hirdetés

Ebben az országban több a macska, mint a kutya

Gerhát Petra

2024. augusztus 20 - Forrás: Képek forrása Getty Images Hungary

Kétszer több háziállatot tartanak Kínában, mint ahány gyermek születik évente. A macskák pedig egyedülálló módon keresettebb társak a kutyáknál, mivel kevesebb helyet foglalnak.

hirdetés

A fiatal kínaiak egyre kevésbé vállalnak gyereket, és egyre többen tartanak macskát.  A trend a Goldman Sachs elemzése szerint a jövőben is folytatódni fog. Ennek eredményeképpen 2030-ra majdnem kétszer annyi házi kedvenc lesz majd az országban, mint kisgyerek. Emellett megfigyelhető a macska növekvő népszerűsége Kína állattartóinak körében.

Kínában lassan több macska lesz, mint kutya

Egyre több kínai tart macskát

A hivatalos kínai statisztikák alapján készített előrejelzések szerint az évtized végére több mint 70 millió kisállatot tartanak majd a városokban. Mindeközben a négy év alatti gyerekek száma nem éri majd el a 40 milliót sem, írja a Világgazdaság. A trend a lap szerint ráadásul roppant gyorsan fordult meg, 2017-ben ugyanis még 90 millió kínai kisgyermek volt és csak 40 millió városi kis kedvenc.

A fiatalok inkább a házi kedvenceket választják, a tulajdonosok majdnem felét a 23 és 33 év közöttiek teszik ki. Az előrejelzések szerint 2030-ig az országban évente átlagosan 4,2 százalékkal csökken majd az új születések száma, egyrészt azért, mert egyre kevesebb a 20 és 35 év közötti nő, másrészt pedig azért, mert a fiatalabb generáció kevésbé hajlik a gyermekvállalásra.

Ez természetesen a gazdaságra kifejezetten jó hatással van, az egyre több macska- és kutyatartó mintegy 12 milliárd dollárosra növelte a kínai állateledel-piacot. Ez azt jelenti, hogy öt év alatt megháromszorozódott az összeg, amit az ország lakói kedvenceikre költenek.

Kínában a legtöbben a macskákat választják 

Várhatóan több macskát tartanak majd Kínában, mint kutyát, előbbiek ugyanis kevesebb helyet igényelnek. Mi, macskaszeretők azonban a folyamatok mögött az ország állatokhoz való viszonyát is felfedezni véljük. Annak ellenére, hogy Dél-Kína egyes vidékein még a mai napig élelemként is tekintenek a macskák húsára, Kína történelmében nem csak élelmiszer szerepet töltöttek be.

Az ott élők macskák iránti szeretete több ezer évre nyúlik vissza. A kínai tradíció szerint ugyanis a macskát, a tigrishez hasonlóan, az ártó szellemek és démonok ellenségének tartották.  Mivel a selyemhernyó-tenyésztésre a legnagyobb veszélyt a patkányok jelentették, amik felfalták a gubókat, a macskákat a selyemhernyó-tenyésztés védelmezőjeként is tisztelték. Az ország számos vidékén külön templomokban még áldozatot is mutattak be a macskaszellemnek.

Több vidéken a gazdagság és jólét is a macskák jelenlétéhez kötött volt, hiszen a patkány és az egér csak ott szaporodik el, ahol sok a gabona.

Maga a macska szó is beszédes hangalakú, hasonló a ’80 éves’-hez, a tekintélyes kort betöltő embereknek éppen ezért rendszeresen ajándékoztak olyan képet, amin macska szerepelt szilvavirág és bambusz társaságában, ez ugyanis a jelképes jókívánságot szimbolizálta a gazdag öregkorra. A cicák a festészetre is nagy hatást gyakoroltak a régmúlt idők során, számtalan ábrázolásuk ismert.

Ha az is érdekel, hazánkban miként alakul a felelős macskatartás, arról ebben a cikkünkben olvashatsz.

macskatartás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!