hirdetés

A macskák úgy ismerik fel a rossz embereket, mint a detektívek: megfigyelésük elől senki nem menekülhet

Hangai Lilla

2023. február 10 - Képek: Getty Images Hungary

Tudjuk, hogy a macskák játszi könnyedséggel szagolják ki a természeti katasztrófákat, a betegségeket, a halált, a szorongást, a félelmet. Egyszóval a legtöbb negatív dolgot. Így azt is tudni szeretnénk, hogy vajon a rossz embereket megérzik-e, és ha igen, akkor hogyan.

hirdetés

Az az egy biztos, hogy nem erkölcsi alapon ítélnek, így nem kell aggódnod, hogy kedvenced felköti az útilaput, ha kiderül, hogy imádod a Kardashian család valóságshow-ját.

A vadon gyermekei

A kutyák és a lovak mellett ezek a bajszos ördögfiókák is a testbeszéd leolvasásának mesterei. Ha egy pillanatra is belegondolsz, hogy hogyan dolgoznak a nyomozók, máris szöget üthet a fejedbe, hogy a kanapén együtt tévézve talán egy kihallgatáson ülsz.

A cicák nagyon reaktív lények, fél szemük mindig a külvilágon van. Sok esetben még alvás közben is. Kiválóan érzékelik nemcsak a történéseket, de az energiákat is. Egy tanulmány szerint például sokkal pozitívabban viselkednek akkor, amikor a gazdájuknak is jó kedve van és mosolyog.

Ez a nem mindennapi empátia és megfigyelési képesség annak köszönhető, hogy a vadonban egyszerre voltak prédák és vadászok is. Egy pillanatra sem hezitálhattak, az ugyanis könnyedén az életükbe kerülhetett. És ez még annak is probléma lehet, akinek elvileg 9 van belőle.

Azonban mielőtt jobban belemerülnénk a magyarázatba, le kell szögeznünk, hogy a soron következő megállapítások csupán spekulációk annak tükrében, amit eddig megtudtunk róluk. Sajnos egyelőre nincs arra lehetőség, hogy tudományos keretek között tudjuk mérni azt, hogy a macskák a jó vagy a rossz embereket részesítik-e előnyben. Van azonban néhány adat, aminek nagy hasznát vehetjük, ha szeretnénk laikusként választ adni az égető kérdésre.

Az energiák adhatják meg a választ

Amellett, hogy remekül olvassák a testbeszédünket és a mimikánkat, az előbb utaltunk már arra, hogy könnyedén átveszik az érzelmeinket is. Sőt, ha megfigyelsz egy cicát nagyobb társaságban (ha megfelelően volt szocializálva és a személyisége vagy mentális problémája miatt sem szorong) kiderül, hogy igen könnyen alkalmazkodnak a társaság együttes kisugárzásához. Ahol feszültség van, vita vagy egyszerűen csak emelkedett a hangulat, ott ők is intenzívebben viselkednek. Ha nyugalom van, és úgy érzik nincsenek veszélynek kitéve, ők is el tudnak lazulni. Sajnos azonban egyelőre arról tudományos információink nincsenek, hogy érzékelik-e azokat az érzelmeket, amelyeket elrejtünk vagy egy másikkal álcázunk.

Az igazsághoz ráadásul hozzátartozik az is, hogy a társadalmi fogalmaik nagyon különbözőek az emberekétől. Például egy macska valószínűleg nem tudja, mi az a mérgező ember vagy kapcsolat. Ehelyett valószínűleg csak annyit érzékelnek, hogy bizonyos emberek milyen reakciót váltanak ki a másikból vagy hogyan viszonyulnak az ő személyükhöz.

Konklúzió

Tudomány ide vagy oda, számos olyan történetet hallottunk már, ahol a cicus negatívan reagált valakire, akiről később kiderült, szándékai közel sem voltak olyan tiszták, mint a frissen hullott hó. Így csak abban reménykedünk, hogy ha majd egyszer egy szép napon átveszik felettünk az uralmat, tudni fogják, hogy kiket kell megkímélniük.

empátia érzékelés érzékeli a halált a macska érzelem érzelmi intelligencia macska érti a testbeszéded macska érzi a rossz embert testbeszéd
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!