hirdetés

Miért van a macskák fülén egy kis zsebecske? Íme a magyarázat

Hangai Lilla

2024. február 22 - Képek: Getty Images Hungary

A kis zseb hivatalos neve bőrszéli tasakként fordítható (cutaneous marginal pouch), köznapi elnevezésén Henry zsebe (Henry’s Pocket). Cuki, puha és titokzatos – akárcsak a macska barátaink.

hirdetés

A következőkben a macska fül eme rejtélyes kis zsebe lesz a téma.

A macska fül rejtélyes kis zsebe erre való

A cicák mindkét fülében 32 izom található, vagyis közel kétszer annyi, mint a legtöbb kutyánál. Ez lehetővé teszi számukra azt is, hogy egymástól függetlenül mozgassák kis hallókáikat. Ami igen praktikus tulajdonság annak fényében, hogy a macskák füleit kifejezetten a hangcsatornázásra programozták. Vagyis hogy a prédát vagy a lehetséges fenyegetést azonnal érzékelhessék. Cirmos barátaink 48 Hz-től 85 kHz-ig terjedő skálán érzékelik a hanghullámokat, amely a kutatók szerint az egyik legszélesebb hallástartomány az emlősök között.

Ha mindezt levetítjük Henry zsebére, nem akkora meglepetés, hogy általában azt feltételezik róla, hogy a magas hangok felerősítésére szolgál. Egészen pontosan úgy, hogy tompítja az alacsonyabb frekvenciájúakat. Kicsit olyan, mintha a zseb választaná el a kettőt: késlelteti az alacsonyabb hangokat azáltal, hogy a zsebben lecsapódnak. Ezzel lehetővé teszi a potenciális zsákmány által keltett magasabb frekvenciájú hangok felerősítését, akiknek a cincogása átlagosan 22 és 70 kHz között mozog.

De ki az a Henry?

Hát, az a helyzet, hogy azt pontosan senki sem tudja. Persze azért született néhány elmélet a kérdés megválaszolására, melyből meg is osztunk egyet, hogy ne fúrja az oldaladat olyan nagyon a kíváncsiság.

Joseph Henry (1797-1878) korában nagy tiszteletnek örvendő amerikai tudós volt, a Smithsonian Intézet első titkáraként szolgált. A britannica.com szerint az elektromossággal, a mágnesességgel és a hanghullámokkal végzett kísérletei áttörésekhez vezettek. Mérte a hang terjedését, a széllökések erejét, és a napfoltok hőjét, sőt, még Samuel Morse-nak is segített a távíró kifejlesztésében. Ebből adódóan talán nem olyan meglepő, hogy a „henry”, eme elegáns kereszt- és vezetéknév lett végül az induktivitás mértékegysége Joseph Henry után. Mivel a hang hullámokban terjed, és a macskafülek valamint a hozzá tartozó kis zsebek segítenek a hanghullámok felerősítésében, többen azt feltételezik, hogy a zseb Henry Joseph után kapta nevét.

Más állatoknak is van Henry zsebe?

Előfordul néhány kutyánál is, bár igen ritka. Jellemzően azoknak az ebeknek van ilyen kiegészítője, akiknek a füle felfelé áll és rövid a szőrük. Ilyenek például a csivavák vagy a boston terrierek. Az állatvilágban a vadmacskák, a denevéreknek, valamint a menyéteknek is büszkélkedhetnek vele. Feltételezhetjük, hogy ugyanabból az okból birtokolják ezt a helyes kiegészítőt, de ezt biztosan egyelőre senki sem tudja.

Ide kattintva megismerkedhetsz még egy egyedi, és szintén cukiság agressziót generáló macska-vonással, a pelyhes kis zsákocskával a cicák hasa alján.

hallás Henry zsebe macska füle macska fülén zseb macska hallása
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!