Így szoktasd le macskádat a harapásról: 5 ok a háttérben
2023. december 17 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 17 - Képek: Getty Images Hungary
A macskák nagyon sok mindent kommunikálnak felénk, csak értenünk kell a testbeszédüket. A harapás lehet pozitív és negatív üzenet is.
Amint Samantha Bell macskaszakértő is hangsúlyozza a macska nem feltétlenül azért harap, mert bántani akar. Sőt, van, hogy nagyon is szívmelengető oka van. Ahogy a szakértő felhívja rá a figyelmünket, a harapás minden esetben figyelmet érdemel.
Vegyük sorra, mik lehetnek a viselkedés okai, valamint arról is ejtsünk szót, miként szoktatható le róla a cica, ha már zavaró a gesztus.
Kezdjük az egyik legkedvesebb okkal, aminek minden bizonnyal valamennyi gazdi örül: amikor szeretetből harap a cica. Ilyenkor csak finoman ráharap az ujjadra.
Ám mielőtt elolvadnál, kicsit muszáj lehűtenünk, ugyanis ebbe a kategóriába tartozik az is – és ez a gyakoribb –, amikor a túlstimulálás áll a háttérben. Tehát zavaró a tevékenységed a számára, de mivel szeret téged, csak finoman jelzi. Ezek a harapások ugyanis általában gyengébbek, sokkal inkább jelzésértékűek, és gyakorta nyalogatással vagy rágcsálással kezdődnek.
Ez egy udvarias módja, amivel kedvenced arra kér, fejezd be, amit épp csinálsz. Például a túlzásba vitt dögönyözést, amivel – szakszóval élve – túlstimuláltad. Mindenképpen tartsd tiszteletben a kérését!
További intő jelek a fülek kifelé fordítása, a lassan csóváló farok, a bőr, illetve szőr fodrozódása és a fej gyors elfordítása.
Már komolyabb a helyzet, egyúttal a harapás is az lehet, ha fájdalmában kap oda az állat. Ez történhet olyankor, ha véletlenül megfogod egy sérült testrészét. Mivel a macskák ösztönösen palástolják a sebesüléseiket, illetve ha betegek, így könnyen megeshet, hogy csak ebből a jelzésből veszed észre, hogy baj van.
A rejtőzködés, a görnyedt testhelyzet, a bágyadtság és az étvágytalanság is támpontok lehetnek.
Annak is harapás lehet a vége, ha cicád veszélyben érzi magát. A félelem gyakorta agressziót szül házi kedvenceinknél. Ez olyankor is megtörténhet, ha sarokba szorítják vagy kérése ellenére sem hagyják békén (itt kapcsolódjunk vissza kicsit az első ponthoz, amikor még szépen kérte.)
A kóbor, gazdátlan macskák tapasztalataik miatt hamarabb eljuthatnak erre a pontra.
Az is egy lehetőség, hogy kedvenced így szeretné felhívni magára a figyelmedet.
A játék hevében is megvillanhatnak a fogak, főleg, ha nagyon felspannolta magát a macska. Egymás közt is megesik, ahogy a gazdi is kaphat egy-két nem várt lenyomatot. Ez az az eset, amikor ajánlott elkezdened a nevelést, és leszoktatnod a harapásról a cicát.
Fontos leszögezni, hogy mivel egy természetes viselkedésről van szó, így teljes egészében nem fogod tudni leszoktatni róla kedvencedet. Ám felmérheted, hogy mikor kell magára hagynod, továbbá megtaníthatod arra, hogy játék közben másképp vezesse le az energiáit. Ennek lépései a következők:
Lényeges, hogy sose büntesd vagy bántsd a macskát azért, mert harap! Egyrészt tilos bántalmazni egy állatot, másrészt teljesen hatástalan módszer is, ráadásul még ronthat is a helyzeten.
Amennyiben mégis megharapott a macskád, fontos, hogy azonnal kezeld a sebet! Mivel a cicák fogai tűhegyesek, nagyon mélyre tudják juttatni a kórokozókat. Mosd ki folyó víz alatt a sebet; használj szappant is, majd fertőtlenítsd a sérülést! Még nagyobb a kockázat, ha egy idegen cica mélyesztette beléd a fogait, ilyenkor, a fertőzések elkerülése végett tetanusz injekcióra és antibiotikumra is szükség lehet. Minden esetben hívd fel a háziorvosodat, és kérd a segítségét!
Ha szeretnél még többet megtudni a macskák kommunikációjáról, ebből a cikkünkből megtudhatod, mit fejez ki a mimikájuk.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek