Ezt érzi valójában a macskád, amikor megsértődik
2024. november 7 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 7 - Képek: Getty Images Hungary
Gazdiként bizonyára te is tapasztaltad már, hogy amikor kedvencedet vélt vagy valós sérelem éri, rettentően meg tud bántódni. Emberi szemmel legalábbis úgy tűnik, ezt érzi. De valóban sértődésről van szó, vagy valami egészen másról? Utánajártunk, mi is zajlik a cica lelkében, amikor bevágja a durcit.
Az állattartók hajlamosak emberi tulajdonságokkal felruházni kedvencüket, így nem meglepő, hogy az érzelmek terén is hasonlóságokat vélnek felfedezni a cicák és a gazdik között. Kutatások azonban több ízben bizonyították már, hogy bár a házi kedvencek is éreznek, az érzelmek megélése teljesen máshogy működik, mint az embereknél. Érdekes kérdés például, mi történik valójában, mikor a macska ránézésre megsértődik.
A macskák esetében az úgynevezett asszociatív tanulás jelenségét figyelhetjük meg az érzelmekkel és különböző viselkedésekkel kapcsolatban. Ez egy minden állatra jellemző túlélési mechanizmus, melynek lényege, hogy az állat negatív érzéseket társít mindahhoz, ami vagy aki a közelében volt, amikor valamilyen fájdalmas vagy ijesztő élmény történt vele.
Tehát például ha úgy tűnik, macskád haragszik rád egy állatorvosi vizitet követően, ez azért lehet, mert a cica a rossz emléket társítja hozzád, hiszen ott voltál vele. Lehet, hogy nem akar a szállító doboza közelébe menni, mert emlékszik, hogy abban volt, de az orvos ádázul kivette őt a biztonságot jelentő menedékből.
Ugyanígy: ha hosszabb időre magára hagyod, az állat stresszes állapotba kerülhet, mert felborult a napi rutin, és hiába várt, nem érkeztél meg. Ezért történhet meg az is, hogy a macskák egy része cseppet sem örül, amikor a gazdi végre hazaér. Az egyedülléthez kapcsolódó negatív érzelmeket társítják az emberhez, emiatt köszönik, de nem kérnek belőle.
A cicák szerencsére nem túl haragtartó állatok, és még ha történt is valami, ami miatt egy ideig máshogy tekintenek rád, ez általában nem tart sokáig. Egyede válogatja, hogy milyen hamar lendülnek túl a rossz élményen, az irántad táplált negatív érzések azonban hasonló módon nyilvánulnak meg a viselkedésükben.
Elkerülés: Ez az egyik leggyakoribb jel, amely mutatja, hogy a cica valamiért neheztel. Nem megy oda hozzád, arrébb megy, ha te mész a közelébe, esetleg direkt elkerüli az otthonod azon helyiségeit, ahol a leggyakrabban tartózkodsz.
Testbeszéd: Macskás gazdiként bizonyára pontosan ismered a cicák „gonosz nézését”, amikor úgy tekintenek rád, mintha a világ legnagyobb atrocitását követted volna el. A tág pupillák és a hátracsapott „repülőgépfülek” árulkodó jelei a cica haragjának.
Vokalizáció: Szintén gyakori jel, hogy a macska „veszekszik”; hangos nyávogással is igyekezhet a tudtodra adni, hogy csorba esett a kapcsolatotokon.
Agresszió: Extrémebb esetekben az állat agresszívvá is válhat, sőt, akár rád is támadhat. Ilyenkor nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeld az állat viselkedését, és ha hosszabb idő elteltével sem enyhül, feltétlenül keressétek fel az állatorvost. A hirtelen agresszió ugyanis betegség, vagy a macska által érzett fájdalom tünete is lehet.
Számos ok lehet, ami miatt a cicád másképp viselkedik veled. Ezek körül az alábbiak állnak a leggyakrabban a háttérben.
1.) Változások a mindennapi rutinban: a macskák számára nagyon fontos a napi rutin és a rendszer. Az érzékenyebb cicáknál már az is stresszforrás lehet, ha nem a megszokott időben érkezik a vacsora.
2.) Félelmetes helyzetek: a cicának egy állatorvosi látogatás is rettenetes élmény lehet. Pláne, ha még injekciót is kap, vagy egyéb kellemetlen vizsgálaton kell átesnie. Bár nem te okozol neki sérelmet, mivel jelen vagy, téged is társít a szituációhoz.
3.) Váratlan találkozások: ha új háziállat érkezik az otthonodba, vagy látogatóba jön valaki, akit a macska még nem látott, a hirtelen találkozás is stresszes lehet a félénkebb vagy territoriálisabb macskák számára.
Az első és legfontosabb lépés, hogy kitaláld, mi áll a kedvenced megváltozott viselkedésének hátterében, és próbáld megérteni, mi bántja. Amennyiben lehetséges, távolíts el a környezetéből minden olyan elemet, ami ronthat a helyzeten. Például az állatorvostól hazatérve tedd el a szekrénybe a szállítódobozt, hogy az állat ne is lássa. Ez segíthet abban, hogy megmutasd a macskának, biztonságban van.
Fontos, hogy semmiképp se erőltesd a közeledést, ha a cica nem akarja. Nem kell csak azért is megsimogatnod – engedd, hogy a saját tempójában dolgozza fel a történteket. A leglényegesebb pedig az, hogy soha ne büntesd az állatot a negatív viselkedése miatt. Van, hogy haragunkban mi, emberek is olyat teszünk vagy mondunk, amit később megbánunk. Nincs ez másként a macskáknál sem. Megtörténhet, hogy odakap, megkarmol vagy -harap, de ezt meg kell bocsátani neki.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek