Meg fogsz lepődni a számon, mennyi macska él ma Magyarországon
2023. november 15 - Képek: Getty Images Hungary
2023. november 15 - Képek: Getty Images Hungary
Kutyás országnak tartjuk hazánkat, hiszen az ebek száma világszinten is kiemelkedő a lakosság létszámához viszonyítva. Talán őket egyszerűbb is számon tartani a hatályos jogszabályok miatt, azonban ne gondoljuk, hogy macskából kevesebb él nálunk. De vajon lehet számszerűsíteni, ez pontosan hány doromboló négylábút jelent?
Nehéz megbecsülni, vajon hány macska él ma hazánkban, azonban a létszámukkal foglalkozó kutatók megdöbbentő adatokról számolnak be. A valószínűsített 9 milliós létszámukkal ugyanis a Felis silvestris catus a leggyakoribb emlős Magyarországon, nem elhanyagolható ökológiai következményekkel.
A házi macska mai formáját az afrikai macska közel-keleti alfajának háziasítása során nyerte el. Mintegy tízezer évvel ezelőtt kezdték a házak mellett tartani, megszelidíteni és előnyös tulajdonságait felhasználni. A macska háziasítása nem volt zökkenőmentes. Egyes kutatások szerint a cicusok ebben is hozták a papírformát, és valójában nem is az embernek köszönhetően váltak szelídekké, hanem saját döntésük volt a háziállattá válás. Az érdekes folyamatról egy korábbi cikkünkben írtunk, amit ITT olvashatsz el.
A háziasodási törekvések olyannyira sikeresnek bizonyultak, hogy mára a világ legelterjedtebb háziállatává váltak. S bár alig negyven fajtáját ismerik el önálló fajtaként, az biztos, hogy vidékenként eltérő küllemmel, de az egész világon jelen vannak. A hazánkban élő, mintegy 9 millió példány jelentős része azonban kóbor állat. A gyors és hatékony szaporodásnak köszönhetően szinte kezelhetetlen mennyiségű cicus kényszerül az utcákon, mezőgazdasági épületek környékén és a települések perifériáin élni.
Országunk jelenleg közel negyvenszer annyi macskának ad otthont, mint például amennyi rókát számon tartanak. Ez azért is problémás, mert az élővilágra gyakorolt hatásukat tekintve a két faj rendkívül hasonló. Az elvadult, kóbor bársonytalpúak befolyással vannak mind a kisemlősök, mind a madarak létszámára. Táplálkozási szokásaiknak és vadászösztönüknek köszönhetően pedig komoly károkat okoznak napról napra hazánk élővilágában.
Ők ugyanis nem csak az éhség csillapítása érdekében vadásznak, s nem is csak amiatt kártékonyak, mert feleslegesen ritkítják a vadállatállományt. Betegségeket terjesztenek és bizony párosodnak is a hazánkban őshonos vadmacskákkal, ami miatt lassan, de biztosan a kihalás szélére kerül vadon élő rokonuk.
A linkelt cikkben egyszer már körbejártuk, miért és hogyan is lehetséges a két faj közötti hatékony szaporodás, illetve hogyan próbálják a hazai állatmentők megóvni a vadmacska populációt. Ha ivaros, kijárós cica gazdája vagy, mindenképp olvasd el, mekkora veszélyt jelent nagytestvéreire az egyszerű házi macska. Talán az ivartalanítás kérdését is meggondolod a veszélyeket felismerve.
A legutóbbi hírek szerint a Sas-hegyi természetvédelmi területen okoznak hatalmas károkat.
A természetvédelmi terület őrei minden fronton igyekeznek a lakosság figyelmét felhívni a felelős állattartásra, mely a cicusok esetén az alapvető pontokból állna.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek