hirdetés

Így kerülheted el a macskaharapást: többnyire a te hibád

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 17 - Képek: Getty Images Hungary

Tévedés, hogy a macskák a legkisebb sérelemre vagy zavaró tényezőre azonnal harapással és karmolással reagálnak. Jelzik ők számos más, enyhébb módon, ha valami kellemetlen a számukra – csak sokan nem értik a testbeszédüket. Sorra vesszük, milyen intő jelek előzik meg a támadást.

hirdetés

Miként Russell Hartstein kisállat-viselkedéskutató rámutat, doromboló kedvenceink igen változatos módon kommunikálnak felénk. Amikor a macska a harap, az – mondhatni – már a jéghegy csúcsa. Az agresszív gesztust minden bizonnyal számos egyéb jelzés előzte meg, amivel az állat azt szerette volna a tudtodra adni, hogy a közelséged, vagy az, amit csinálsz nem kívánatos, vagy egyenesen kellemetlen a számára. És mivel a macskák harapása igen veszélyes tud lenni, fontos, hogy egészséged védelmébe, továbbá a jó gazda-háziállat kapcsolat érdekében megtanuld értelmezni a cica testbeszédét.

A harapás tud igen veszélyes is lenni

Miért veszélyes a macskaharapás?

Mielőtt rátérnénk a kommunikációra, röviden szeretnénk figyelmeztetni, milyen kockázatokat rejt a macskák harapása. Bár többnyire a kutyatámadások kerülnek a média fókuszába, cicád is tud súlyos sebet ejteni rajtad. A sérülés mértéke mellett a nagyobb veszélyt az jelenti, hogy a kicsi, de tűhegyes fogak igen mélyre hatolnak a bőrben. Ezzel mélyre juttatva az esetleges baktériumokat és vírusokat, amiket az állat hordoz. És mivel az állat foga apró sebet ejt, a bőr gyorsan bezárul, így az oxigéntől elzárt belső sérülés tökéletes táptalaja a kórokozóknak.

Ilyen lehet a veszettség, ami a közelmúltban ismét felütötte a fejét hazánkban is. Ám ennél gyakoribb a pasteurella multocida nevű baktérium okozta pasteurellosis nevű fertőzés. Miként korábban dr. Bodó Andrea állatorvos magyarázta, a baktérium egyes állatok normál bélflórájának a része, ám egyúttal betegséget okozó kórokozó is lehet. A szervezetbe jutott baktérium gyorsan terjed, miközben súlyos lágyrészfertőzést okoz, ami tályoggá vagy csontvelőgyulladássá fokozódhat.

A Pasteurella törzsbe tartozó baktériumok agyhártyagyulladást, szemfertőzést és légúti fertőzéseket is okozhatnak.

Így kezeld a sebet

A statisztikák szerint a macskaharapások nagy százalékban fertőződnek el, így nagyon fontos, hogy még a bagatellnek tűnő apró harapás esetén is körültekintően járj el. Először is tartsd meleg víz alá a sebet, majd „nyomkodd ki”, ezzel is segítve a tisztulást. Ezt követően szappanos vízzel alaposan tisztítsd meg a területet, majd fertőtlenítsd akár jóddal, akár egyéb hatóanyag tartalmú készítménnyel. Ha pedig azt tapasztalod, hogy a seb környéke vörös, duzzadt, fáj, váladékozik vagy gennyezik, akkor mihamarabb keresd fel a háziorvosodat, vagy menj sebészetre.

A harapás csak a végső eszköz a macska számára

Most, hogy nagy vonalakban végig vettük, mekkora kockázata van a macskaharapásnak, térjünk rá a kivédésére! Alapvetően idegen állatok esetében áll fent annak a veszélye, hogy félreérted a jelzéseit, de a saját cicád esetében is jó, ha megfelelően olvasod a jeleit.

Alapszabály, hogy egy csendes pihenőjét töltő, vagy épp alvó jószágot nem zavarunk. Ugyanígy evés közben sem szeretik az állatok, ha piszkálják őket. De betegség vagy fájdalom esetén is érzékenyebb lehet a macska. Ha ilyenkor valaki simogatni, dédelgetni kezdi, az valószínűleg ingerelni fogja.

A macska számos módon jelzi a feszültségét

Ha a macska teste merev lesz, farka feszesen jár-ide oda, füleit hátracsapja mind feszültségről árulkodnak. Ugyanígy a hunyorgás vagy a nagyon tág pupillák, valamint az archoz simuló bajuszszálak is a stressz jelei. Van, hogy a cica a hátára gördül, mert így mind a négy mancsával tud védekezni. Máskor épp ellenkezőleg: felhúzza a hátát, és felborzolja a szőrét, hogy nagyobbnak tűnjön.

Ha már sziszeg, fúj vagy morog az állat, egyértelműen elért a tűrőképessége határához. Innen a következő lépés, hogy a macska harap.

Mit csináltál rosszul, amiért a macska harap?

Szerencsére a macskák, mint a legtöbb állat, igen barátiak abból a szempontból, hogy ha valahol nem jó nekik, akkor onnan többnyire odébb állnak. A baj abból adódik, ha ezt valaki nem tartja tiszteletben. Például erőszakkal is a karjába akarja venni a cuki cicát. Vagy nem engedi ki a simogató kezei alól… Evés közben azonban az étel védelme fontosabb lehet, mint a menekülés.

Az ölelgetést nem minden macska szereti

Tehát az első szabály, hogy ne erőszakoskodj a cicával. Ha menni akar, engedd el. Máskor is inkább várd meg, hogy ő menjen ismerkedni, mintsem te erőszakolod rá a barátságodat.

Másodsorban pedig ne zavard a szükségletei végzése közben; se evés, se alvás, se alomhasználat idején. Ugyanígy egy sérült, beteg, lábadozó állatot is békén kell hagyni. Az idősebb cicák pedig koruknál fogva is kevésbé igényelhetik az emberi közelséget; bár ez macskánként eltérő.

idős macska kommunikáció testbeszéd veszettség
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!