hirdetés

Minden, amit a macskabajuszról tudni érdemes

Király Barbara

2024. augusztus 4 - Képek: Getty Images Hungary

A macskabajusz nem csak egy átlagos bajusz. Összegyűjtöttük, mi mindenben van a cica segítségére és mit tudhatunk róla.

hirdetés

Ha eddig azt gondoltad, hogy a bajusz csak dísz a cicákon, akkor tévedtél. Nagyon sok funkciója van. Többek között a navigációban, a kommunikációban és a vadászatban is segítségére van az állatnak. Összeállítottunk most egy macskabajusz kisokost, ahonnan minden fontos információt megkaphatsz, erről az érdekes testrészről.

A macskabajusz az emberi hajhoz hasonlóan, keratinból épül fel

Miből áll a macskabajusz?

Az emberi hajhoz hasonlóan a bajusz is keratinból épül fel, csak sokkal vastagabb. A szőrtüszők tele vannak idegvégződésekkel, és minden szál egy izomhoz rögzül, ami nagyon sokat segítenek a macskának a közlekedésben. Azonban zavarhatja őket, ha ez valamihez hozzáér.

Hol vannak ezek a bajuszok?

A bajusz szó hallatán azonnal az orr alatti részre gondolunk, ami nem meglepő, hisz az emberi bajuszt ott találjuk. Már a gyermekek is hosszú bajuszszálakat rajzolnak a cirmosok nózija alá. A cicáknak azonban  sokféle bajuszuk van és a testük számos pontján rábukkanhatunk. Van a ajkaik körül, a szemük mellett és a lábaik hátsó részén is.

Hány bajusza van a macskának?

A szemek körül 2-2 bajusz található. Az ajkak fölött mindkét oldalon 12 darab helyezkedik el. A lábaknál azonban sok esetben nehéz megállapítani, hogy ez a szám pontosan mennyi, de átlagosan 30-36 db bajusz segíti a macskákat.

A macskabajusz hossza fajtánként eltérő lehet

Milyen hosszú a bajusz?

A hossz fajtánként változik. A cicák rövid bajusszal születnek, ami ahogy idősödnek folyamatosan nő. Egy korábbi cikkünkben olvashatsz róla, hogy egyes esetekben az anyamacska lerágja a kölykök bajszát. Arról is írtunk, mi ennek a viselkedésnek az oka és mikor jelent bajt.

Miben segíti a macskákat a bajusz?

Ha azt gondolnánk, hogy ezek a hosszú szálak inkább díszítik a cicák csinos pofiját és nincs különösebb feladatuk, akkor messze járnánk az igazságtól.  A macska életének meghatározó részeiben nyújtanak segítséget. Ilyen például:

  • A légáramlatok észlelése: A tárgyakról visszaverődő rezgéseket észleli a macska bajusza.
  •  Szűk helyek felmérése: A cica bajusza átlag esetben olyan széles, mint az állat teste. Ezért, ahova a bajuszuk befér oda ők is. Sok esetben ezt használják a szűk helyek felmérésére.
  •  Kommunikáció: Mivel a szálak tövénél lévő izmokkal tudják mozgatni őket, helyzetük a cica érzelmi állapotáról is árulkodik épp úgy, mint a farok mozgása.
  •  Az arc védelme: A bajusz szinte riasztóként működik az állat számára. Ennek segítségével könnyebben tudják védeni az arcukat.
  •  Vadászati készségek finomhangolása: Bár a macskák jól látnak távolra, a nagyon közeli dolgokra nehezen tudnak fókuszálni, ezért a bajusz hossza megfelelő segítséget nyújt áldozataik becserkészéséhez. Hogy mennyi a bűvös távolság és mi ennek az oka, egy korábbi cikkünkben részleteztük.
  •  Tájékozódás: A macskák érzékelik a bajszukra ható gravitációs erőt, ami segít nekik a térbeli tájékozódásban.
  •  Navigáció: Amikor annyira kevés a fény, hogy a cicák már nem látnak jól a sötétben, akkor segítségül tudják hívni a bajuszuk navigációs készségeit.

A macskabajusz helyzete árulkodik a cica érzelmi állapotáról

Érezhetnek fájdalmat a macskák a bajuszukban?

A bajuszban nincsnek idegreceptorok, így a szálak levágása nem jár fájdalommal. Ennek ellenére, ezt semmiképp nem javasoljuk, kizárólag olyan esetben, ha állatorvos ad erre javaslatot egészségügyi ok miatt. A bajusz levágása komoly gondokat okozhat többek között a cica koordinációjában.

A szőrtüszőkben azonban már találhatunk fájdalmat érzékelő receptorokat, ezért ha meghúzzák, kitépik a szálakat, az erős fájdalommal jár.

Vissza nőnek a kihullott bajuszok?

Igen. A macskák időközönként levedlik bajuszukat és újat növesztenek helyettük. Belefuthattál már a lakás különböző pontjain egy-egy szálba, de nem kell aggódnod, 2-3 hónap alatt vissza fog nőni kedvenced segítője.

Le kell vágni a macska bajuszát?

Nem! A macska teste pontosan tudja, hogy számára mi az ideális hosszúságú bajusz. Ha belenyúlsz ebbe a folyamatba, baleset vagy sérülés lehet a vége. Csak állatorvosi utasításra nyúlj kedvenced bajuszához!

Jelezhet bajt a macskabajusz hullása?

Igen, több egészségügyi kihívást is jelezhet, ha kedvenced több bajuszt hullajt el, mint kéne. Ha ezt veszed észre, akkor mindenképpen fordulj állatorvosodhoz.

Ebben a cikkünkben pedig a bajusz-stresszről tudhatsz meg többet.

bajusz macska bajusz lényege macskabajusz
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!