A macskák értik és alkalmazzák a fizika ezen törvényét
2024. július 23 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 23 - Képek: Getty Images Hungary
A házi macsekok vadászösztöne a mai napig megőrizte kifinomultságát, még annak ellenére is, hogy manapság sokan már csak szelíd, de lustácska teremtményekként gondolnak rájuk.
Azt, hogy az események szempontjából milyen végkifejlettre számíthatnak, a hallásuk alapján határozzák meg. Egy 2016-ban, az Animal Cognition című folyóiratban megjelent tanulmány felfedezte, hogy a háziasított macskák értik és alkalmazzák is a fizika törvényeit és az ok-okozati összefüggéseket, ami éles hallásukkal kombinálva félelmetes ragadozókká teszi őket.
A Kiotói Egyetem kutatói elvégeztek egy tanulmányt annak érdekében, hogy kiderítsék, a macskák értik-e az ok-okozati összefüggést. Egy tartályban labdát zörgettek meg nekik, és arra voltak kíváncsiak, hogy ilyenkor tisztában voltak-e az állatok azzal, hogy a tárolóban van egy tárgy annak a hangja alapján. Valamint azt is meg akarták állapítani, hogy a macskák várják-e, hogy egy tárgy kiessen a tartályból ilyenkor, vagy sem.
A cicákat videokamerával rögzítették, miközben egy kísérletező rázta a tartályt, amely vagy megegyezett a fizika törvényeivel, vagy ellentmondott neki. Azok, amelyek megegyeztek, zörgő hangot adtak ki, és egy tárgy hullott belőlük a földre, amikor megfordították. Amennyiben nem egyeztek meg a történések a fizika törvényeivel, a tartályok adtak ki hangot, de nem esett belőlük semmi a földre, amikor megfordították őket. Vagy nem volt ugyan hanghatás, mégis a földre esett valami, amikor megfordították a tartályt.
A kutatók azt figyelték meg, hogy a macskák tovább nézték azokat a tartályokat, amelyek rázáskor zörgő hangot adtak, ami azt sugallja, hogy meg tudták jósolni, lesz-e benne tárgy. Valamint azt is megállapították, hogy szenteltek figyelmet azoknak a dobozoknak is, amelyek ellentmondtak a fizika törvényeinek. Mintha csak rájöttek volna, hogy valami nincs rendben.
„A macskák a zajok vagy hangok kauzális-logikai megértését használják a láthatatlan tárgyak megjelenésének előrejelzésére” – mondja Saho Takagi, a kutatás vezetője. Ez a megfigyelés kiemeli a háziasított macska fontos ragadozóösztöneit. Ezek az állatok rossz fényviszonyok között vadásznak, és amikor a préda nincs a szemük előtt, akkor szinte csak a hallásukra támaszkodhatnak annak helyzetének meghatározásához.
A macskák bizony több szempontból is kapcsolódnak a fizikához. Létezett például egy sziámi macska, amely társszerzője volt egy fizikatanulmánynak. Egy másik pedig csupán a lefetyelésével segítette a kutatók munkáját a lágy robotika területén.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek