Így dolgozzák fel az emberi szavakat a macskák
2024. október 27 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 27 - Képek: Getty Images Hungary
Egy kutatás során kiderült, hogy a macska asszociációkon át képes az emberi szavak feldolgozására.
Az Azabu Egyetem tanulmánya olyan korábbi kutatásokra épült, amelyek azt sugallták, hogy a macskák nemcsak a nevüket, hanem még a számukra ismerős emberek fényképeit is felismerhetik. Az eredmény ezzel összefüggésben azt mutatta, hogy a macska meglepően sokat ért meg abból, amit mondunk neki. Az emberi szavakat úgy dolgozza fel, hogy azokat képekkel társítja.
A kutatók 31 felnőtt korú házi macska részvételével végeztek egy kísérletet, hogy felmérjék, az állatok képesek-e összekapcsolni a kimondott szavakat a képernyőn megjelenő képekkel. Ennek során minden macskával egy egyszerű szó- és képasszociációs tesztet végeztettek el, amely hasonló elvet követett, mint az emberi csecsemők szóértési képességeit felmérő vizsgálatok.
A macskáknak értelmetlen szavak kíséretében rövid animációkat mutattak.
Minden macska két animációt nézett végig. Az egyik a „keraru”, a másik pedig a „parumo” szóhoz kapcsolódott. A bejátszásokat egészen addig ismételték, amíg a macskák félre nem néztek. Némi szünet után aztán ismét lejátszották nekik az animációkat, de a kapcsolódó szavakat ezúttal fordítva mutatták meg.
Amíg a macskák a videókat nézték, a kutatók elemezték reakciójukat. Ekkor megfigyelték, hogy a macskák hosszabb ideig bámulták a képernyőt, amikor meghallották az eredeti asszociációhoz képest fordítva bemutatott szavakat.
Egyes macskáknak még a pupillájuk is kitágult, ami a zavartság és a fókuszálás klasszikus jele. Ezek a reakciók lényegében arra utaltak, hogy a macskák megpróbálták megérteni a változást, ami annak a bizonyítéka, hogy az első szavakat a megfelelő képekkel társították.
Az a tény, hogy a macska szavakat társíthat a környezetében lévő tárgyakhoz, több szempontból is komoly jelentőséggel bír. Javíthatja kedvenceinkkel való kapcsolatunkat, olyan új képzési módszerek kidolgozására adhat lehetőséget, amelyek megkönnyíthetik számos hétköznapi tevékenység elvégzését, illetve további kutatások előtt nyithatja meg az utat.
A kutatók a későbbiekben több háziállaton is hasonló vizsgálatokat végezhetnek, ami átformálhatja a más fajokkal való kommunikációnkat. Az mindenesetre már most biztosnak látszik, hogy a macska nemcsak passzív megfigyelő lehet otthonunkban. Sőt, mélyebb kapcsolatban állhat velünk, mint azt valaha gondoltuk.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek