Ilyen egy macska tartalék személyének lenni
2025. február 15 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 15 - Képek: Getty Images Hungary
Ha időnként te is hagyod magad elveszni az interweb útvesztőiben, valószínűleg már találkoztál azzal a kifejezéssel, hogy egy adott macska életében valószínűleg van egy elsődleges személy, akihez mélyen kötődik, és van egy tartalék (spare human), akit kicsit túlzóan – vagy lehet, hogy nem is kicsit túlzóan – csak megtűr, és ha nincs jelen az elsődleges, akkor ha ló nincs, jó a szamár is alapon, a másiktól is elfogadja a simogatást és az ételt.
Ez persze nincs így minden háztartásban, de sok helyen előfordul. Vagy ha jelen is van, nem mindig annyira intenzíven adja a tartalék értésére a macska, hogy jobb híján csatlakozott csak hozzá a sziesztája idejére. Ahol azonban példa van erre a jelenségre, ott mindig nagyon vicces jeleneteket szül. Lássuk máris, hogyan elemezhető ki a macska és az ember kapcsolata ebből az aspektusból. Meg fogjuk nézni, hogyan választják ki a cicák a kedvenc személyüket, és hogyan lehet közelebb kerülni egy cirmos szívéhez, vagyis levedleni a tartalék státuszt.
A következőkben felsoroltak mind segíthetnek abban, hogy a macska közel érezze magát hozzád, és szeressen, megbízzon benned. Azonban ha minket kérdezel, járul ezekhez egy fontos faktor: a kémia. Tudod, mint az emberek esetében. Egyszerűen van olyan, hogy valaki papíron tökéletesen illene hozzánk – legyen az platonikus vagy romantikus kapcsolat –, a valóságban azonban valami, az a megfoghatatlan dolog, vagy franciásan az a bizonyos je ne sais quoi hiányzik. Egy másik személy esetében pedig megtörténhet, hogy sosem gondoltuk volna, hogy valami egyszerűen csak kattan közöttünk, mégis azonnal egymásra hangolódunk.
Na de lássuk, mik számíthatnak abban, hogy a macska közel érezze magát hozzánk!
A kiscicák korai szociális fejlődésében van egy kritikus időszak. Életük első 3–7 hete döntő szerepet játszik abban, hogyan viszonyulnak később az emberekhez. A rendszeres érintés, valamint a különböző hangokkal és illatokkal való megismerkedés segít abban, hogy kiegyensúlyozott, emberhez kötődő macskává váljon az állat. (Persze, ahogy fejlődik majd a személyiség, lesznek olyan cicák, akik számára fontosabb lesz a fizikális kontaktus, míg mások megelégszenek azzal, ha közel lehetnek a szeretett személyhez, családtagokhoz.)
Ha fajtatiszta vagy mentett cicát veszel magadhoz, nem valószínű, hogy ebben a korai szakaszban mindezekre te magad tudj hangsúlyt fektetni. Szocializálni később is lehet az állatot, de több türelmet és időt fog igényelni.
A legjobb ember-macska kapcsolatok akkor alakulnak ki, ha úgy kommunikálsz a cicáddal, ahogy neki a legmegfelelőbb. Ha kedvenced az összebújásban teljesedik ki igazán, akkor vedd magadhoz, amikor csak tudod; ha játék közben virágzik ki, akkor mókázzatok sokat. A macskák szeretik, ha az irányítás a kezükben van. Ha például felemelted, de érzed, hogy mehetnékje van, sose tartsd vissza. Lehet, hogy neked most erre lett volna szükséged, de neki nem. Hidd el, ezáltal a bizalma csak mélyül majd irányodba, mert nem kell attól tartania, hogy korlátozni fogod. (Persze az orvosi vizsgálatok, egyéb kezelések nem képezhetik vita tárgyát. Ha alapvetően elég erős alapokon nyugszik a kapcsolatotok, ezeket ki kell hogy bírja.)
