hirdetés

Felismerik a macskák a saját nevüket?

Kövess Péter

2024. július 13 - Képek: Getty Images Hungary

Black and white color cat looking at camera curiosity.

Gyakran tapasztalható, hogy a macskák rá sem hederítenek az emberre a nevük hallatán. Vajon azért, mert nem ismerik fel?

hirdetés

A szakértők szerint a macskák igenis képesek a nevük felismerésére – az más kérdés, hogy nem mindig reagálnak rá. Hogy ennek mi az oka, arra is megvan a magyarázat.

A macskák felfigyelnek a nevükre

A macskák tapasztalatai határozzák meg nevük felismerését

Az, hogy a macskák felismerik a nevüket és képesek azt megkülönböztetni más háziállatokétól, nagy valószínűséggel annak köszönhető, hogy pozitív megerősítést társítanak hozzá az étel, a figyelem vagy a játék vonatkozásában.

Lisa Radosta, a Florida Veterinary Behavior Service állatorvosi viselkedéskutatója megjegyezte, a macskák rendkívül intelligens állatok, akik csaknem 180 fokkal elfordítható, egymástól függetlenül mozgó füleiknek hála kiválóan érzékelik a hangokat, így a nevüket is meghallják.

A jutalom motiválhatja őket

Ha azt tapasztalod, hogy kedvenced reagál a hangodra, de amikor más szól hozzá, a füle botját sem mozdítja, az nem a véletlen műve. A macskák ugyanis képesek azonosítani és megjegyezni az egyedi hangmintákat. Ez azt jelenti, hogy a macska jobban reagál egy általa kedvelt családtag hangjára, mint egy idegenére.

Ezt erősítette meg egy 2013-as kutatás eredménye is. Ebben 20 macska vett részt, akiknek kizárólag hangjuk alapján kellett azonosítaniuk gazdijukat. A kísérlet során a macskáknak négy különböző hangot játszottak le, amelyek közül az egyik a gazdié volt. A macskák egyértelműen ezt preferálták, és a hang felé fordultak – szemben az idegenek beszédével, amit ignoráltak. Ez a képesség lehetővé teszi a macskák számára, hogy meg tudják különböztetni, hogy ki családtag és ki nem.

A hangszínt is felismerik

Amikor szólsz a macskádnak, a hangszíned is befolyásolhatja, hogy mennyire figyel oda rá. A magyarázat abban keresendő, hogy a különféle hangszínekhez különféle érzelmeket társíthatnak.

Az idegenekre nem feltétlenül figyelnek

Ha például rendszerint magas hangon hívod kedvencedet, hogy megjutalmazd valamivel, amit élvez, arra pozitívan reagál. Ha viszont ugyanezt a magas hangot valamilyen negatív dologhoz társítja – például a fürdetéshez, vagy ahhoz, hogy hordozóba teszed, az teljesen más reakciót válthat ki. A macskák a nevük mellett más szavakat is felismerhetnek, mint például a vacsora, a jutalom vagy az ágy.

Nem tudjuk biztosan megmondani, hogy a macskák mit értenek és mit nem. Tudjuk azonban, hogy igen kíváncsi lények, akiknek a viselkedésére a környezeti ingerek is hatással vannak. Ha például az etetés során gyakran elhangzik az etetés szó, a macska megtanulhatja, hogy a táplálkozáshoz kapcsolódik. Ez a negatív dolgokra is igaz, ezért a szakemberek azt javasolják, ne nagyon mondogass olyanokat, hogy „hordozó” vagy „állatorvos”, mert stresszreakciót válthat ki. (Persze csak akkor, ha ezeket a dolgokat nem szereti a macskád.)

Ezért hagy figyelmen kívül kedvenced

A kutyákkal ellentétben a macskák sokkal függetlenebbek. Ez megmagyarázhatja, hogy miért hagyhatják figyelmen kívül, amikor a nevükön szólítják őket. Ha ilyenkor elfordítják a fejüket, vagy a testüket feléd fordítják, biztos lehetsz benne, hogy felismerték a nevüket – még, ha nem is jönnek oda hozzád.

Ha a macska újonnan került a családba, és szeretnéd, hogy gyorsabban megtanulja a nevét, ennek egyik módja, hogy pozitív élményeket társítasz hozzá. Például kimondod a nevét, miközben jutalomfalatot adsz neki. Hatékony megoldás lehet a klikkerezés is – különösen, ha több állat van a családban. A kulcs az, hogy segíts a macskának megérteni, hogy a nevének van jelentősége, és ha hallja, az azt jelenti, hogy szeretnéd felkelteni a figyelmét. Ennek érdekében mondd ki a macska nevét, klikkelj egyet, és rögtön jutalmazd meg, amikor rád néz.

A klikkeres képzésről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.

gazdi hangok intelligencia kommunikáció macska név neve tanítás
hirdetés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A kutyákat is szereted?
Látogass el az Az én kutyám oldalunkra is!