hirdetés

Így érzékelik a macskák az időt

Hangai Lilla

2024. július 4 - Képek: Getty Images Hungary

Gondoltad volna, hogy a macskák esetében egy újabb komplikált kérdésre próbáljuk megadni a választ?

hirdetés

A következőkből kiderül, hogyan érzékelik a macskák az időt.

A macskák az időt és annak múlását máshogy érzékelik, mint mi

Érzékelik a macskák az időt?

Kifejezetten nehéz választ adni erre a kérdésre, ugyanis nagyon kevés kutatás készült a macskák kognitív képességeiről, különösen az időérzékelésükről. Ezért a válasz megadásához más állatok kognitív modelljeire kell támaszkodnunk.

Liz Stelow, a Kaliforniai Egyetem állatorvosi viselkedésspecialistája az Inverse magazinnak elmondta, hogy szerinte a macskák a környezeti jelekre, például a felhajtóra gördülő autó, vagy az iskolából hazafelé sétáló gyerekek hangjára hagyatkoznak az időszakok meghatározásához. Ám ez önmagában nem bizonyítja, hogy a macskáknak van időérzékük. Mégis, a szakértők szerint, mint a legtöbb emlős, úgy a macskák is képesek az idő múlását érzékelni. Képesek nagyjából érzékelni egy eltelt időintervallumot, például meg tudják határozni körülbelül, hogy mennyi idő telt el egy esemény óta.

„Amit biztosan tudunk, az az, hogy a macskák nem rendelkeznek másodpercnyi pontosságú időérzékeléssel, de többféle ritmusuk is van, amelyek segíthetik őket az idő múlásának érzékelésében” – magyarázza Katherine Pankratz állatorvosi viselkedésspecialista.

Úgy érzékelik a macskák az idő múlását, ahogy az emberek?

És vajon azt tudjuk-e, hogy hozzánk képest hogyan érzékelik az időt? Erre a kérdésre választ adhat, hogy rendelkeznek-e epizodikus emlékekkel. Az epizodikus emlékek kialakításának képessége kulcsfontosságú lehet a kognitív kutatók által „mentális időutazásnak” nevezett képességhez. Vagyis, hogy képesek legyenek a múlton és a jövőn gondolkodni. Az eddigi eredmények alapján csak az ember rendelkezik ezzel a képességgel – vagy legalábbis a képességnek ilyen fejlett szintjével. Emiatt valószínűsíthető, hogy bajuszos barátaink nem ugyanúgy érzékelik az idő múlását, mint mi.

Annak bizonyításához, hogy a macskáknak vannak-e epizodikus emlékeik, olyan teszteket kellene végezni, amelyek kizárják az egyéb lehetséges magyarázatokat – például egy biológiai ritmust, amely jelzi, hogy itt az ideje enni – arra vonatkozóan, hogy miért tűnhet úgy, hogy a macska emlékszik valamire. A kérdés tehát még abszolút nyitott. További macskaspecifikus kogníciós kutatások szükségesek ahhoz, biztosak legyünk abban, hogyan képesek az állatok, köztük a macskák az időintervallumot érzékelni.

Bizony lehetséges, hogy tényleg éhes

De akkor miért tudja a macska, hogy mikor van itt az etetés ideje?

Többféle biológiai óra is létezik, amely segíthet az idő múlásának meghatározásában. Az egyik, egyben legismertebb a cirkadián ritmus, vagyis a 24 órás ciklus, amely gyakran a nappal és az éjszaka váltakozásához kapcsolódik. Egy másik mechanizmus a zeitgeber, amely beállítja a biológiai órát, és a hiánya olyan jelenségekért felelős, mint például a jetlag, azaz az időzónák átlépésekor jelentkező tünetegyüttes. Zeitgeberek lehetnek a gyógyszerek, a tobozmirigy, a fény jelenléte és a légnyomás.

Ezek a belső mechanizmusok és a környezetből származó külső jelek — mint például, hogy a gazdi mocorog az ágyban, vagy a készülő kávé illata — jelezhetik a háziállatnak, hogy itt az ideje enni. És persze az is lehet, hogy a macska csak egyszerűen tényleg éhes. A vadonban akár 10-20 kisebb étkezést is elkölthetnek, így ha csak néhány alkalommal kapnak enni, valószínűleg addigra már valóban éhesek.

Ugyan tőlünk eltérően a cicák alapvetően krepuszkuláris állatok – vagyis hajnalban és alkonyatkor aktívak a nagykönyv szerint –, a szakértők úgy gondolják, az emberi tevékenységek valószínűleg jobban befolyásolják, mikor élénkebbek, mint a biológiai órájuk. Emiatt fontos, hogy gazdiként hogyan segítsük őket abban, hogy a rutin által nagyobb biztonságban érezzék magukat. Ügyelj arra, hogy mindig meghatározott időpontban kapjon enni a cica. Valamint ugyanakkor játssz vele, és az almot is mindig a megadott időszakokban takarítsd ki. A cicák nagyon érzékenyek a változásokra, így ez az egyik legfontosabb dolog, amelyet kedvenced jóllétéért megtehetsz.

Ha szeretnéd tudni, milyen formában érdemes a játékot és az etetést időzíteni ahhoz, hogy mentálisan és fizikálisan is kielégítse a cicát, akkor kattints ide.

együtt töltött idő időérzékelés macska rutin napi rutin
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!