A kommunikáció terén ami még lényeges, hogy tanulmányozd a macska mint faj testbeszédét, egyéb jelzéseit, valamint macskád egyéni viselkedésmintáit is, és reagálj rájuk mindig megfelelően. Egyszóval ne erőltess semmit, amit az állat nem akar! (Itt persze szintén kivételt képeznek az orvosi kezelések, az ápolási teendők stb.)
A macska számára te jelented a biztonságot. Ha egy helyzetben kényelmetlenül érzi magát, akkor valószínűleg elbújik, ne adj’ isten el is szalad. Emberként és gazdaként is neked kell képviselned az érdekeit, így mind a családtagokkal, mind a hozzátok látogató vendégekkel beszéljétek át jól, hogy mit kell tenniük ahhoz, hogy tiszteletben tartsák kedvenced határait.
A játékidő figyelmet és aktivitást igényel a cicától, amelyek következtében boldogsághormonok termelődnek, és ezen tevékenység erősíti a kettőtök közötti kapcsolatot is. A játék és a környezetgazdagítás lehetőséget ad a macskáknak arra, hogy kiéljék természetes viselkedési formáikat, például a vadászatot, a mászást, a kaparást és a táplálékszerzést. Ha megadod nekik a lehetőséget ezeknek az ösztönöknek a kielégítésére, azzal még jobban kötődni fognak hozzád.
A magaslati fekhelyek, a kartondobozok, a kaparófák, a papírzacskók, a macskafű, a pálcikás játékok, a nyalogatós szőnyegek és a logikai játékok mind segíthetnek abban, hogy kielégítsd a cicád szükségleteit. Ám fontos, hogy a játékok alkalmával te is sokszor mellette legyél, és együtt játsszatok!
A macskák a szokások rabjai. Szó szerint. A rendszeresség fenntartása az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy elnyerd a cicád bizalmát, és a kedvenc emberévé válj. Az állandó etetési időpontok segítenek a macskának abban, hogy bizalmat építsen ki. A cicák természetüknél fogva naponta többször kisebb adagokat esznek. Ha lehetőséged van rá, etesd kedvencedet napi minimum három, de legjobb, ha négy-öt alkalommal. Ha többen is gondoskodtok a macskáról, a reggeli és esti etetés megosztása segíthet abban, hogy minden családtag egyformán szeretetteljes és bizalmi kapcsolatot alakíthasson ki vele.
Az automata etetők szuperek azokra az időszakokra, amikor nem vagy otthon, ám ha csak teheted, mindig te add oda kedvencednek az ételt. A vadonban, kölyökkorukban is a mama hozta számukra az eleséget, ezáltal ez a cselekvés szintén mélyíthet a bizalmon.
Sokszor beválik a trükk, miszerint ha egy állatnak rendszeresen adunk valamilyen finom falatot, az egy idő után kötődni kezd hozzánk. Nos, ez valóban beválhat, de ennél van egy még jobb módszerünk.
Jackson Galaxy macskaviselkedés-szakértő többször hangsúlyozta már, hogy ha azt szeretnénk, hogy a család macskája hozzánk is ragaszkodjon, egy időre át kell vennünk az elsődleges gondozó szerepét. Ilyenkor a tartalék személynek kell átvennie a kedvenc helyét, mégpedig úgy, hogy néhány héten keresztül mindig ő ad enni a macskának, és naponta igyekszik felvenni vele a kapcsolatot a játékon és simogatáson keresztül. (Persze tolakodni sosem szabad, hagyni kell mindig, hogy a macska vegye fel velünk a kontaktust. Figyeljük a jelzéseit, és csak akkor érintsük meg, ha az számára is komfortos.)
Ebben az időszakban az elsődlegesnek azonban vissza kell vonulnia: hagynia kell, hogy átvegye a szerepét a másik családtag. Persze aláírjuk, hogy ez nem lesz könnyű, ám fontos a cél érdekében. Ha kialakul az új rutin, a macska életének fontos részeként fog majd tekinteni az addigi tartalékra is.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek