hirdetés

Így tárold a macskaeledelt biztonságosan, hogy mindig friss maradjon

Hangai Lilla

2024. május 19 - Képek: Getty Images Hungary

Ha már áldoztál időt arra, hogy megismerd a piacon lévő eledelek tápanyagtartalmát, és a nehezen megkeresett pénzedet be is fektetted azért, hogy cicádnak a lehető legjobb minőségűt meg is vásárold, kár lenne azzal elrontani, hogy a nem megfelelő tárolás miatt ez veszítsen a frissességéből, tápanyagtartalmából, netalántán meg is romoljon, ezzel pedig problémát, betegséget okozva.

hirdetés

A macskaeledel helyes tárolása nem ördöngös dolog; ha megfogadod intelmeinket és tippjeinket, minden rendben lesz.

Minőségellenőrzés közben

Általános tudnivalók

Csak és kizárólag olyan eledelt vásárolj meg, amelyen jól látható annak lejárati dátuma. Azonban arra nagyon figyelj, hogy ha valamilyen módon a csomagolás sérült, vagy a termék hosszabb időre volt kitéve magasabb hőmérsékletnek, például napsugárzásnak, az hamarabb tönkremehet. Mielőtt odaadnád a cicának, minden esetben győződj meg róla, hogy az állaga és az illata alapján minden rendben van vele. Ha ezen területek egyikén változást tapasztalsz, jobb nem kockáztatni! Az ételmérgezés a cica halálát is okozhatja.

Plusz tipp, hogy minél későbbi lejáratú az adott termék, annál frissebb is, így ez is egy fontos szempont lehet vásárlásnál. Mielőtt pedig a kasszához mennél, mindenképpen ellenőrizd a csomagolást is, és ha az sérült, válassz másikat.

A szárazeledel tárolása

A levegőnek, fénynek, magasabb hőmérsékletnek és páratartalomnak való kitettség felgyorsítja az élelmiszerek bomlási sebességét. Az, ahogyan otthon kezeled a megvásárolt eledelt, nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az mennyi ideig marad friss, ezáltal mennyi ideig tartja meg a tápanyagtartalmát és jó ízét. Amennyiben úgy határozol, hogy szeretnéd a terméket az eredeti csomagolásában tartani, mindenképpen javasoljuk, hogy szerezz be hozzá olyan csipeszt – ez lehet fémből vagy műanyagból is –, amely lezárja a száját. Emellett pedig olyan helyen tárold, ami fénytől, nedvességtől és hőhatástól is védi azt. A hűtő nem alkalmas a szárazeledel tárolására, az ugyanis nedves környezet!

Ha szeretnéd valamilyen légmentesen zárható edénybe áttenni az eleséget, például mert úgy szebb vagy praktikusabb számodra, persze az is lehetséges, ám mi azt javasoljuk, hogy mindenképpen a zacskójával együtt helyezd a zárható edénybe. Ez a technika még inkább képes meghosszabbítani a frissességet.

Ideális esetben a száraztápot a zacskó felnyitásától számított 6 héten belül el kell fogyasztani – kivéve, ha másként nem rendelkezik a csomagoláson a gyártó. Ezért arra figyelj, hogy emiatt nem biztos, hogy jobban megéri a nagyobb kiszerelést megvenni, ha annak negyedét majd ki kell dobni.

A konzerves, alutasakos eledel tárolása

Egy bontatlan konzerves macskaeledel évekig is elállhat, ha hűvös és száraz helyen tároljuk, akárcsak az emberi fogyasztásra készült konzerv élelmiszerek. Ennek ellenére azért fontos, hogy ne vásárold túl magad ebből sem, csak azért, mert például akciós. Már csak amiatt sem praktikus ez, ha esetleg közben valamilyen okból le kell váltanod a cica eledelét. (Bár ilyen esetekben mindig megkérdezhetsz állatmentő szervezeteket, hogy tudják-e hasznosítani, szükségük van-e ilyen jellegű adományra.)

Felbontás után a konzervet legfeljebb 3-5 napig tárolhatod el – vagy amennyit a gyártó jelez a dobozon – a hűtőszekrényben. Emiatt érdemes lehet kisebb kiszerelést vásárolni. Ha ez nem megoldható, a fel nem használt eledelt 3-5 napon belül le is fagyaszthatod. Azonban a kiolvasztott konzervet (kizárólag hűtőben szabad kiolvasztani) nem minden cica fogadja már el, így ezzel az eshetőséggel is számolnod kell.

A macskaeledel tárolása nagyban meghatározza, hogy a termék milyen friss marad, és a tápanyagtartalmát is megőrzi-e

A felbontott és szobahőmérsékleten hagyott konzervet négy óra elteltével ki kell dobni akkor is, ha látszólag semmi baja. Ilyenkor már elkezdhetnek benne elszaporodni a penészgombák, és a különböző baktériumok, amik megbetegíthetik a cicát.

További fontos kiegészítések

A jutalomfalatokra is a fentebb leírt szabályok érvényesek annak függvényében, hogy szárazak vagy nedvesek.

Amint láthatod, a szabad etetés – vagyis amikor az eledelt kint hagyják a macska tányérjában, hogy az akkor fogyasszon, amikor jónak látja – ebből a szempontból sem praktikus. A konzerves vagy alutasakos tápok így megromlanak, ezzel könnyedén megbetegítve az állatot. A száraztápok pedig veszítenek tápanyagtartalmukból és ízükből is, emiatt pedig nagyobb rá az esély, hogy a macska érintetlenül hagyja. A gazdi meg csodálkozik majd, hogy nem eszik az állat.

Ide kattintva egy olyan különleges élelmiszerrel ismertetünk meg, amely a macska táplálásánál nagy segítségedre lehet. Nemcsak rendkívül tápláló, de nagyon ízletes is.

macskaeledel macskaeledel tárolása nedves táp száraz táp
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!