Ezért visítanak a macskák párzás közben
2025. február 12 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 12 - Képek: Getty Images Hungary
Ha valaha is hallottál már macskákat párzás közben, kíváncsi lehetsz, hogy ez az egyébként természetes folyamat vajon miért hangzik inkább egy ádáz macskaharcnak, mintsem hancúrozásnak.
Habár ez a hangzavar egy avatatlan fül számára ijesztő lehet, nem kell megrettenni tőle, teljesen természetes. Az azonban tagadhatatlan, hogy egy nőstény macskának a párzási időszakban jó oka van a jajgatásra.
Néhány macska esetében a rikoltozó kiáltások már a párzás előtt elkezdődhetnek. A nem ivartalanított nőstények már 4 hónapos korukban ivaréretté válhatnak, amelynek során a hímek érzékelik a jeleiket. A hosszabb nappalok és a melegebb hőmérséklet indítják be a macskák szaporodási időszakát; jellemzően az északi félgömbön ez a periódus februártól októberig tart. A benti macskák esetében a mesterséges világítás és a szobahőmérséklet azonban eredményezhet egész éves szaporodóképességet. Egy ivarérett nőstény macska egy szaporodási időszakban több alkalommal is tüzelhet, így nem ritka az sem, hogy két almot hoznak a világra. Egy macskának 24 órán belül 3-4 alkalommal kell párosodnia ahhoz, hogy serkentse az ovulációt, ugyanis petefészkeik nem stimulálódnak a petesejtek kibocsátására párzás nélkül.
Amikor egy ivarérett kandúr van a közelben, a nőstény macskák jellegzetes párzási viselkedést mutatnak, például hemperegnek, tárgyakhoz dörgölőznek, dagasztanak, és már biztos kitaláltad, visítanak. Ezeket tekinthetjük a nőstény macskák marketingtaktikáinak, amelynek célja, hogy a hím partnert magukhoz vonzzák. (Érdekesség, hogy a hím macskáknak általában egy kicsit több idő kell az ivarérettség eléréséhez. Ők ritkán válnak „felnőtté” 6 hónapos koruk előtt.)
A tüzelési ciklus körülbelül 7–10 napig tart, és 2-3 hetente ismétlődik a párzási időszak alatt, amíg a macska meg nem fogan, vagy nem ivartalanítják. A kandúrok is vokálisabbak lesznek ezen időszak alatt, gyakran versenyeznek egymással, illetve harcokba is bocsátkozhatnak a nőstényekért, ami tovább növeli a párzással kapcsolatos zűrzavart. Bár ezek az időszakok viszonylag zajosak, a valódi üvöltés a párzással egy időben kezdődik.
A párzás során a hím felkapaszkodik a nőstényre, megharapva annak nyakát, hogy dominanciája jeléül mozdulatlanul tartsa. A kandúr ezt azért teszi, hogy megvédje magát, valamint egyes elméletek szerint a nőstény ezáltal el is engedi magát. Ez az a pont, ahol a dolgok még zajosabbá válhatnak. A nőstény sikoltozik a párzás közben, míg a hím válaszul csatlakozhat hozzá. A macskák közösülése tisztán funkcionális, szóval itt nincs idő a romantikára!
A nőstény pedig azért sikoltozik, mert a hím macskák pénisze tüskés annak érdekében, hogy serkentse az ovulációt, valamint helyén tartsa azt az aktus közben. Ennek azonban nagy hátránya, hogy fájdalmat okoz a nősténynek, amit az kiáltással fejez ki.
Ezen túl a nőstény a párzás alatt vagy közvetlenül utána egy hormonális sokkot is átél. Úgy tartják, hogy ez a hirtelen hormonszint-emelkedés szintén szerepet játszik a sikoltásban és a közösülés utáni heves, agresszív viselkedésben a hím macskával szemben.
A románcot követően a nőstény gyakran megfordul, és megtámadja a kandúrt. Ezt követően többször meghempereg, mielőtt magához térne, és újra hívogatni kezdené. Mindez néha akár 30 perc leforgása alatt történik meg. A macskák párzása egy igencsak rövid folyamat egyébként, körülbelül 5–15 másodpercig tart.
A macskák párzása általában egyértelmű és hatékony folyamat (még ha nem is éppen csendes), de problémák is felmerülhetnek. Mint mindig, bármilyen rendellenes váladékozás vagy levertség állatorvosi vizsgálatot igényel. Ritka esetekben előfordulhat, hogy egy nőstény macska túl agresszív párzásnak volt kitéve, és a kellemetlenség miatt erőlködni kezd, ami a végbélnyílás vagy a vulva kidomborodását okozhatja. Ez orvosi vészhelyzet, amely azonnali ellátást igényel!
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek