Ezért esik talpra a macska
2023. november 10 - Képek: Getty Images Hungary
2023. november 10 - Képek: Getty Images Hungary
Elgondolkoztál már rajta, hogy miért esik szinte mindig talpra a macska? Itt a tudományos magyarázat az állat egyik legkülönösebb tulajdonságára.
A macska ügyes mászó, ami praktikus számára, hiszen így olyan magasan lévő helyeket is elérhet, ahonnan szemmel tarthatja környezetét és menedékbe vonulhat az esetleges veszélyforrások elől.
Mivel másznia kell, meg kell tanulnia esni is, anélkül hogy komoly sérüléseket szenvedne
– mutatott rá Kimberley Huston, a Kent Állami Egyetem állatorvos-technológiai igazgatója.
Ezt pedig csak úgy tudja elérni, ha talpra esik. A szakember hozzátette, a macskáknak fantasztikus az egyensúlyérzékük, de azért velük is megesik, hogy hibáznak.
Ha van macskád, akkor bizonyára már te is megfigyelted, hogy milyen kecses mozdulattal ugrik le az asztalról vagy a szekrényről, hogy aztán úgy érkezzen a talpára, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne. Ez annak köszönhető, hogy a fülében lévő egyensúlyszerv folyamatosan információkat küld az agyába, így
képes úgy koordinálni a mozgását, hogy esés közben talppal a föld felé forduljon.
„Ahogy a macska fejjel lefelé zuhanni kezd, a teste automatikusan átfordul. Először a feje kerül függőleges helyzetbe, majd a mellső végtagjai, hogy megvédjék a feji részt egy esetleges sérüléstől. Ezután a gerincoszlop felső szakasza, vagyis a törzs eleje következik, végül behajolnak a hátsó lábai. Ha valamennyi végtag készen áll a földet érésre, megfordul a törzs hátsó fele is” – írja az alig néhány tizedmásodpercig tartó folyamatról Desmond Morris, a „Miért csinálja…? a macska” című könyvében.
Közvetlenül landolás előtt a macska kinyújtja mind a négy lábát, és begörbíti a hátát, hogy tompítsa a becsapódás erejét.
A szakemberek azt is megfigyelték, hogy miközben az állat fokozatosan átfordítja a testét, kimerevített farka ellensúlyként működik, és úgy jár, mint a propeller.” Ezt a szaknyelvben „önigazgató reflexnek” vagy „korrekciós reflexnek” nevezik.
Dr. Bodó Andrea állatorvos megerősítette, a macska ugrás közben igyekszik az esés irányába fordulni. Eközben ejtőernyőkét tárja szét lábait, hogy csökkentse a zuhanás sebességét. A talpra érkezéssel pedig a hasi és mellkasi szerveket védi a sérüléstől.
Ha az oldalára vagy hátára esne, a tompa trauma következtében komoly belső vérzés alakulhatna ki. Súlyos sérülés azonban akkor is előfordulhat, ha a macska a talpára érkezik. Ide tartozik például a végtagtörés, az állkapocs szétválása és a kemény szájpadlás repedése.
Az állatorvos szerint a házi kedvencek közül ilyen szempontból a macska rendelkezik a legjobb túlélési esélyekkel: gyakran akkor is életben marad, ha lezuhan egy épületről (akár 32 emeletes magasságból is), miközben a kutya ebbe szinte biztosan belehal.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek