Vajon macskád érti, mit jelent az ölelés? Nem biztos, hogy kényelmes számára ez az interakció
2022. július 16 - Képek: Getty Images Hungary
2022. július 16 - Képek: Getty Images Hungary
Macskatulajdonosként biztosan veled is rengetegszer előfordult, hogy csak ölelgetted volna a cicádat egész nap. De elgondolkoztál már azon, hogy vajon kedvenced érti-e ezt a tevékenységedet? Vajon tudja, hogy az ölelés a szeretet kifejezése? Az alábbiakban ennek a kérdésnek jártunk utána.
Az alábbiakban annak fogunk utánajárni, hogy vajon a macskád szereti-e, ha megöleled? Illetve érti-e azt, hogy ez számodra a szereteted kifejezésének az eszköze?
A macskák általában megértik, hogy az ölelés a szeretet kifejezése. Azonban ennek ellenére nem minden macskaféle tűri el azt, hogy megöleljék. Ahogy nekünk, embereknek is megvannak a személyes preferenciáink, a nekik is megvan a maguk komfortzónája. Így bizonyos macskák megengedik, hogy megöleljék őket, míg mások ezt egyáltalán nem tolerálják. De honnan tudod, hogy élvezi-e cicád?
Nagyon fontos, hogy abban az esetben, ha negatív reakciót tapasztalsz a macskád irányából, akkor hagyd abba az ölelést, és engedd el a cicát. Annak ellenére, hogy csalódott lehetsz amiatt, hogy szőrös barátod nem akar veled összebújni, ne vedd ezt személyes támadásnak a részéről. Ugyanis minden macska más és más, és nem mindegyik szereti a fizikai kontaktust. Ezenkívül egy öleléstől a cicád úgy érezheti, hogy csapdába esett, így potenciális stresszforrás lehet ez számára.
A korai feljegyzések azt mutatják, hogy a macskák és az emberek nagyon régóta élnek együtt. A bizonyítékok arra utalnak, hogy a macskafélék háziasítása körülbelül 10 000 évvel ezelőtt kezdődött a Közel-Kelet Termékeny Félhold régiójában. A háziasításról legkorábbi valódi bizonyíték körülbelül 9500 évvel ez előttről származik, mikor is egy macskát a gazdájával együtt temettek el Cipruson. A kutatók megfigyelték, hogy ezek a csontok hasonlóak a mai macskákéhoz. Azt is megállapították, hogy az emberek etették ezeket az ősi cicákat, mivel a csontok kémiai elemzése kimutatta, hogy az egyik macska főként ember által termesztett gabonát evett. Tekintettel a macskafélék és az ember közötti régóta fennálló kapcsolatra, azt feltételezhetjük, hogy a cicákat akkoriban valószínűleg az őket gondozó emberek is ölelték, különösen, ha szoros kötelék alakult ki közöttük.
A macskák természetüknél fogva rendkívül távolságtartóak érzelmileg, de értékelik, ha szeretetet mutatnak feléjük. Ragaszkodó lények, bár általában ezt nehezen mutatják ki, főleg a kutyákhoz képest. Egy tanulmány megállapította, hogy a macskák többnek tekintik embereiket, mint pusztán táplálékforrásnak, ugyanis az embereket a kényelem- és a biztonságforrásának tekintik. A kutyákhoz hasonlóan a macskafélék is kötődnek a gazdájukhoz. Egy másik tanulmány szerint a macskák érzékelik a hangulatunkat. Így kedvenced valószínűleg tudja az ölelésed okát, még akkor is, ha azok közé a macskák közé tartozik, akik nem élvezik a fizikai kontaktust.
Nagyon fontos, hogy soha ne kényszerítsd rá semmire. Ne feledd, hogy nem minden macska tolerálja a fizikai érintkezést. Ennek ellenére meg lehet tanítani, hogy pozitívan fogadja az ölelését, de nagyon lassan haladj. Érdemes lehet először finoman simogatnod, majd nagyon lassan, fokozatosan megölelned az állatot. Amennyiben erre nem vevő a cica, és szabadulni akar, akkor engedd el, ugyanis számára ebben az esetben kényelmetlen a helyzet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek