Vajon a kutyák vagy a macskák értik meg az embert jobban?
2024. augusztus 26 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 26 - Képek: Getty Images Hungary
Az ELTE Etológiai Tanszékének munkatársai végeztek vizsgálatot annak érdekében, hogy kiderüljön, a macskák vagy a kutyák követik ügyesebben az emberi útmutatást. Bár borítékolhatnának az eredményeket, azért lesz min meglepődni.
Több összehasonlító kutatás foglalkozott már az elmúlt évtizedekben azzal, hogy mely faj képviselői értik meg jobban az emberi kommunikációt, a kutyák, vagy a macskák?
Az ELKH-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport és az ELTE Etológia Tanszék kutatói a Scientific Reportsban megjelent tanulmányukban részletezik kutatási eredményeiket. Azt vizsgálták, hogy a két faj egyedei mennyire ügyesen követik az emberi kommunikációt. Fontos volt, hogy az állatokat teljesen azonos körülmények között teszteljék, biztosítva az eredmények összehasonlíthatóságát.
Első körben a macskákat és a kutyákat is laborban teszteltük, bár ez a macskák esetében elég nagy kihívás volt. Összesen hatvankettő, lakásban tartott macska érkezett a tanszékre a gazdájával, de végül csak harmincnégyet tudtunk bevenni a tesztbe. A többiek túlságosan aggódtak, vagy nem voltak elég motiváltak, pedig a kedvenc ételüket kapták jutalomként. Ezzel szemben a kutyák közül egyetlen alanyt sem vesztettünk.
– összegezte Salamon Attila, a tanulmány első szerzője.
Miként részletezte, a vizsgálatot végző kutatók két tálat tettek le a földre, amelyek közül az egyikbe jutalomfalatot rejtettek. A kísérletvezető mindig arra az edényre mutatott, amelyikben a falatka volt, és várta, melyiket választják az állatok. A kísérletben összességében a kutyák bizonyultak ügyesebbnek. Többször találtak rá a jutalomra, mint a macskák, amelyek idővel egyre kevésbé voltak hajlandóak választani. A kutyák viszont végig lelkesen végezték a feladatot a beszámoló szerint.
Mivel a macskák territoriális lények, és a kísérlet során is láthatóan nehézséget okozott nekik az ismeretlen környezet, így a részt vevő állatokkal saját otthoni környezetükben is megismételték a feladatot. Itt már sokkal inkább együttműködőbbek voltak, azonban még ezzel együtt is kutyák bizonyultak eredményesebbnek a feladat során.
„Lehet, hogy a macskák kevésbé figyeltek oda, nem motiválta őket eléggé a jutalomfalat, vagy zavarta őket az idegen hely, illetve a gyakori fizikai kontaktus a gazdával a teszt alatt. Gondoljunk csak bele: a macskákkal szemben a kutyák őse társas, falkában élő faj volt, és az ember csak a kutyát szelektálta együttműködésre a háziasítás során. Ráadásul hiába házi kedvenc mindkettő, nem teljesen egyformán tartjuk őket. Mindent összevetve nem csoda, ha a macskák számára kevésbé fontos, hogy figyelembe vegyék az emberek jelzéseit” – mondta Gácsi Márta, a kutatás vezetője.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek