hirdetés

A macskák sűrűn viselkednek furcsán-cukin, és mi pont ezért szeretjük őket! De néha előfordul, hogy ezek a különös viselkedésminták még a gyakorlott macskatulajdonosokat is nyugtalanítják. Ha valaha már láttad a macskádat nyitott szemmel aludni, lehet, hogy először nemcsak megijedtél, de több kérdés is felmerült benned a témával kapcsolatban. Miért csinálja ezt? Egészségügyi problémáról van szó? Aggódnom kellene?

hirdetés

Ezekre a kérdésekre segítünk mai cikkünkben választ találni!

Aggódnom kellene?

Nem minden cicára jellemző ez a különös szokás, és akik csinálják, azok sem feltétlenül mindig. Először talán viccesnek találod, aztán beférkőzik az agyadba a gondolat, hogy talán valami baj van.

Az esetek többségében azonban a nyitott szemmel történő alvás nem ad okot aggodalomra. Kifejezetten sok cicára jellemző ez a magatartás, nem elszeparált jelenségről van szó; a kutatók szerint kifejezetten sűrűn fordul elő idősebb példányok esetében.

Ennek ellenére azonban azt javasoljuk, hogy aludj nyitott szemmel. Jaj, elnézést, úgy értjük, járj nyitott szemmel! Néhány ritka esetben a nyitott szemmel történő alvás jelezhet egészségügyi problémát. Ha a nyitott szemes alvás párosul rángatózással, mindenképpen kérj időpontot az állatorvoshoz! Ugyanis, ha a cica álmában rángatózik, az jelezhet akár epilepsziát is a kedvencednél.

Fotó: Suttogó Állatorvosi Rendelő

Miért csinálják ezt?

Ahogy az előbb is írtuk, ez a jelenség egyáltalán nem szokatlan, mégis érdemes tudni miért történik. A válasz talán olyannyira meglepő lehet, hogy újra és újra rácsodálkozol milyen különleges lény is kedvenced.

Csakúgy, mint nálunk, embereknél, a macskáknál is több fázisból áll az alvási ciklus. Felületesen alszanak az első fázis alatt. Ezekben a periódusokban nagyobb valószínűséggel nyílik ki a szemük. Bár pihennek, testük még mindig érzékeli a környezetét és reagál mindenre, ami történik. Talán azt is észrevetted már, hogy a fülük is megrándul ilyenkor, és a zaj irányába fordul. Hiába biztonságos hely az otthon, a macskák ösztönei soha nem szünetelnek. Amikor nyitott szemmel alszik a cicád, valószínűleg közben még mindig nyomon követi környezetét, hogy megbizonyosodjon arról, nincs valós veszélyforrás. A mélyebb, REM (rapid eye movement) alvási szakaszban a legtöbb macska már nem alszik nyitott szemmel, de erre nincs teljes garancia.

Sérülés is okozhatja

A macska alhat nyitott szemmel egy sérülés miatt is. Van egy áttetsző, harmadik szemhéjuk a másik kettő alatt, és ha ez a szemhéj megsérül, előfordulhat, hogy cica nem tudja becsukni a szemét. A szemhéjsérülést könnyű észrevenni, különösen, ha a cica ébren van. Ha úgy ítéled meg, hogy sérüléssel van dolgod, mindenképpen keresd fel az orvost, mert valószínűleg műtétre lesz majd szüksége kedvencednek. Szerencsére ezek az esetek nagyon ritkák.

Hogyan kezeld a helyzetet?

Ha nem tapasztaltál a fent leírt tünetek közül egyet sem, akkor valószínűleg minden rendben van a kedvenceddel és nem kell fejvesztve az állatorvoshoz rohannod. Kísérteties lehet így látni őt, de legalább egészséges. Ám ha tapasztaltál rángatózást vagy úgy látod, hogy a szemén nyitott állapotban látható sérülés, mindenképpen kérj időpontot az orvoshoz!

alszik a macska betegség tünetei élet epilepszia furcsa macskaviselkedés macska alvási szokások nyitott szemmel alszik szembetegségek
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!