hirdetés

Ezeket soha ne tedd a macskáddal: rámegy a kapcsolatotok

Berek-Halász Beáta

2024. november 17 - Képek: Getty Images Hungary

Egy csokorba szedtünk néhány példát, hogy mire figyeljünk a cicatartás során. Fontos, hogy megértsük macskánk viselkedését, és ösztönzőleg hassunk rá bizonyos helyzetekben.

hirdetés

A macska boldogságának és egészségének biztosítása, valamint a biztonságos környezet kialakítása alapvető részei a felelős állattartásnak. Ahhoz, hogy ne stresszeljük, vagy veszélyeztessük macskánk egészségét, fontos tudnunk, mit szabad, és mit ne tegyünk az állattal. Máskülönben a macska és a közted levő kapcsolat tönkremegy.

A túlzott erőszakosság stresszelheti a macskát

Görgess tovább a példákért!

1.) A macska cukkolása a kapcsolat rovására megy

Csábító lehet játék közben egy kis ártalmatlan cukkolás. Azonban van néhány olyan cselekvés, melyet érdemes elkerülni.

  • A macska arcába fújni: a macskáknak érzékeny az orruk, és ha közvetlenül rá fújjuk a levegőt, az kellemetlen érzést, szorongást okozhat.
  • Túlzott erőszakosság: ha szorongatjuk a cicánkat, mikor ő egyedül akarna maradni, annak következményei lehetnek ránk nézve is. A kialakult stresszhelyzet miatt kellemetlen érzései lehetnek a macskának, aminek következtében karmolhat és haraphat is. Mindig tartsuk tiszteletben a határait, és adjunk neki teret.
  • Hirtelen megragadás: a hirtelen vagy durva bánásmód kellemetlen érzéssel tölti el a macskákat, ami félelemhez, viselkedési problémákhoz és zaklatottsághoz vezet.

Macskánk testbeszédének megértése kulcsfontosságú egy szoros, bizalmi kapcsolat kiépítéséhez.

2.) Ne tegyük ki bizonytalan környezetnek

Gazdiként meg kell védenünk cicánkat a lehetséges veszélyektől házon belül és kívül is. A szabadban számos veszély fenyegeti őket, mint a közlekedés, a betegségek és a ragadozók, ezért ha tehetjük tartsuk bent őket. Otthonunkban is van pár dolog, melyre nem árt figyelni, ilyenek a tisztítószerek, a gyógyszerek és bizonyos élelmiszerek is. Ezeket mindig tartsuk elzárva, hogy kedvencünk ne férhessen hozzá. Egyes szobanövények is veszélyesek lehetnek, mint például a mikulásvirág, a buzogányvirág és a kaktusz.

Biztosítsunk neki olyan helyet, ahol a magasban lehet

3.) Ne hagyjuk unatkozni

A macskáknak szellemi stimulációra és fizikai mozgásra van szükségük a boldogsághoz. Az unalom olyan nemkívánatos viselkedési formákhoz vezethet, mint a túlzott vakaródzás, a túlzásba vitt önápolás, a reaktivitás és a rombolás. A különböző lehetőségek biztosítása egészségesen, boldogan és lefoglalva tarthatja a cicát. Jó, ha vannak polcok, macskafák, melyeken bátran kalandozhatnak. És nem árt beszereznünk néhány zsákmányt utánzó interaktív játékot, például motoros egeret, mellyel a cica levezetheti felesleges energiáit. A játékokat cseréljük rendszeresen, hogy izgalmasak és érdekesek maradjanak.

4.) Ne büntessük macskánkat

A macska büntetése károsíthatja a kialakult bizalmat köztünk és az állat között, és egyéb viselkedési problémákhoz vezethet. Az állatok rosszul reagálnak a büntetésre, mert nem tudják azt tetteikhez társítani. A büntetés helyett inkább használjunk pozitív megerősítéseket, amivel a kívánt viselkedésre ösztönözzük négylábú barátunkat. Jutalmazzuk cicánkat finomságokkal, dicsérettel és játékkal. A pozitív asszociáció arra ösztönzi őket, hogy megismételjék ezeket a cselekedeteket.

Ne hagyjuk unatkozni cicánkat. Persze azért nem kell minden sarokba cica bútort tennünk, de kedvenced nem fog érte haragudni.

