A macska valóban ignorálja az ismeretlen hangokat? Így hagy figyelmen kívül, ha érdektelen vagy számára
2023. április 10 - Képek: Getty Images Hungary
2023. április 10 - Képek: Getty Images Hungary
Sokan még napjainkig is úgy vélik, hogy a macska jóformán egyáltalán nem figyel az emberekre. Azonban ez egyáltalán nem igaz, pláne akkor nem, ha a gazdája beszél hozzá, ugyanis ilyenkor még abban az esetben is odafigyel, ha neked úgy tűnik, hogy rád se hederít. Azonban egy érdekes kutatás született arról, hogy az idegeneket sok esetben kifejezetten ignorálják az állatok.
A macskák alapvetően függetlenségükről és öntörvényűségükről híresek, hiszen sok esetben úgy tesznek, mintha egyáltalán nem érdekelné őket az, hogy mit tesznek a körülöttük élő emberek. Azonban francia kutatók rávilágítottak arra, hogy a lakásban élő macskák, annak ellenére, hogy sokszor nem mozdulnak meg a gazdi könyörgésére sem, mégis amikor meghallják a hangját, legalább a fülüket megmozdítják. Ami viszont még ennél is érdekesebb, hogy ezt idegenek esetében nem teszik.
Érdekes módon a macskák képesek arra, hogy maximálisan ignorálják az idegen hangokat. Charlotte de Mouzon, az Animal Cognition folyóiratban megjelent tanulmány szerzője arra a megállapításra jutott, hogy a macskák képesek egy teljesen egyedi nyelven kommunikálni az emberekkel, mely felfedezés egyébként meglehetősen alátámasztja azon etológiai téziseket, miszerint a macskák rendkívül fejlett kognitív képességekkel rendelkeznek. Ez egyébként meglehetősen komoly áttörésnek bizonyul a macskák kutatásának területén, ugyanis eddig leginkább arra következtettek, hogy a macskák oly független állatok, akiknek háziasított állat szerepe is megkérdőjelezhető.
A kutatás során 16 fiatal macska, 9 kandúr és 7 nőstény magatartását vették szemügyre. Ezekben közös pont volt, hogy lakásban éltek gazdájukkal. Azonban ezen túl próbáltak viszonylag széles skálát lefedni. Tehát párok, nők, férfiak mind részt vettek a kutatásban, mint gazdák. A tanulmány lényege az volt, hogy hangfelvételeket készítettek a tulajdonosok és macskáik beszélgetéséről, méghozzá mindezt a teljesen megszokott környezetükben, otthon. Érdekes módon megfigyelhető volt, hogy általában úgy beszéltek a cicájukkal, mint egy kisgyermekkel, vagyis gügyögő hangot használtak. Sőt, egyenesen úgy kommunikáltak a macskával, mintha csak az értené minden szavukat. Tehát elmesélték a napjukat, hogy éppen miként érzik magukat, és hasonlók.
Megfigyelhető volt a macska reakciója is, aki általában erre úgy figyelt, mintha csak érdekelné, hogy mit mesél neki a gazdi, sőt gyakran nyávogott is, mintha beszélgetne vele.
A kísérlet második részeként pedig ismeretlen embereket engedtek össze a macskákkal, majd szintén elkészítették ezeket a felvételeket. A későbbiekben lejátszották azokat a macskák saját otthonában, mind az idegen hangokat, mind pedig a gazdáét. Érdekes módon amikor a gazdi hangját hallották, megszakították az addigi tevékenységüket, és a hangra hegyezték a fülüket. Azonban amint az ismeretlen hang beszélt hozzájuk, azt jóformán teljesen figyelmen kívül hagyták, és ignorálták. Hiába beszéltek hozzájuk kedvesen, hiába édesgették őket magukhoz, a macska rájuk sem hederített.
A kutatás egyébként azért is nagyszerű, mert rávilágít arra, hogy minden ellenkező híresztelés ellenére, a macskád igenis kötődik a tulajdonosához, és másképpen reagál a gazdájára, mint az idegen emberekre.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek