott, hogy a depresszió súlyosan egészségkárosító az emberek esetében. De mi a helyzet házi kedvenceinkkel, őket érintheti?

hirdetés

A depresszió az emberek esetében tartós szomorúságot, az életkedv és a motiváció hiányát eredményezi (terjedelmi okokból csak az állapot néhány jellemző, de nem kizárólagos következményét kiemelve). Azt nem lehet biztosan kijelenteni, hogy társállataink megélik-e, illetve ha igen, miként, a szomorúság érzését, ám az mostanra tény, hogy a hétköznapi tevékenységek iránti közöny, illetve motiválatlanság megjelenhetnek.  Ennek alapján mondhatjuk, hogy lehet depressziós egy macska is.
Ennek a mentális állapotnak a hátterében pedig számos esemény állhat. Vegyük őket sorra, ezzel is segítve a probléma felismerését.

A tartós levertség nem jelent jót

Mitől lehet depressziós egy macska

Egy családtag elvesztése

Ahogy egy kutyát, úgy a macskákat is megviseli a gazdájuk, vagy egy szeretett családtag elvesztése, legyen szó halálesetről, vagy arról, ha valaki elköltözik.

Szerencsére már egyre kevésbé tartja magát az a tévhit, hogy doromboló kedvenceink a házhoz, és nem az emberhez ragaszkodnak. Az elmúlt évek kutatásai és megfigyelései cáfolták ezt a meglátást, rámutatva, mennyire erősen képesek kötődni a gazdájukhoz és a velük élőkhöz. Így ha egy macska elvesztése egy hozzá közel álló személyt, könnyen depresszióssá válhat. Ugyanígy egy velük élő állat távozása is negatívan hat rájuk.

A macskák nagyon ragaszkodnak a gazdájukhoz

Költözés

A cicák számára is nagyon fontos az állandóság, valamint a napi rutinjuk. Amit egy költözés jócskán felboríthat. Mind a környezetváltozás, mind a felborult napirend, illetve a procedúrát kísérő stressz megzavarhatja az állat nyugalmát, amitől a macska könnyen depressziós is lehet.

Sőt, miként dr. Balatonyi Lilla felidézte, egy páciensét a lakás átfestése zavarta meg; minden bizonnyal a felfordulást, valamint a stresszes helyzetet tolerálta rosszul, mintsem az új szín nem tetszett neki.

Az is feszültséget okoz, ha egy kinti macskát beköltöztetnek.

A költözéssel járó stressz megviseli az állatot

Megváltozott napirend

Ugyanakkor az is elég, ha valamilyen életesemény következtében tartós változás áll be a mindennapi rutinba. Például egy új munkarend vagy munkahely miatt a gazda később jár haza.

A közelgő vakáció is problémát szülhet, ha a cica panzióba kerül, vagy kevéssé megszokott személy fog vigyázni rá.

A mindennapok ritmusa megnyugvást ad az állatnak

Fizikai problémák

Ha az életkor, vagy valamilyen egészségügyi probléma korlátozza kedvencedet a hétköznapi, kedvelt szokásai gyakorlásában, az hosszú távon depresszióhoz vezethet. Egy idős, vagy ízületi gyulladásban szenvedő állat nem mozog olyan könnyeden, így például a kanapéra már nem tud felugrani. Ugyanígy a látásromlás is frusztrálhatja.

Az efféle korlátok miatt könnyen depressziós lehet a macska.

Az életkor előrehaladtával kedvencednek egyre több fizikai korlátja lesz

Bántalmazás

Fontos hangsúlyozni, hogy egy kinti macska is lehet depressziós, például az őt ért folytonos atrocitások miatt. Más, bejáró macskák támadásai, ahogy a járókelők zargatása is negatívan hat az állatra.

Más macskák is stresszelhetik kedvencedet

A depressziós macska jelzései

A depresszió a macskáknál elsősorban csökkent aktivitásban mutatkozik meg. A levertség, letargia mellett problémát jelez, ha kedvencednek megváltoznak az evési szokásai (étvágytalan lesz, vagy épp elkezd sokat enni), felborul az alvási ritmusa (nem alszik annyit, mint korábban, vagy szinte egész nap csak fekszik), hangosan válik, vagy épp elnémul, nem érdeklik a játékai, a vele élő többi macska, ahogy a családtagok közeledésére is érdektelen marad, vagy elutasítóan reagál, a csökkent önápolási aktivitás, vagy épp túl sokat nyalogatja magát (erről gyakran kopasz foltok árulkodnak.) Továbbá az alomtálcán kívüli ürítés is tipikus tünet.

A lakásban ürítés is jelzésértékű

Mivel mindezek egészségügyi problémá(ka)t is jelezhetnek, így elengedhetetlen egy teljeskörű kivizsgálás.

Mit tegyél, ha depressziós a macskád?

Amennyiben az állatorvosi vizsgálat negatív, úgy minden bizonnyal mentális oka van a megváltozott viselkedésnek. Ha a felsoroltak alapján tudod is, mi okozza kedvenced állapotát, próbáld ellensúlyozni a hiányzó vagy megváltozott tényezőt. A depresszió az állatok életminőségét is rontja, idővel pedig számos fizikai panaszt vonhat maga után, így nem szabad félvállról venni a jelenséget!

Játsszatok többet, simogasd és fésüld, beszélj hozzá kedvesen. Amit szeret; a lényeg, hogy érezze, ott vagy és foglalkozol vele. Bentivé avanzsált cicánál segíthet egy macskakifutó építése, ami nagyobb szabadságot és a kintlét megtapasztalását biztosítja az állatnak. Új típusú, izgalmas textúrájú ételekkel is feldobhatod kedvenced mindennapjait, ahogy a zenehallgatás is bizonyítottan segíthet neki ellazulni. Egy kinti cica esetében pedig érdemes megfontolni a beköltözést.

Töltsetek minél több időt együtt

Amennyiben egymagad nem boldogulsz a depressziós tünetekkel, kérd az állatorvosotok, esetleg egy macskákkal foglalkozó terapeuta segítségét.

Cikkeink is segítségedre lehetnek az előbbi tanácsok megvalósításában

Ide kattintva mutatunk néhány remek, nem túl bonyolult macskakifutót.

Itt azokról a zenékről értekezünk, amelyek jó hatással vannak a cicákra.

Míg ebben a cikkben egy jolly joker eleséget ismertetünk, ami minden étkezést fel tud dobni, és még egészséges is.

depresszió halál költözés macskakifutó mentális egészség nyaralás panzió stressz
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!