A macskákat is megviseli a gyász: ilyen mély hatással lehet rájuk
2024. augusztus 21 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 21 - Képek: Getty Images Hungary
A gyász nemcsak az ember vagy a kutya lelkén hagyhat fájó sebet, egy tanulmány alapján a macska is ugyanúgy megszenvedheti.
Ha több kedvenced van, és elveszíted az egyiket, ne lepődj meg, ha a másik furcsán kezd viselkedni. Az Oakland Egyetem kutatói felfedezték, hogy a maga módján a macska is képes a gyász jeleit mutatni.
A Milánói Egyetem kutatói még 2022-ben állapították meg, hogy társuk elvesztése után a kutyák a gyász érzését élhetik át. Mindeddig azonban nem volt világos, hogy ugyanez érvényes-e a macskákra.
„Miközben a teherhordó állatoktól származó kutyák erőteljesebben reagálhatnak fajtársuk halálra, az emberi gondozás állat álló macskák alkalmazkodtak ahhoz, hogy fajtársaik között éljenek. A társaik elvesztésére való reagálási képességük ezért további vizsgálatokat igényel” – fogalmaztak akkor a kutatók.
Az új tanulmány keretében a szakemberek 412 gazdi bevonásával vizsgálták a gyász rövid és hosszú távú hatásait a macskákon egy másik házi kedvenc halálát követően. Az Applied Animal Behaviour Science című tudományos folyóiratban közzétett eredmények arra engednek következtetni, hogy a gyász a macska viselkedésére is rányomhatja a bélyegét. Ez a következő módokon nyilvánulhat meg:
A kutatók azt is megfigyelték, hogy a macska viselkedése az elhunyt állattal való kapcsolattól függően változhat. Vagyis minél tovább élt a macska néhai társával, annál több figyelmet igényelhet a halála után. Sőt, kiderült, hogy a gazdi kapcsolata a hajdani kedvenccel szintén befolyásoló tényező lehet, és hatással lehet az egyedül maradt macska reakciójára. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a
a macska viselkedése a gazdi gyászát is tükrözheti.
A kutatócsapat azt reméli, hogy az eredmény segíthet megingatni a macskák zárkózott és antiszociális jellemére vonatkozó sztereotípiákat. „Tanulmányunk feltárta, hogy a gyász hatására a macskák viselkedésében olyan változások mutatkoznak, mint a kutyák esetében is” – írták a kutatók tanulmányukban.
Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a veszteség pszichológiai tapasztalata egyetemes lehet az állatvilágban, és a kedvenceinkkel kialakított kötelék az általunk nyújtott gondoskodás és kapcsolat tükre lehet.
És vajon az ember hogyan tudja feldolgozni a kedvence elvesztése miatt érzett gyászt? Erről itt írtunk.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek