hirdetés

Ehhez az embertípushoz vonzódnak a legjobban a macskák

Kövess Péter

2024. április 20 - Képek: Getty Images Hungary

A happy face of a cat in the hands of a good man

A macska vonzalma nem mindig a gazdi felé irányul, gyakran más emberek társaságát keresi, amire jó oka van – derül ki egy kutatásból.

hirdetés

A macskák sajátosan állnak a dolgokhoz, ami kiterjed arra is, hogy kit engednek közel magukhoz, és kinek engedik a simogatást. Mint kiderült, nem véletlen, hogy a macska vonzalma gyakran olyan emberekre irányul, akik nem gazdik és nem is értenek az állatokhoz.

A macska vonzalma sajátosan működik az emberek felé

Ezért irányulhat másokra a macska vonzalma

Egy, a Nature című folyóiratban megjelent 2022-es tanulmány úgy találta, hogy a macskák szívesebben közelednek azokhoz az emberekhez, akik nem értenek hozzájuk. Ez abból adódhat, hogy a gazdik hajlamosak átlépni egy határt, szemben azokkal, akiknek nem rendelkezek macskás tapasztalatokkal, vagy csak egy kevéssel.

A tanulmány szerzői egy kísérletet követően jutottak erre a következtetésre, amelyben 119 önkéntes vett részt egy sor ivartalanított, nem fajtatiszta, felnőtt macskával. Ennek során a macskákat egy kifutóba helyezték, ahol minden alapvető szükségletüket kielégíthették, vagyis élelmük, vizük, almuk és búvóhelyük is volt.

Az emberi résztvevőket arra utasították, hogy lépjenek be a kifutóba, üljenek le a székre, majd lépjenek kapcsolatba az ott lévő macskával, de ne vegyék fel. Az állatoknak eközben megvolt a lehetőségük, hogy elkerüljék az emberi interakciót. Minden ilyen próba 5 percig tartott, majd mindenki megismételte a kísérletet két további macskával.

Sok múlhat azon is, hogy az ember hol simogatja meg a macskát

Az eredmény azt mutatta, hogy a macskák a passzív, de mégis érzékeny emberekre reagáltak a legjobban, akik nem vitték túlzásba az érintkezést, és simogatásuknál a „zöld zónákra”, vagyis a fülek tövére, az arcra és az álló alsó részére szorítkoztak. Ők hajalmosak voltak elkerülni a vörös zónákat, például a hasat, ahol a legtöbb macska rosszul viseli az érintést, illetve általában távol maradtak a sárga zónáktól, a háttól, az oldalaktól és a lábaktól is.

Azok az emberek, akik így viselkednek, általában azok, akik kevesebb macskás tapasztalattal rendelkeznek.

Dr. Koski Marci okleveles macskaviselkedési és képzési tanácsadó szerint ez logikus viselkedés, hiszen a gazdik gyakran túlzásba esnek közeledésükkel, ami sok lehet a macskáknak.

Azt akarják, hogy figyelmen kívül hagyd őket

A szakértő szerint a macskákat akár az is kiboríthatja, ha valaki túlságosban bámulja őket. Ez ugyanis az első lépés a prédaszerzés során is, ami azt jelezheti, hogy támadás készül. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az emberek szemből nézve nagyobbnak, ezáltal fenyegetőbbnek tűnnek. Éppen ezért egy új emberekkel teli szobában

a macskát gyakran az a személy vonzza leginkább, aki a legkevésbé figyel rá, és akihez odamehet, amikor ő készen áll rá.

A gazdiknak persze fájó lehet látni, hogy valaki olyan részesül a macska figyelmében, aki erre nem is feltétlenül vágyik. Dr. Koski azt mondja, nekik érdemes lehet egy kis önmérsékletet mutatniuk, és nem azonnal letámadni a macskát, amikor például belép a szobába. A visszafogottság általában meghozza a jutalmát.

A gazdi szeretete néha sok

Figyelj a hangodra

A legtöbb macska nem szereti a hangos zajokat, hangokat. A szakértő ezért mindig arra törekszik, hogy halkan beszéljen, amikor felkeresi ügyfeleit otthonukban. Ilyenkor nyugodtan megvárja, hogy a macska menjen oda hozzá. „A macska általában figyel. Azt hiszem, segít, ha látja, amikor a gazdájával beszélgetek” – árulta el dr. Koski.

A szakértőnek van egy trükkje is: magával visz egy zacskót, amely a macska számára érdekes tárgyakat, például macskamentát tartalmazó játékot tartalmaz. Az állat így általában odamegy hozzá, hogy megvizsgálja, ő meg néhány perc múlva leengedi a kezét, és hagyja, hogy megszagolja. Innentől kezdve általában megnyílik az út a simogatás előtt.

Te tudod, hogyan is érdemes simogatni a macskát, hogy neki is jó legyen? Ha nem, ebből a cikkünkből megtudhatod.

 

gazdi kutatás macska simogatás társaság viselkedés vonzalom
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!