Miért veszik fel a macskák a „vekni” pózt?
2024. szeptember 6
2024. szeptember 6
Többféle funkciója van ennek az imádni való testhelyzetnek, és nem csak az, hogy téged, a gazdit elbűvölje veled a cicád!
A macskatartók körében klasszikusan csak vekniként emlegetett testhelyzet alatt azt értjük, amikor a cica mind a négy lábát maga alá húzza, a farkát pedig szintén szorosan a testéhez simítja. Így épp úgy néz ki, mint egy formás kis cipó. Ennek pedig többnyire praktikus okai vannak.
Doromboló kedvenced kifejezetten érzékeny a hidegre. Ezért a hűvösebb időszak beköszöntével mindent megtesz, hogy optimalizálja a testhőjét. A macska számára a szóban forgó póz ebben nyújt segítséget. Különösen a rövidebb szőrű cicák élnek ezzel a módszerrel.
A macskák kreposzkuláris állatok, ami azt jelenti, hogy szürkületkor és hajnalban a legaktívabbak. Ragadozóként ez a vadászidejük a természetben. Ahhoz, hogy ilyenkor eredményesek lehessenek, szükségük van elegendő energiára. A napközbeni pihenés is ezt szolgálja; a veknizés pedig ideális testhelyzet a pihentető alváshoz.
Az ideális hőmérséklet mellett a kényelem is kiemelten fontos a cicáknak. Ebben a pozitúrában pedig a legtöbb macska jól érzi magát.
Az összegömbölyödés ugyanakkor utalhat arra is, hogy az állat nem érzi jól magát. Ha a macska feltűnően sokszor veszi fel a pózt a nap folyamán, és úgy látod, ez inkább gubbasztás, mintsem pihenés, úgy vedd szemügyre kedvencedet! A macskák ösztönösen elrejtik a fájdalmukat, így védve magukat a kiszolgáltatottságtól, ami a vadonban végzetes lehet. Ám gazdaként látni fogod, ha valami nincs rendben.
A bágyadtság, az inaktivitás, a csökkent étvágy, az érintésre való fájdalomreakciók, ahogy a hányás, a hasmenés, a nyáladzás, a szapora vagy épp lelassult légzés mind árulkodóak, hogy csak néhány gyakori tünetet említsünk.
Ha úgy ítéled meg, hogy baj lehet, inkább vidd orvoshoz a cicát, mintsem idővel súlyosbodjon a probléma.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek