hirdetés

Videón az oroszlán, aki megszólalva csupán egy kiscica

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary

A zord külső egy édes kismacskát takar. Vagy mégsem? Érdemes kideríteni!

hirdetés

Az alábbi videó alapvetően mókás, hiszen jól példázza, mennyire megtévesztő lehet egy állat külleme, összevetve egyéb jellemzőivel és a habitusával. Ám pont emiatt nagyon fontos kitérni arra, miként olvasd helyesen a cicák gesztusait, jelzéseit. Ugyanis a macska mindent kommunikál, csak a maga eszközrendszerével. De mielőtt erre kitérünk, nézzük a felvételt az Atlas nevű kandúrról!

Mint láthatod, a mord tekintet egy bájos, cincogó hangú, amolyan „a légynek sem tudna ártani” típusú macskát takar. (Jó, valószínűleg a legyeknek ő sem kegyelmez, bár nem minden cirmos vadássza le a lakásba betévedő rovarokat.)

Miután jót mulattunk a leleplezett macsekon, térjünk rá cikkünk komolyabb témájára, doromboló kedvenceink kommunikációjára. Amit ha nem, vagy rosszul értesz, könnyen zsebelhetsz be néhány karmolást, ráadásul a cica is rosszul fogja érezni magát a meg nem értett szerepben.

Íme egy boldog, ellazult cica!

Hogyan kommunikál a macska?

Hogy értelmezni tudd kedvenced jelzéseit, először is tudnod kell, mire figyelj. Egy macska kommunikál a testbeszédével, a mozgásával, valamint a hangjával is. Sőt, a nyávogást kifejezetten miattunk, emberek miatt fejlesztették ki. Egymás között nem igazán használnak ilyen hangjelzéseket.

Tehát az, hogy egy cica boldognak vagy mérgesnek tűnik, lehet, hogy csak szubjektív érzet. Helyette vizsgáld meg az alábbi tényezőket: Milyen a testtartása? Milyen hangokat hallat? Közeledik hozzád, vagy inkább menekülne? Egy boldog, békés macska teste ellazult, fülei az ég felé állnak, farkát is lazán, többnyire az égnek meredten tartja, esetleg könnyedén ide-oda mozgatja. Ha simogatásra, közelségre vágyik, akkor bújik, dörgölőzik, nem ritkán dorombol is. Tekintete lágy, nyitott.

Ha már fúj a macska, az bajt jelent

Ellenben egy ideges macska izmai megfeszülnek, füleit hátra vagy oldalra csapja, farkát feszesen tartja a talaj felé, vagy tempósan járatja jobbra-balra. Szemei szűkek, és gyakran sziszegéssel, fújással adja a tudtodra, hogy hagyd békén. Ha már itt tart a beszélgetés, vigyázz, mert a következő lépés a karmolás vagy a harapás lesz!

Emellett jegyezzük meg, hogy egy szemre morcos, vad kandúr könnyen lehet, hogy valójában egy kenyérre kenhető ölbe-cica, csak szigorú fizimiskával áldotta meg a sors. Ahogy egy bájos, puha szőrpamacs is vérmesen elintézhet, hiába „olyan aranyos”.

A leggyakrabban talán a fekete macskákat illette előítélet, és övezte őket számos alaptalan, negatív mendemonda a történelem során, amiket itt gyűjtöttük össze.

 

Itt pedig arról írtunk, mitől felettébb különlegesek ezek a kormos jószágok.

boldog macska érzelmek harapás karmolás kommunikáció macska testbeszéde stressz
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!