hirdetés

Fertőtlenítővel macskapisi ellen? Ezért nem működik a módszer

Kálmán Szonja

2023. augusztus 14 - Képek: Getty Images Hungary

A cute red cat sits in a pink tray and holds a scoop with its paw.

Amikor a macska az alomtálcán kívül végzi el dolgát, azonnal elkezdünk aggódni egészsége miatt, no meg azért is, mert a macskapisi karakteres szagát roppantul nehéz kiűzni a lakásból.

hirdetés

Akinek volt már dolga a jelenséggel, most biztosan felsóhajt: a macskavizelet jellegzetes szagától roppantul bonyolult megszabadulni. Ha kedvenced dolgát ágyon, kanapén, szőnyegen vagy egyéb puha felületen kezdi el végezni, akkor egyrészt érdemes átgondolni azt, hogy lehet-e szervi vagy pszichés oka a viselkedésváltozásnak.  Másrészt pedig elindul a versenyfutás: sikerül-e eltüntetni a szagot, vagy odaszokik kedvenc takaródra, érezve saját pisijének illatát? Ó igen, ez nem illat, hisz a pisi rettentő büdös, de a macska valamiért nem így gondolja.

Különösen kellemetlen, ha a macska úgy gondolja, az ágy közepén mutat legjobban a pisi

A macska vizeletének szagáért a benne található proteinek a felelősek. Ezek jelzik a faj más egyedei számára, hogy a terület melyik macskáé: fontos, hogy ezt minél tartósabb szaggal, minél erősebben véssék riválisaik eszébe és legfőképp orrába, így a természet működésének szempontjából logikus, hogy a macska vizeletének szagától nagy hajcihő megszabadulni.

Amikor ugyanis megpróbálsz megszabadulni a kellemetlen szagtól, a nedvesség újra aktiválja a kristályossá alakult proteineket, melyek ismételten erős szagot bocsátanak ki. Mit tehetsz annak érdekében, hogy ez ne így legyen?

Így vedd fel a harcot a macskapisi ellen

Először is töröld fel a vizeletet papírtörlővel, majd ezután használj olyan szert a terület megtisztítására, amely nem tartalmaz ammóniát. Ha ammóniatartalmú fertőtlenítőt használsz, az felhívás keringőre: a vizelethez hasonló szaggal kijelölöd a macska számára, hogy továbbra is ide végezze dolgát. A citrusfélék szagát ugyanakkor nem kedvelik a macskák, ezért érdemes lehet narancsolajos tisztítóspray-t bevetni az érintett területen. A forró víz és ecet keverékéből készített házi tisztítószer is jól megküzd a gonddal.

Ezt is megtaníthatod kedvencednek

A macska még olyankor is érzi a szagot, amikor te nem, ezért extra alaposnak kell lenned a felület megtisztításakor. Extra trükk kedvencünkkel, az alufóliával: helyezz fóliát oda, ahova a macska vizelt! Mivel nem szeretik annak csörgős felületét, el fogják kerülni Ugyanígy megoldás lehet, ha az etetőjét, itatóját ide teszed – persze ágyon ez nem megoldható.

Meg kell találni az okokat is

Azon túl, hogy igyekszel minél tisztábbra varázsolni mindent, fontos az is, hogy megkeresd a macska viselkedésének okát. Ez lehet testi, lelki, vagy az alomtálcával kapcsolatos is. Ha nemrég költöztél, ha az alom új helyre került, gyanakodhatsz arra, hogy a cicád pszichéje sérült, ha új négylábú lakótársat kapott, talán védi a territóriumát. Érdemes kísérletezni az alom, esetleg az alomtálca cseréjével is. Ha egyik sem működik, mindenképpen orvoshoz kell vinned az állatot – nekünk volt tapasztalatunk olyan esettel, amelyben a vesebeteg macska diszkomfortjára hívta fel a figyelmet azzal, hogy puha felületekre vizelt.

Ami biztosan nem megoldás, az az, ha a macska orrát piszkába nyomod, kiabálsz vele, netán megütöd – ez utóbbitól mindenképp tartózkodj. Egyik módszer sem fog előbbre vinni, kapcsolatotokon azonban sebeket ejthet bármelyik idejét múlt és erőszakos módszer.

bepisil jelölget a macska macska a lakásban macskapisi
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!