hirdetés

Ez a teendő, ha elütsz egy macskát: van, amikor muszáj rendőrt hívni

Gerhát Petra

2024. július 22 - Képek: Getty Images Hunary

Bármelyik sofőrrel megeshet, hogy állatot üt el menet közben. A legtöbben azzal tisztában vannak, hogy ha őzet vagy szarvast gázolnak el, mi a teendő, ha macskákat a legtöbben hátrahagyják az út mentén.

hirdetés

Egyes kutatások szerint hazánkban több millió macska él az utcákon, a városok és forgalmas autóutak közvetlen közelében. Nem csak gazdátlan példányok ők, hanem sok esetben egy ház mellett élő, kinti cicák is, amelyek rendszeresen forgalmas utakra tévednek. Onnan pedig csak akkor érnek haza, ha szerencséjük volt.

Kevesen tudják, mi a teendő, ha autóval elütnek egy macskát

Bárki elüthet egy macskát

A sofőrök vezetési tempóját a KRESZ szabályozza, azonban általánosan érvényes szabály, hogy olyan sebességgel kell haladniuk, hogy képesek legyenek reagálni a váratlan közlekedési veszélyekre is. Például ha állat szalad az autó elé. A nagyvadak mozgása okozta veszélyre az érintett területeken tábla is figyelmeztet. Kutyát vagy macskát azonban városon belül is elüthetünk.

Bár a felelős állattartás mellett kiállva mindenképpen azt javasoljuk, hogy saját házi kedvenceinket a portán, illetve a házon belül tartsátok, tudjuk jól hogy több millió gazdátlan négylábú grasszál országszerte az utak környékén. Ők fokozottan veszélyeztetettek.

A felelősség a tulajdonost terheli, nem a sofőrt

A Totalcar szakértői szerint lakott területén belül fokozottan érdemes figyelnek a sofőröknek, hogy felbukkan-e egy macska vagy kutya az út mentén. Bár az ember környezetében élő háziállatok hozzászoktak az autókhoz, azok átlagos haladási sebességéhez, mégis rendszeresen előfordul, hogy elütik őket. A szakértő szerint ha a gázolás lakott területén kívül történik, a sofőr számára indokolt lehet a kárigény érvényesítése, azonban a balesetet követően ehhez meg kell keresnie a tulajdonost, ami sok esetben nem is olyan egyszerű. Főként egy elütött macska esetében, hiszen a tulajdonos megállapítása a transzponder hiányában nehéz lehet.

Ez a teendő, ha elütsz egy macskát

A macskák és a kistestű kutyák azonban testméretükből fakadóan nem tesznek kárt a karosszériában, így a legtöbb autós egyszerűen tovább hajt, és sorsára hagyja az elhunyt vagy sebesült állatot. Az ADAC, azaz a Német Autóklub szakértője szerint a kisállatok – sünök, mókusok, madarak – általában magától az ütközéstől elpusztulnak, és az azt utasainak életét nagyobb arányban veszélyeztetné ha a vezető kiszállna a kocsiból megnézni, milyen állapotban van az elütött állat.

A véletlen gázolást okozó sofőrök jellemzően sokkal érzékenyebbek, ha házi kedvencet vagy annak tűnő állatot ütnek el. A macskák és a kutyák ráadásul nagyobb arányban élhetik túl a karambolt. Ugyan ha az autóban nem esett kár, nem kötelező bejelenteni azt, hogy elütöttünk egy állatot, arra is felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a baleset egy állatbarát szemtanúja jelzi azt a rendőrségnél, akár bajba is kerülhet a sofőr.

Ám elsősorban nem emiatt kérünk, hogy állj meg segítséget nyújtani, hanem állatszeretetből és morális-etikai kötelezettségből!

A gyors ellátás életmentő lehet gázolásnál is

Állatjóléti szempontból a sérült állat állapota és gazdája érdekében azonban célszerű ellenőrizni, hogy meghalt-e, vagy lehet-e még segíteni rajta, és szükség esetén megtenni a megfelelő lépéseket” – írják összefoglalójukban.  Hozzátéve: „amennyiben lelkileg elég erősnek érzi magát a dologhoz, akkor az elpusztult állatot húzza le az útról, vagy ha csak sérült, vigye állatorvoshoz!”

Azt javasolják, hogy ha a közlekedésbiztonsági szempontok megengedik, inkább húzódjunk félre, saját biztonságunkra is ügyelve:

  • kapcsoljuk be a vészvillogót,
  • vegyünk fel láthatósági mellényt,
  • helyezzük ki az elakadásjelző háromszöget,
  • vegyünk fel gumikesztyűt, mielőtt az állatot megérintenénk.

Ezt követően keressük meg az állatot.

Van, amikor a rendőröket is értesíteni kell

Értesítsük a rendőrséget is. Bár ők nem mindig tudnak a baleset helyszínére érkezni, a kis- és háziállatokat érintő balesetek után minden esetben értesíteni kell őket, ha:

  • a baleset következtében emberek is megsérültek;
  • az elütött állat veszélyt jelent a többi közlekedőre, például azért, mert az úttest közepén fekszik;
  • úgy érezzük, hogy nem tudunk megbirkózni a sérült állat ellátásával,
  • vagy a tetem úttestről való eltávolításával.

Ha hozzáférünk, nézzük meg, hogy van-e az állaton nyakörv, egyedi azonosító, amiből kiderülhet, hogy ki a gazdája, és értesítsük akkor is, hogyha az állat elpusztult. Ha életben van, de sebesült, és van lehetőségünk az úttestről arrébb vinni a sebesült, elütött macskát vagy kutyát, helyezik biztonságba. Hívhatjuk az állatvédő szervezeteket is, akik a gazda hiányában segíthetnek a sérült négylábún.

Tartsd biztonságban a cicád!

Bár az Az Én Macskám szerkesztőségének álláspontja az, hogy a macskákat a tulajdonosok a biztonság és az állat jóléte érdekében bent tartsák, készítettünk egy összeállítást arról, miként lehet biztosítani a részben kijárós cicák életterét. A kontrollált kiengedés mikéntjéről ebben a cikkben írtunk. Hogy téged is megerősítsünk abban, hogy az állatnak sem jó, ha odakint kell élnie, elmondjuk, milyen veszélyek leselkednek rá, és hogyan óvhatod meg a kinti macskát.

Mindezek tudatában ide kattintva feltétlenül olvass tovább: részletezzük, miként láthatsz el szakszerűen egy sérült állatot. Az életét mented meg, ha tudod, mi a teendőd!

állatjólét állatvédelem autó és macska elütött macska gázolás rendőrség
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!