hirdetés

Ekkora területet jár be a macskád egyetlen nap alatt

Hangai Lilla

2024. március 12 - Képek: Getty Images Hungary

Ahhoz, hogy megértsük kedvencünk viselkedését, például a kaparászást, tudomásul kell vennünk és el kell fogadnunk az állat ösztönöktől vezérelt szokásait. Így nemcsak mi fogadhatjuk békésebben, ha számunkra nemkívánatos dologra vetemedik kedvencünk, hanem ő is kiegyensúlyozottabb lehet, ami által a gazda-jószág kapcsolat is elmélyülhet.

hirdetés

A következőkben a macska territóriuma lesz a téma; igyekszünk mindent megosztani róla, amit gazdiként érdemes lehet tudnod.

Őrjáraton

A macska territóriuma

A macskák illatjelekkel határozzák meg otthoni vadászterületüket, legyen szó benti vagy kinti jószágról. Ilyen illatmirigyek vannak többek között a pofájuk körül és a mancspárnáik között, valamint a vizeletük is tartalmaz olyan feromonokat, melyek a terület megjelölésére használhatók. Amikor a fejüket hozzádörgölik valamihez, kaparásznak valahol vagy vizeletükkel megjelölnek valamilyen függőleges tárgyat vagy felületet, azzal a territóriumukat jelölik ki. Míg a kandúrok testi erejükkel védik a saját portájukat, addig a nőstények területe átfedésben lehet hímek és más nőstények (kolóniák) territóriumával is.

Egy ilyen körzet mérete legfeljebb 6 km² lehet – írja az Ohio State University. A kinti hímek általában magányosan élnek, de kapcsolatban állhatnak több olyan kolóniával is, amelyek rendszerint nőstényeket és azok leszármazottait foglalják magukba. A kandúrok azért választják az agglegény életet, mert a szaporodás szempontjából nekik versenyre kell kelniük más hímekkel. Hogy a kolóniák pontosan hogyan alakulnak ki, és milyen viszonyban állnak a kandúrokkal, arról itt olvashatsz bővebben.

Bár a territórium védelmekor a macskák tanúsíthatnak agresszív viselkedést, a saját terület kijelölése több szempontból is fontos. Így a macska egyrészt találhat megfelelő mennyiségű élelmet magának, másrészt pedig ezzel elkerülheti az összeütközést a fajtársakkal, amelyek az egyén, így a faj túlélését segítik elő.

A macska vagy a kolónia territóriumában mindig van egy központi rész, a mag, ahol található valamilyen rejtekhely. Itt a macska biztonságban érzi magát, ide bármikor elmenekülhet, vagy csak nyugalomban eltöltheti az idejét alvással, játékkal, önápolással, vagy a kolóniák esetében szociális érintkezéssel. A központi részt körbeveszi egy szélesebb körzet, amelyet megvédve a macska biztosítja, hogy más fajtársak ne férjenek hozzá a rejtekéhez. Ezen túl van egy kiterjedtebb rész, ami leginkább vadászterületként szolgál. A territóriumok átfedésben lehetnek a kandúrok esetében is, ahol mindig van egy semleges terület; itt agresszió nélkül érintkezhetnek az állatok. Ilyen semleges zónák a farkasok felségterületei között is megfigyelhetők.

Gazdiként ezt érdemes tudnod

A jelölgetés

Ahogy azt fentebb kifejtettük, a jelölgetés történhet kaparászással vagy vizelettel, esetleg ürülékkel a benti macska esetében is. Amennyiben az utóbbi esetekben kizártad az egészségügyi probléma lehetőségét és az alomtálca problémáit, érdemes néhány dolgot megfontolnod. Ha a macska rendszeresen bizonyos felületeket kaparász a kaparófája helyett, érdemes oda helyezni egy kaparófát. Ezt befújhatjuk feromonos spray-vel, hogy ezzel is vonzóbbá tegyük. A kaparófa legyen elég magas, hogy a macska kinyújtózhasson rajta, és legyen stabil is. Az állat nem fogja használni, ha attól tart, hogy ráborul az építmény.

Tudod, mi az a személyes tér? – vonta kérdőre a macska felháborodva a lakótársát

Ha a cica rendszeresen egy helyre pisil – amennyiben jelölgetésről van szó, az szinte mindig vízszintes felületen történik – vagy kakál, próbáljunk meg kihelyezni oda egy almot. Talán nem lesz ideális látvány, vagy számunkra praktikus, de annál minden jobb, mint hogy szúrós szagú vizeletet kell leimádkoznunk a falról vagy kiszedni a parkettából. Itt is használható a feromonos spray vagy párologtató, ami a biztonság érzését közvetíti a kedvenc számára.

Az agresszív játék

Ha a cica agresszíven kezd el játszani, és harapdál, karmol bennünket, annak több oka is lehet. Előfordulhat, hogy ilyenkor (főleg ivaros állatoknál) bekapcsol nála a területvédő ösztön. Ebben az esetben a legjobb taktika az, ha magára hagyjuk az állatot, arrébb megyünk. Ezzel jelzed számára, hogy nem vagy vevő a durva játékra, egyszersmind biztosítod arról is, hogy tiszteletben tartod a saját territóriumát.

A részletezett viselkedésekért sosem szabad megbüntetni a macskát! Vagy valamilyen betegség, diszkomfortérzet vezeti őt ezekhez a tettekhez, vagy az ösztönei. Amikor a lakásunkba fogadunk egy alig néhány ezer éve velünk élő, mondhatni még mindig többé-kevésbé vad élőlényt, bizony el kell fogadnunk, hogy néha nem mindig úgy alakulnak a dolgok, ahogy mi azt megálmodtuk. Ez persze nem jelenti azt, hogy az együttélést ne lehetne apró trükkökkel mindenki számára jobbá és jobbá tenni; ehhez azonban az kell, hogy ismerjük a faj és saját kedvencünk mozgatórugóit és igényeit is.

Ide kattintva megtudhatod, hogy hol van a lakásban az alom ideális helye.

jelölget a macska kandúr kaparás macska kolónia territórium
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!