Így reagál a macska, amikor meghallja a gazdi hangját
2024. november 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 11 - Képek: Getty Images Hungary
Bár gyakran úgy tűnik, hogy a macska nem tanúsít túl nagy érdeklődést, amikor valaki beszél hozzá, a jelek szerint a gazdi hangja más lapra tartozik.
Egy tanulmány azt mutatja, hogy a macska viselkedése megváltozhat, ha a gazdi a megszokott hangszínben szól hozzá. Ha azonban az a benyomása támad, hogy máshoz – például egy számára idegen emberhez – beszél, hidegen hagyja a hangja.
A 16 macska (kilenc hím és hét nőstény) bevonásával végzett kutatás azt bizonyítja, hogy egyes állatok valóban erős köteléket tudnak kialakítani a gazdájukkal. A Párizs-Nanterre-i Egyetem kutatói azután jöttek rá erre, hogy megvizsgálták, miként reagálnak a macskák a gazdi, illetve idegen felnőttek előre felvett hangjára.
A szakemberek úgy válogatták össze a felvételeket, hogy a hangok között legyen olyan, amelyik a macska számára ismerős hangnemben szól, és olyan is, amely inkább az emberek közötti beszédben megszokott. Miközben pedig lejátszották a hangokat, megfigyelték a macskák testbeszédét.
Az első kísérlet során először egy idegen hangja szólt a hangszóróból, majd a gazdi kezdett beszélni. A 16 macskákból 10 passzívan reagált, amikor az idegen szólította a nevén. Amikor azonban a gazdája következett, a hangszóró felé fordították a fülüket, aktívabbak lettek, és a pupillájuk is kitágult. A kutatók szerint ez annak a jele, hogy
a macska képes megkülönböztetni a gazdi hangját egy idegenétől.
A második kísérletnél az volt a különbség, hogy a gazdi az emberek közötti beszédre jellemző hangnemre váltott. Tíz macska erre szintén passzívabban reagált – egészen addig, amíg meg nem hallották, hogy a gazdi visszatér a kommunikációjukban megszokott hangszínhez. A harmadik kísérlet során aztán az idegenek beszéltek úgy, ahogy az emberek a macskákkal szoktak, de ennek sem volt túl sok hatása.
A kutatók szerint a tanulmányban használt kis, 16 egyedből álló minta miatt az eredmény nem feltétlenül igaz minden macskára. Ugyanakkor kiváló alapként szolgálhat a későbbi kutatásokhoz, amelyekben olyan macskák juthatnak szerephez, akik jobban hozzá vannak szokva ahhoz, hogy idegenek legyenek a közelükben.
A kutatás mindenesetre azt sugallja, hogy a macskák kommunikációjában fontos szerepet játszik a beszélő hangjának megtapasztalása. Emellett arra is következtetni enged, hogy a gazdi és a macska közötti közvetlen kommunikáció hozzájárulhat az erős kötelékek kialakításához.
Tudtad, hogy a macskák akár egymás nevét is megtanulhatják? Erről itt olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek