Miért mosakszik olyan gyakran a macska?
2025. február 2 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 2 - Képek: Getty Images Hungary
Biztosan felfigyeltél már rá, hogy kedvenced módfelett sokat tisztogatja magát. Vajon minden macska ilyen sokat mosakodik? És ha igen, mindez csak a tisztaságról szól? Korántsem!
Kedvenceink ébren töltött idejük felét önápolással töltik. Azonban az inkább viccesnek szánt közvélekedéssel ellentétben a macska nem hiúságból mosakodik ilyen sokat. Ennél sokkal praktikusabb okai vannak rá.
Bár a macskanép jelentős része ma már a szoba kényelmében tölti a mindennapjait, az ösztöneik ettől függetlenül működnek. A vadonban pedig ezek a bájos-bundás kanapédíszek leleményes vadászok, ahogy a nagyobb ragadozók számára bizony prédák is.
Mindkét szempontból fontos, hogy a lehető legkevesebb nyomot hagyják maguk után, avagy bocsássák előre. Így az illatukat se. A gyakori mosakodás a macska számára szagtalanságot biztosít. (Ez a magyarázat a piszkuk akkurátus elkaparására is.)
Érdes nyelvükkel a cicák tulajdonképpen fésülködnek, eltávolítva a laza szőrszálakat. Amikor a macska mosakszik, stimulálja a szőrtüszőket, ami hozzájárul az egészséges szőrnövekedéshez. Ugyanakkor a bőrük termelte faggyút is így oszlatják el, amitől a szőrzet védetté és fényessé válik.
A tisztálkodás továbbá nagyon megnyugtató is doromboló kedvenceink számára. Stresszhelyzetben, önnyugtatásként is alkalmazzák, ahogy egymás mosdatásával is kifejezik kötődésüket, és ápolják társuk lelkét is.
Ha azt veszed észre, hogy cicád bundája mattá és szemlátomást csapzott vált, annak fizikai, de lelki okai is lehetnek. Egyrészt, főleg idősebb macskáknál, az ízületi gyulladás következményeként fájdalmassá válhatnak bizonyos mozdulatok. Ez pedig az ápolás rovására mehet. De bármilyen fájdalom (betegség, sérülés) következtében elhagyhatja szokását a cica. A túlzott nyalogatás és rágcsálás pedig élősködők jelenlétére, allergiára vagy egyéb irritációra is utalhat.
Lelki oldalon az unalom, valamint a stressz lehetnek hatással az önápolásra, jellemzően túlzó magatartást eredményezve. De az is megesik, hogy a szorongó vagy kedvetlen állat elhagyja a tisztálkodást.
Bármilyen irányú változást tapasztalsz ezen a téren, beszélj róla az állatorvossal, aki valószínűleg egy rutinkivizsgálást fog javasolni.
Van egy fizikai tényező is, ami jelentősen befolyásolja a macska önápolási rutinját: a műtét utáni gallér viselése.
Ebben a cikkben részleteztük, milyen tapasztalatokat szereztünk a több hónapig tartó gallérviselés során. Gyakorlati tanácsokat is adunk, hogyan tedd könnyebbé cicád számára ezt a roppant frusztráló helyzetet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek