Miért nyalogat a macskám? Ezt jelenti, ha gyakran csinálja
2024. október 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 13 - Képek: Getty Images Hungary
Egy barátságos kutya részéről nem annyira meglepő, hogy össze-vissza nyalogat, a macska viszont ritkábban tesz ilyet, ezért tőle kissé váratlanul érhet. Elmondjuk, mit akarhat üzenni vele.
A macska nyelvének érintése azért is tűnhet furának, mert kis kampók egész sorát rejti, ami a tisztálkodás során megkönnyíti a szennyeződések eltávolítását, a nyalogatáskor viszont érdes hatást kelt. De mi a mögöttes jelentése annak, ha nyalogat a macska? Miközben a macskák között fajtársaik mosdatása egyfajta szociális tevékenység lehet, az emberrel szemben szimbolikus jelentőséggel bírhat.
Ha a macskád nyalogat, az mindenekelőtt arra utalhat, hogy szoros kötelék fűzi hozzád. Dr. Bodó Andrea állatorvos szerint így fejezheti ki, hogy gondoskodni akar rólad. Ilyenkor egyúttal a szagával is megjelöl, ami azt jelezheti, hogy családtagként tekint rád. Vagyis ha a macska nyalogat, az lényegében úgy értelmezhető, hogy a maga módján szeret téged. A macskának nem számít, hogy ember vagy. Amint gondoskodni kezd rólad, úgy kezel, mintha a legszűkebb csoportjához tartoznál. Ezt közölheti azzal is, ha dorombol neked, hozzád dörgölőzik vagy éppen feléd fordítja a hátsóját.
Több példa is bizonyítja, hogy az állatok képesek ráhangolódni az ember érzelmeire. Ha beteg, stresszes vagy szimplán szomorú vagy, a macskád talán azért kezd nyalogatni, hogy jobban érezd magad tőle.
Ugyanezt tenné a vadonban a társaival is.
Mivel kutatások szerint a háziállatok jelenléte csökkenti a stresszt, ezzel ténylegesen segíthet rajtad – sőt, akár saját magán is. A macska számára ugyanis a nyalogatás feszültségoldó hatású. Ez azonban akár kóros mértéket is ölthet, ezért ha az állat szőrében kopasz foltok keletkeznek, állatorvosi beavatkozásra lehet szükség.
A macska territóriuma gyakran a gazdijára is kiterjed (legalábbis szerinte), ezért kedvenced azért is nyalogathat, mert a sajátjaként tekint rád. Ez kicsit olyan, mint amikor az állatok a vizeletükkel jelölik meg a területüket. Ha kedvenced ilyet tesz, azt üzenheti a többi macska felé: „ő az enyém”.
Van, amikor a nyalogatás harapdálással párosul, de ennek általában nincs agresszív vonzata, hiszen a tisztálkodás során a macska önmagát is finoman harapdálhatja. Az apró, gyengéd kis harapások sokkal inkább a kötődés vagy a figyelemfelhívás jelei lehetnek.
A túlzásba vitt nyalogatással a macskád szintén mondani szeretne valamit – valószínűleg azt, hogy aggódik érted. A vadonban az állatok azért is segítenek tisztán tartani egymást, hogy a ragadozók ne tudjanak olyan könnyen rájuk találni. A macskád tehát úgy is gondolhatja, hogy a rokona vagy, ezért ezt kell tennie. Hasonló motivációja vezérelheti akkor is, amikor meglep egy döglött egérrel.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek