Segítünk, hogy megértsd cicád testbeszédét!
2025. január 2 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 2 - Képek: Getty Images Hungary
A macskák testbeszéde szinte olyan, mint az embereké. Az állatok közül talán ők azok, akik a verbális és nonverbális kommunikációt a legjobban alkalmazzák. Azonban tény, hogy megértésükhöz ránk is szükség van.
A macskák testbeszéde, hangjelzései és viselkedése lehetővé teszi, hogy kis barátaink kifejezzék magukat, és elárulják nekünk, embereknek, hogy mit éreznek és gondolnak. Ha megértjük, hogy macskatársaink mit akarnak közölni velünk, megfelelően tudunk reagálni az érzelmeikre, és végül erősebb köteléket építhetünk ki velük.
A tudósok úgy vélik, hogy ha boldog a macska, akkor nyugodt és elégedett. Az elégedett cica rendszeresen mosakszik, alszik, nyugodtan fekszik vagy játszik. Simogatáskor észrevehetjük, hogy izmaik ellazultak és puha tapintásúak; a boldog macska dorombol!
Kedvencünk boldog testbeszédének jelzései a következők:
Gazdiként fontos, hogy felismerjük a macskánk által közvetített negatív érzelmeket, beleértve a félelmet is, hogy ennek megfelelően reagálhassunk, csökkentve az érzések intenzitását, egyszersmind megnyugtatva macskánkat. Egy cica, aki fenyegetve érzi magát vagy fél, fújhat és moroghat is, így próbálva elhárítani a veszélyt.
A félelem jelei a macskáknál:
Ha kedvencünk a félelem jeleit mutatja, a leggyorsabb módja megnyugtatásának, ha simogatással, játékokkal vagy macskamentával próbálkozunk. Sok gazdi nem tudja, hogy mit gondol a macskája, vagy mit kell tennie, ha ilyen problémával szembesül. A macskával való játék például sok ijesztő helyzetet orvosolhat.
Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy miből tudhatjuk, hogy macskánk agresszivitása valódi vagy játékos? Hogy játékból harapja meg a kezemet, vagy félelemből?
A macskák agressziójának két fő típusát ismerjük, amelyek az alábbiak:
1.) Támadó agresszió: ez a célpont felé irányuló agresszív viselkedés. A macskák dominanciát akarnak mutatni becserkészéssel, farokcsapkodással, harapással vagy ugrálással. A játékharc és a tényleges harc közötti különbség a szándék, amely néha a viselkedés intenzitásában mutatkozik meg.
2.) Védekező agresszió: amikor a macska áldozatként védekezik a támadóval szemben, karmolhat és haraphat, hogy megvédje magát. Ez a találkozás kezdődhet a távolmaradásra való figyelmeztetéssel, fújás vagy morgás formájában.
Az agresszió jelei a helyzettől, valamint attól függően változhatnak, hogy az agresszió támadó vagy védekező jellegű. A macskák különböző fizikai és viselkedési jeleket mutathatnak a kontextustól és a fenyegetés vagy kihívás érzékelésétől függően.
A macskák agressziójának több formája létezik, többek között:
A stressz jeleinek felismerése a macskáknál a helyzettől függően kihívást jelenthet, mivel a stressz nyilvánvaló, de akár egészen apró jelek formájában is megmutatkozhat. A kedvenceink stresszes viselkedése jellemzően a krónikus helyzetekre adott válasz, amelyek kellemetlenséget vagy szorongást okoznak, nem pedig közvetlen, azonnali fenyegetést, amely félelemmel teli viselkedéshez vezetne. Stresszfaktor lehet a környezet változása, a mentális stimuláció hiánya, egészségügyi problémák vagy a háztartásban élő más állatokkal való konfliktusok. A stresszes macska hangoskodik, visszahúzódik és nyugtalan, és az is előfordulhat, hogy túlzott mosakodásba kezd, vagy csökkenni fog az étvágya.
A macskák stresszjelei az alábbiak lehetnek:
Bármennyire is szeretnénk, ha macskáink képesek lennének beszélni hozzánk, ha nem érzik jól magukat, szemfülesnek kell lennünk, hogy észrevegyük a bajt a viselkedésükből, testbeszédüket megfigyelve. Ez végső soron segíthet abban, hogy gyorsabban állatorvoshoz jussanak, ha valamilyen betegség megkörnyékezi őket. Bármikor, amikor a macska viselkedése eltér a megszokottól, az betegségre utalhat.
A macskák betegségének gyakori jelei a következők:
A legfontosabb, hogy a lehető legjobban ismerjük kis kedvencünket, annak érdekében, hogy minden szituációban tudjuk, mit kell tennünk, mi a leginkább célravezető cselekedet.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek