6 ok, amiért a macska nyalogatja a mancsát
2024. július 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 22 - Képek: Getty Images Hungary
Van, hogy teljesen ártalmatlan okból nyalogatja macskád a mancsát, azonban bajt is jelezhet. Segítünk, hogy el tudd dönteni, van-e ok az aggodalomra.
Fontos, hogy gazdaként tudd értelmezni kedvenced jelzéseit, illetve viselkedését. A macska esetében a mancs nyalogatása is lehet jelzésértékű, így érdemes megfigyelned, mikor, milyen gyakran, és milyen helyzetben csinálja kedvenced. Vegyük sorra, mik állhatnak a hátterében.
Ha macskád allergiás, az megnyilvánulhat viszketésben, amit az állat nyalogatással és rágással próbál enyhíteni. Ám ezzel sokszor csak fokozzák a problémát. Ha feltűnt, hogy a cica sokat ápolja a mancsát, érdemes egy pillantást vetned mind a lábaira, mind a bőrére. A kiütések ugyanis testszerte megjelenhetnek. A kiváltó okok között lehetnek ételek, környezeti tényezők, például tisztítószerek, de pollenek is, így fontos, hogy a megfelelő vizsgálatokkal az állatorvos kiderítse, mire érzékeny pontosan kedvenced.
A sérült mancs nagy fájdalmat okozhat a macska számára, amit szintén a maga módszereivel szeretne csillapítani. A lábakon gyakoriak a vágott vagy horzsolt sebek, de az állat meg is égethette akár a forró betonon (nyáron tipikus kisállat sérülés), akár a főzőlapra ugorva (szintén gyakran előfordul benti macskákkal). Ha szemrevételezéskor bebizonyosodik, hogy cicád megsebesült, fertőtlenítsd le az érintett területet, majd beszélj az állatorvossal. A sérülés típusától és súlyosságától függően szükség lehet krémezésre, illetve gyógyszere is. Erről kizárólag a doktor dönthet!
Az is lehet, hogy ránézésre nincs semmi baja cicád lábának, ám érintésre elhúzza, és láthatóan fájdalmas számára, ha megfogod. Lehet, hogy becsípte valahová, ami belső sérülést okozott. Ha nem terheli, járás közben biceg, sántít, akkor egyértelműen baj van!
Nemcsak fizikai okai lehetnek a mancs nyalogatásának a macska részéről, hanem olyan mentális problémák is, mint a szorongás. Ez hasonló stresszreakció, mint az embereknél a körömrágás. Ha nem látsz fizikai elváltozást az állaton, de a magatartása okot ad a gyanúra, hogy valamitől feszült, vagy a közelmúltban több olyan változás történt az életetekben, ami hatással volt kedvencedre, úgy valószínűleg erre reagál így. Mitől lehet stresszes egy macska? Egy költözés, egy új háziállat vagy családtag érkezése, vagy épp elvesztése, gyakori látogatók, kintről bentre költözés, ivarzás, megváltozott napirend, és még sorolhatnánk.
Amit gazdaként tehetsz, hogy megpróbálod megnyugtatni a macskádat. Egyrészt biztosíts számára nyugalmas helyet, ahova bármikor elvonulhat, amikor igénye van a magányra. Egy magasabb, kuckós kaparófa a ház egy csendes pontján ideális, de még jobb, ha több ilyen menedéke van lakásszerte. A kitüntetett figyelmed is segíthet, ha úgy látod, igénye van rá. Simogasd többet, játssz vele, és igyekezz minél hamarabb visszaállítani a felborult egyensúlyt. A te feszültséged is könnyen átragadhat rá, így meglehet, hogy magadra is jobban oda kell figyelned.
Ha rövid időn belül nem látsz markáns változást, úgy ebben az esetben is szükség van állatorvosi konzultációra, mert a stressz hosszú távon a cica egészségét fenyegeti.
A szorongás mellett az unalom is gyakori oka a szokatlan viselkedéseknek. A mancs rágása az unatkozó macska esetében egyfajta pótcselekvés. Ezúttal is érvényesek az előbbi tanácsok, miszerint foglalkozz többet kedvenceddel, és kösd le az energiáit különféle játékokkal.
A bolhák csípése okozta fájdalmat és viszketést a macska rágással és nyalogatással orvosolja. Vizsgáld át a bundát kifejlett rovarok, peték vagy bolhapiszok után kutatva. Ha meglátod a tipikus kis fekete koszt az állat szőrében, akkor biztos lehetsz benne, hogy bolhás, és a fertőzést kezelni kell.
Ezt elkerülendő nagyon fontos az egész évben tartó, folyamatos parazitavédelem. Már csak azért is, mert a kellemetlenségek mellet a bolhák súlyosabb fertőzéseket is terjesztenek, köztük a galandférgességet is. Ami ráadásul rád is veszélyes.
Végezetül jöjjön a legáltalánosabb, és teljesen ártalmatlan magyarázat a mancs nyalogatására: a macska egyszerűen mosakszik. A tisztálkodás pedig mindenre kiterjed, így a lábakra, ujjközökre is.
Ami segít megkülönböztetni a teljesen normális önápolást a kóros nyalakodástól, az a szőr állapota. Ha ugyanis a cica sokat nyalogatja és rágcsálja ugyanazt a területet, ott a szőr előbb-utóbb megritkul, vagy akár teljesen kihullik. Ez nem törvényszerű, de igen gyakori.
Ha szeretnél tájékozott lenni a macskákat érintő bőrbetegségekről, ide kattintva megismerheted a leggyakoribb problémákat, valamint megelőzésüket és kezelési módjaikat is.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek