Vajon a macskák felismerik magukat a tükörben?
2024. március 17 - Képek: Getty Images Hungary
2024. március 17 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák esetében rendszeresen vizsgáljuk a kérdést, ám a macskáknál ritkábban találkozunk azzal, hogy valaki ebben a témakörben kutatna válaszok után. Pedig érdemes!
Következő cikkünkből megtudhatod, hogy felismeri-e magát egy macska a tükörben.
1970-ben Gordon Gallup Jr. amerikai pszichológus kifejlesztette a tükörtesztet, vagyis az MSR-t, amelynek segítségével megpróbálják meghatározni, hogy egy állat rendelkezik-e vizuális önfelismerési képességgel. Egy vörös pontot helyeznek az állatra egy olyan területen, amelyet csak a tükörben láthat, majd megfigyelik aközben, amikor meglátja a tükörképét a piros folttal kiegészítve. Azok az állatok, amelyek megérintik a vörös foltot vagy megpróbálják eltávolítani, felismerik a megváltozott képüket. Olyan fajokat teszteltek a technikával, mint a delfinek, az emberszabásúak, a szarkák, a kutyák és a macskák. Míg az első három megérintette magán a pöttyöt, addig a macskák és a kutyák nem.
Gazdiként minden bizonnyal kísérleteztél már ezzel az elgondolással, vagy szimplán megfigyelted kedvencedet, hogyan reagál akkor, ha megpillantja magát fürdőszoba vagy az előszoba tükrében. Számos reakció elképzelhető ilyen esetben, a közönyösségtől kezdve az agresszivitáson át a kíváncsiságig.
A feltételezések szerint sok macska úgy gondolja, hogy egy fajtársával áll ilyenkor szemben. Ez kíváncsisághoz és újdonsült „barátja” felfedezéséhez vezethet. A macskák remekül érzékelik a mozgást, főleg akkor, ha távolabbról figyelnek valamit, közelre ugyanis nem látnak olyan jól. Ilyenkor nem ritka, hogy a cica vicces mozdulatokat tesz a tükör előtt, ugrál, szinte táncol. Majd ha megunja a játékot, egyszerűen továbbáll.
Az sem ritka jelenség, hogy a kíváncsiság agresszióba csap át. Vagyis hogy a „találkozó” során, megpróbálják megtámadni a „másik” macskát a tükörben. Alapvetően ez sem problémás jelenség, hiszen a macskák territoriális állatok, arra azonban érdemes figyelni, hogy emiatt ne legyen az állat kitéve rendszeres stressznek, és nehogy kárt tehessen magában vagy a berendezésben.
Közönyösen általában azok a macskák viselkednek, akik olyan háztartásban élnek, ahol több macska is lakik velük együtt. Ezek a cicák gondolhatják azt, hogy bár lehet, hogy egy másik macskával találkoznak össze, az valószínűleg nem jelent rájuk fenyegetést.
Annak ellenére, hogy az elvégzett tesztek alapján egyelőre úgy gondolják, hogy a macskák nem ismerik fel magukat a tükörben, van erre néhány ellenpélda is. Ide kattintva megtekintheted a rövid videót. Ahogy az emberek, kutyák és minden más faj esetében is igaz – a macskák sem jelentenek kivételt –, hogy nem egyformán fejlett képességekkel rendelkeznek a különböző képviselők. Így elképzelhető, hogy a későbbiekben majd kiderül, ennek az adottságnak a megléte is egyedfüggő.
Ide kattintva megtudhatod, hogy a vörös macskák viselkedése tényleg olyan egyedi-e, mint amilyennek a popkultúra szeretné láttatni.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek