Így akadályozd meg, hogy megszökjön a macska a lakásból
2024. október 14 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 14 - Képek: Getty Images Hungary
Most kaphatsz néhány hasznos tippet, ami segíthet, ha a macska újra és újra megkísérel megszökni a lakásból.
A benti macskák néha megpróbálnak megszökni a lakásból, ami különösen ijesztő lehet gazdáik számára. A legtöbb házi macska nincs felkészülve arra, hogy kezelni tudja a kint tartózkodásból fakadó érzékszervi túlterhelést, ezért szinte azonnal visszatér, de ha az állat messzebbre is eljut, komoly esélye van annak, hogy megsérül. Cikkünkből megtudhatod, milyen okokból próbálhat a macska megszökni, és hogyan lehet megvédeni a külső fenyegetésektől.
A vadon élő macskák született vadászok, akik táplálékszerzési célból nagy hatékonysággal ejtik el zsákmányukat. Elmondható róluk az is, hogy féléjszakai lények, akik erős szaporodási vággyal rendelkeznek.
Az oroszlánok különösen hajlamosak a territoriális viselkedésre, és hevesen védik területüket, illetve utódaikat az esetleges betolakodóktól.
Annak ellenére, hogy a házi macskák nem szenvednek hiányt táplálékban, továbbra is élénken él bennük a vadászösztön, ezért megpróbálhatnak kijutni a lakásból, hogy zsákmányt keressenek. Ugyanígy megvan bennük a genetikai késztetés arra is, hogy megvédjék területeket, és lehetőség szerint párosodjanak. Ezért fordulhat elő, hogy otthonodban jelölgetni kezdenek. A macska „területe” azonban túlmutathat a lakás határain – különösen, ha más macskák is élnek a közelben, és rálátása van a külső részekre. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a macskák kíváncsi lények, és szeretnek tájékozódni környezetükről.
A macska természetes ösztönét elfojtani nem lehet, de azért van pár dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy ne tudjon megszökni. Ennek egyik módja, hogy arra ösztönzöd, maradjon távol a veszélyes zónáktól. Ha például azt látod, hogy az ajtóban heverészik, egy „pszt” hang vagy hangos taps segítségével arrébb tessékelheted.
A cél az, hogy ne találja vonzónak a kinyíló ajtót.
Sok macska nem szeret alufóliára lépni, ezért az ajtó előtt néhány darabot elhelyezve ezt is kihasználhatod. Hasonló eszközként szolgálhat a kétoldalú ragasztószalag is. Léteznek olyan, beépített mozgásérzékelővel rendelkező macskariasztók is, amelyek az állatok közeledtére sziszegő hang kíséretében ártalmatlan permetet bocsátanak ki, ezzel meghátrálásra késztetve őket. Mivel a macskák nem szeretik a citrusos illatokat, beválhat az ajtó aljára permetezett illóolaj is.
Jó ötlet lehet például egy macskafát vagy egy cicaágyat közvetlenül az ablak elé, a bejárati ajtótól távolabb helyezni. Az így kialakított pihenőhelyet macskamentával vagy néhány finom falat elrejtésével teheted vonzóbbá.
Érdemes élni a pozitív megerősítés módszerével is. Minden alkalommal, mielőtt kilépnél az ajtón, adj egy keveset kedvenc csemegéjéből macskádnak – de csak akkor, ha a macskafánál/pihenőhelyénél marad. Ez kiterjeszthető az érkezésre is, ha megkérsz valakit, hogy kopogjon be az ajtón.
Ha eddig elmaradt, ajáljuk, fontold meg az ivartalanítást. A tapasztalatok azt mutatják, hogy ez 90 százalékkal csökkentheti a macskák szökési és barangolási vágyát.
Ha kedvenced igyekezeteid ellenére továbbra is szökni próbál, nem árt néhány egyéb óvintézkedést is tenned. Hasznos lehet például ellátni egy nyakörvvel, amelynek címkéjén a címed, esetleg a telefonszámod szerepel. Ez lehetőleg letéphető legyen, hogy a macska ki tudjon szabadulni, ha elakadna valamiben. Ha biztosra akarsz menni, gondoskodj mikrochipről is. Végül, de nem utolsósorban kihelyezhetsz az ajtó mellé egy figyelmeztető táblát, amely felhívja vendégeid figyelmét, hogy legyen óvatosak, amikor ki- vagy belépnek a lakásba.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek