Utálja a macskád a vendégeket? Így tedd stresszmentessé számára az összejövetelt
2023. december 21 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 21 - Képek: Getty Images Hungary
Nehezen viseli a cicád a váratlan vendégeket? Elmondjuk, hogyan segíthetsz neki a helyzet kezelésében.
Az emberekhez hasonlóan a cicák is egyedi személyiségük van. Vannak, akik imádnak emberek közelében lenni és bárkitől örömmel fogadják a simogatást. Az iylen típusú macska a vendégeket is örömmel fogadja. Mások pedig inkább elrejtőznek, ha idegen érkezik az otthonukba.
Ha félénk, visszahúzódó a cicád, kihívást jelenthet a számára, ha vendégség van nálatok. Nyilván nem célod a frászt hozni a kedvencedre, de természetesen az is érthető, ha nem szeretnéd kitiltani a családtagokat és barátokat az otthonodból.
Az alábbiakban tippeket találsz arra, hogyan teheted a lehető legkomfortosabbá a cicád számára azokat a helyzeteket, amikor számára ismeretlen emberekkel lesz hirtelen tele a nappali.
A legtöbb macska a szokások rabja. Szeretik a rutint, így általában nem értékelik a megszokott ütemtervük megszakítását. Amikor hirtelen új látnivalókkal, hangokkal, szagokkal és emberekkel szembesülnek, gyakran stresszelnek. A kopogás vagy csengetés, a hangos üdvözlések, sőt, akár egy magassarkú koppanásai is félelmet válthatnak ki az állatból, hiszen nem érti, mi történik.
A szocializáció – vagy annak hiánya – szintén nagy szerepet játszik. Ha a macskád sosem töltött időt olyan emberekkel, akik nem fordulnak meg rendszeresen nálatok, természetes, hogy az új arcoktól megijed. Ha soha nem látott még gyereket, egy hangoskodó totyogós megjelenése sokként érheti. De tarthat a férfiaktól is, ha nőkkel él együtt, és fordítva.
Annak megértése, hogy a kedvenced miért nem kedveli a vendégeket, fontos első lépés annak érdekében, hogy segíts neki leküzdeni a látogatók miatti szorongását.
A legjobb, ha a macskádat fiatalon szocializálod, de ez nem jelenti azt, hogy idősebb korban ne lehetne dolgozni a készség javításán. Ha a macskád elszalad, amikor valaki megérkezik hozzád, próbáld meg megtanítani neki, hogy a vendégek érkezése pozitív dolog. Lehet, hogy több alkalomra lesz szükség, de a cél az, hogy a macskád társítsa az ismeretlen embereket jutalmakkal és szeretettel.
Először alakíts ki egy biztonságos területet egy félreeső szobában. Tegyél a helyiségbe egy kényelmes ágyat, alomtálcát és vizet. Ismertesd meg a macskádat a hellyel, és nyugtasd meg simogatással és halk beszéddel. Adj neki időt, hogy hozzászokjon a területhez.
Aztán kérj meg egy barátot (olyat, akit a macskád nem ismer), hogy látogasson el hozzád. Lépjen be, de ne menjen a cica közelébe. Ha a macskád nyugodt marad, jutalmazd meg jutalomfalatokkal és simogatással. Ha nem, hagyd őt békén, és ne erőltesd az interakciót.
A későbbi alkalmak során próbáld meg közelebb csalogatni az állatot – például rázd meg a kedvenc jutalomfalatjának tasakját. A lényeg, hogy fokozatosan hozd egyre közelebb a cicát és az „idegent”, míg végül annyira közel megy hozzá, hogy a jutalomfalatot és a simogatást is elfogadja tőle.
Lehet, hogy a macskád sosem lesz a hozzád érkezők legjobb barátja, de türelemmel meg tudod tanítani neki, hogy a látogatók pozitív élményeket jelentenek.
Ha próbáltad szocializálni a cicádat, de nem jártál sikerrel, egy másik lehetőség, ha elzárod őt, amikor vendégeid vannak.
Ha a macskádnak már van egy kedvenc rejtekhelye, ahova bemenekül, amikor stresszes, az a legjobb, ha itt különíted el őt. Ha nincs, a fentebb említett módon alakíts ki a számára egy biztonságos területet, és zárd el ide, amikor a vendégek érkeznek.
Próbálj ki feromon diffúzort vagy spray-t!
A feromon diffúzorok és spray-k segíthetnek a visszahúzódó macskáknak, hogy komfortosabban érezzék magukat. Kutatások bizonyították, hogy a macskákat nyugtató feromonos termékek csökkentik a szorongással összefüggő viselkedéseket. A használatát különösen az idegenekre agresszívan reagáló cicák esetében érdemes meggondolni.
Ha nincs nagy lárma és nyüzsgés, résnyire nyisd ki az ajtót, megadva az állatnak a lehetőséget, hogy ha szeretne, akkor ki tudjon jönni. A vendégeknek azonban ne engedd, hogy bemenjenek.
Egy visszahúzódó macska megbonyolíthatja az életet, ha te magad imádsz emberek közt lenni. Ám a megfelelő felkészültséggel, türelemmel és cicád iránti szereteteddel megtalálhatod azokat a módokat, amelyek mind neked, mind a kedvencednek stresszmentesek lesznek.
Ha szeretnél a macskák emberekkel történő szocializációjáról bővebben olvasni, ebben a cikkünkben további információkat és egy videót is találsz arról, hogyan lehet akár teljesen elvadult kóbor cicákat is kézhez szoktatni.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek