hirdetés

Miért csóválja a macska a farkát? Nem pont úgy működik, mint a kutyáknál

Szénási Szimonetta

2024. július 19 - Képek: Getty Images Hungary

Megfigyelted már, hogy cicád gyakorta mozgatja úgy a farkát, mintha csóválná? Többféle jelentése van ennek a testbeszédnek.

hirdetés

Gazdaként nagyon fontos, hogy pontosan értsd, mit szeretne közölni veled kedvenced. Amikor macskád ide-oda mozgatja a farkát, azzal helyzettől függően üzen neked. Vegyük sorra, mikor mit!

Olvasd úgy macskád jelzéseit, mint egy profi!

Amikor a macska kutyaként csóválja a farkát

Az egyik fontos gondolat házi kedvenceink esetében, hogy lehet párhuzamot vonni a kutyák és macskák között, hiszen vannak hasonló jellemzőik, ám az élet számos területén máshogy működnek. Így van ez a farkukkal történő kommunikáció esetében is: vannak hasonló indítékok, ám bizonyos dolgok csak a macskákra jellemzőek.

A macska farka árulkodik az állat hangulatáról

1.) Amikor a macska elégedettségében csóválja a farkát

Ahogy a kutyáknál is lehet a boldogság kifejezése a csóválás, úgy a macska is mozgathatja elégedettségében. Gyakori, hogy doromboló kedvenceink is az ajtóban várnak minket munka után, és ilyenkor nemcsak miákolva dörgölőznek a lábunkhoz, de még a farkukat is csóválják. Ilyenkor elégedetten nyugtázhatod, hogy kedvenced roppantul örül neked. Ám akkor se ess kétségbe, ha ez nem így történik, hiszen nem minden macska kommunikál ugyanúgy. Lehet, hogy a te cicád dorombolni kezd, vagy felkéretőzik az öledbe, esetleg felveszi veled a szemkontaktust. Ezek mind a szeretet és a ragaszkodás jelei.

2.) Vadászat közben

Még akkor is tapasztalhatod, hogy a macska vadászat közben csóválja a farkát, ha benti cicáról van szó. Ilyenkor a zsákmány nem egy egér, hanem a játéka, vagy akár egy földre pottyant porrongy. Amikor az állat lecsapni készül, olyankor a teste a földre simul, egész hátsó traktusa, így a farka is gyorsan, ütemesen ide-oda mozoghat, látszódhat rajta, hogy minden porcikájával koncentrál. Ameddig nem a bokádat vagy egy másik cicádat veszi ekképp célba, úgy hagyd, hadd élje ki az ösztöneit!

Egy légy is lehet a zsákmány

3.) Jelölés

A macskák területjelölésre használják a vizeletüket is. Főképp a kandúrokra jellemző a spriccelés (a nőstények is csinálják), amikor a farkukat megemelik, majd azt rezegtetve levizelik a megjelölendő tárgyat. Ilyenkor a farkuk mozgása kevésbé csóválásként, inkább gyors rezegtetésként írható le.

4.) Feszültség

Van, amikor a macska azért csóválja a farkát, mert ideges, vagy stresszeli valami. A farok mozgása ilyenkor lassabb, erőteljesebb, mint amikor boldog az állat. A hátterében állhat, ha valaki akarata ellenére kezdi simogatni kedvencedet (vendégeknél gyakori, hogy így akarnak barátkozni, helytelenül), de azzal is felbosszanthatod, ha nem engeded, hogy felugorjon az asztalra. Ilyenkor többnyire elég, ha békén hagyod a macskát, aki rövidesen meg fog nyugodni. Ám ha gyakran tapasztalod kedvenceden a stressz tüneteit, arról már beszélni kell az állatorvossal. Az állandó feszültség idővel fizikai problémákat idézhet elő.

A lazán égnek meredő farok nyugalomra, érdeklődésre utal

5.) Düh

A dühös macska farkával is figyelmeztet, hogy rövidesen támadásra készül. Ez nem a már említett vadászati narratíva, sokkal inkább önvédelem. Például, ha valaki nem veszi komolyan az állat jelzéseit, és tovább simogatja-babusgatja. Intő jel, ha a farok nagy suhintásokkal jár a padlón oda-vissza, általában szorosan a padlóhoz simulva. Általában tágra nyílt pupillák és hátracsapott fülek is társulnak a farokmozgáshoz. Egyértelmű, hogy ilyenkor békén kell hagyni a macskát.

Ha szeretnél még tájékozottabb lenni a macskák testbeszédét illetően, ide kattintva a mimikájukról is sokat megtudhatsz.

farok farok kommunikáció jelölés macska szeretete miért stressz jelei testbeszéd
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!