5.) Ne hagyjuk ki az állatorvosi látogatásokat

A rendszeres állatorvosi látogatások elengedhetetlenek macskánk egészsége szempontjából, mert így megelőzhetjük, vagy idejekorán felismerhetjük az egészségügyi problémákat. Így a kezelés hatékonyabb lehet és macskánknak nagyobb esélye lehet a gyógyulásra. Szóval ne csak akkor menjünk, ha probléma van kedvencünkkel. Valamint ne hagyjuk ki az oltásokat se. Ha cicánk hajlamos szorongani az állatorvosi látogatások alkalmával, érdemes nyugtató sprayt fújni hordozójában.

6.) A macska karomtalanítása

A macskák mászásra, nyújtózkodásra és védekezésre használják a karmaikat. A vakaródzás természetes viselkedés, amely egészségesen és karbantartja macskája karmait. A karmok eltávolítása szükségtelen és fájdalmas, következtében pedig akár fizikai és pszichológiai problémák is kialakulhatnak a krónikus fájdalom vagy viselkedési problémák mellett. Inkább szerezzünk be kaparófákat!

Ne hagyjuk ki a rendszeres orvosi vizsgálatokat

7.) Ne hagyjuk ki a bolha- és kullancs elleni kezelést sem

A bolhák és a kullancsok betegségeket terjeszthetnek, és a csípések következtében allergiás reakciók is kialakulhatnak. Gondoskodjunk róla, hogy macskánk állatorvos által javasolt, rendszeres megelőző kezelést kapjon az év egészében. Különböző lehetőségeink vannak, mint a helyi megelőzések, szájon át szedhető gyógyszerek, spot-on cseppek.

8.) Ne hagyjuk hosszú ideig egyedül

A társaság fontos a macskák számára, és a hosszabb ideig tartó egyedüllét elmagányosodást, szorongást és depressziót okozhat. Ha minőségi időt töltünk macskánkkal, az biztosítja számára a szükséges figyelmet, szeretetet és mentális stimulációt. Ha sokat vagyunk távol, érdemes megfontolnunk egy macskatárs beszerzését, vagy esetleg megkérhetünk egy barátot is, hogy vele legyen. Mindig gondoskodjunk élelemről, vízről és tiszta alomtálcáról. Léteznek automatikus etetők és ivókutak is.

A megfelelő táplálkozás létfontosságú macskánk általános egészsége és jólléte szempontjából

9.) Figyeljünk a helyes étrendre

A megfelelő táplálkozás létfontosságú macskánk általános egészsége és jólléte szempontjából. Fontos a kiegyensúlyozott étrend, hisz a nem megfelelő táplálkozási szokások tápanyaghiányhoz, elhízáshoz és fogászati ​​problémákhoz vezethetnek. Mérjük ki a megfelelő adagokat az állat kora, súlya és aktivitási szintje alapján, és csak mértékkel adjunk finomságokat.

10.) Ne reagáljunk idegesen, ha egy kis „baleset” történik

Számos oka lehet annak, hogy a macska esetleg az alomtálcán kívül végzi dolgát. Például egészségügyi probléma, szorongás, stressz és az otthoni környezet változásai. Soha ne büntessük érte, inkább reagáljunk higgadtan! A macskák érzékenyek az alomtálca higiéniáját illetően, ezért az mindig legyen tiszta, valamint hozzáférhető. A több macskával rendelkező háztartásokban több alomdobozra van szükség. Készülj úgy, hogy ahány cica, annyi +1 alom; ez az ideális szám.

Ezenkívül pedig biztosítsunk cicánk számára búvóhelyeket, ahova visszavonulhat, ha túlterheltnek érzi magát. Ha a fentebb említett WC-zési probléma továbbra is fennáll, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.

Számos oka lehet annak, hogy a macska esetleg az alomtálcán kívül végzi a dolgát

11.) Ne tegyük ki a macskát passzív dohányzásnak

Az emberekhez hasonlóan a macskáknál is kialakulhatnak egészségügyi problémák, többek között légzőszervi panaszok, allergia és rákos megbetegedések is, a passzív dohányzás következtében. Ezért soha ne dohányozzunk a közelükben, még elektromos cigarettával se!

A macskafélék szükségleteinek megértése és kielégítése a macska gondozásának elengedhetetlen része. A biztonságos, boldog otthon megteremtésének első lépése az, hogy elkerüljük azokat a viselkedéseket és helyzeteket, amelyek kárt okozhatnak macskánknak. Ha tudjuk, mi az, amit semmi szín alatt ne tegyünk meg kedvencünkkel, egy kényelmes és szeretetteljes, macskabarát környezetet biztosíthatunk számára.

alomtálca depresszió etetési rutin felelős állattartás kaparófa stressz szorongás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!