Ezért kapják fel a fejüket a macskák a pisszegésre
2024. január 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 11 - Képek: Getty Images Hungary
Ha fel akarod kelteni a macska figyelmét, erre a pisszegés az egyik univerzális módszer: ha másra nem is, erre tutira felkapja a fejét. De miért?
Bár a pisszegés macskára gyakorolt hatását kutatások nem vizsgálták, és egyelőre nem is látszik a szándék arra, hogy a tudósok időt és energiát nem kímélve próbálják feltárni a hátterét, a viselkedés-szakértőknek van néhány meggyőző elméletük, ami magyarázattal szolgálhat a jelenségre.
Az egyik logikusnak tűnő teória szerint a pisszegés figyelemfelkeltő jellege a hang frekvenciájából adódhat. A macskák ugyanis magasabb frekvenciájú hangokat is képesek érzékelni, mint az ember.
A jellegzetes »pszt« magasabb frekvencián szól más emberi hangokhoz képest.
Mivel tehát a pisszegés kitűnik az emberek szokásos kommunikációjából, a macskák valószínűleg hajlamosabbak felfigyelni rá, hogy kiderítsék, a sajátos hang honnan is származik.
Dr. Pongrácz Péter, az Eötvös Loránd Tudományegyetem etológia professzora szerint az emberek már viszonylag régen kifejlesztették az ilyen típusú macskaszólongató hangokat, amelyek a nagyszülőkön és szülőkön keresztül öröklődnek generációról generációra.
A magyar „pszt” hang az angol „pspspsps” megfelelője lehet, amit egy texasi swing banda, a Light Crust Doughboys 1938-as “Pussy, Pussy, Pussy” című slágere ihlethetett, amelyben egy lány keresi elveszett cicáját.
A kifejezés némiképp módosult formában a Tom és Jerry című rajzfilm 1995-ös epizódjában Jerry szájából is elhangzott, aki a „here, pussy, pussy, pussy” szavakkal szólongatta Tomot.
A manapság elterjedt pisszegő hang ennek a rövidítése lehet.
Egy másik elmélet szerint a pisszegés egyéb hangokra, például a levelek susogására, a rovarok zümmögésére vagy a veszélyt érzékelő anyamacska figyelmeztető „sziszegésére” emlékeztetheti az állatokat.
Pongrácz Péter professzor megemlítette azt is, hogy a macskák természetes zsákmányai, a rágcsálók is magas frekvenciájú vinnyogó hangokat hallatnak. Nagy, tölcsér alakú füleik és kis koponyájuknak hála a macskák pedig kitűnően képesek érzékelni ezeket a hangokat.
Elképzelhető, hogy ez is közrejátszik abban, hogy amikor az embertől hallják, az szintén megragadja a figyelmüket.
Ha szeretnél további érdekességeket megtudni doromboló kedvenceinkről, ebből a cikkből kiderül, miért rajonganak a műanyag zacskókért.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek