Miért érintik össze a macskák az orrukat?
2025. február 19 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 19 - Képek: Getty Images Hungary
A macskák lenyűgöző teremtmények, és ha alaposan megfigyeljük őket, rájöhetünk, hogy minden, amit tesznek, szándékos. Kedvenceink soha nem cselekszenek csak úgy, ok nélkül, a tudatosságuk pedig különösen jól megfigyelhető a kommunikációjukban. Sokan, akik kevésbé ismerik őket, az információcseréjüket letudják mindössze a nyávogással, ez azonban nem is állhatna távolabb a valóságtól.
Lássuk máris, hogy a macskák miért érintik össze az orrukat, vagyis miért piszéznek.
Az oroszlánok kivételével minden macskaféle, beleértve a házi macskát is, magányos ragadozó. Mivel szinte minden esetben lesből támadnak, ezek a fantasztikus lények nem engedhetik meg maguknak, hogy hangosak legyenek, mert ezzel felfednék magukat a prédaállat előtt, és üres hassal kellene visszavonulniuk.
A magányos ragadozók számára egy másik fontos tényező a többi magányos ragadozóval való találkozás. Tulajdonképpen egyetlen macskaféle sem engedheti meg magának, hogy felesleges harcokba bocsátkozzon. Egy magányos ragadozó a túlélés érdekében csak magára számíthat, és egy komoly sérülés akár a halálát is jelentheti, mivel így nem lenne képes vadászni. Az oroszlánok ugye itt is előnyben részesülnek a falka miatt, a sérült egyed ugyanis számíthat a társaira.
De mit is akarunk mindebből kihozni? Ahhoz, hogy a piszézés mögé lássunk, meg kellett értenünk, hogy a macskaféléknek szinte mindig ügyelniük kell arra, hogy csendesek legyenek. Emiatt gyakrabban támaszkodnak nonverbális jelzésekre a kommunikációjuk során, amilyen az orrok összeérintése is. (Sokszor írtunk már arról, hogy a nyávogást tulajdonképpen a kedvünkért fejlesztették ki, felnőtt állat egy másik felnőttnek nem nyávog, egyedül a mama használja ezt a módot a kölykök tanításakor.)
A macskák kölyökkorukban tanulják meg az orrérintést. Az anyamacska ezzel a mozdulattal üdvözli vak és siket újszülöttjeit, hogy átadhassa nekik az illatát, ami alapján azonosítani tudják. Ennek köszönhetően a kiscicák még a szemük kinyitása előtt felismerhetik az anyjukat.
A macskák felnőttként is használják az orrérintést egyfajta üdvözlésként a fajtársaik között, de ezt a gesztust általában csak ismerős macskáknak tartogatják. Az üdvözlésen túl ez a viselkedés ismerős cicák körében felhívás is lehet interakcióra.
Az is előfordulhat, hogy a cicád az orrát a te orrodhoz érinti, ami szintén hasonló célt szolgál a fentebb kifejtettekhez. Éppen ezért ne hagyj ki egyetlen lehetőséget sem, hogy viszonozd ezt a kedves gesztust.
Előfordulhat, hogy egymás számára ismeretlen macskák is használják az orrérintést. Két idegen macska ebben az esetben mindig óvatosan közelít egymáshoz, agressziónak nincs nyoma. Mivel mindkét fél kiszolgáltatott ebben a helyzetben, ez a mozdulat azt jelenti: „Hajlandó vagyok békében maradni, ha te is.” Így tudnak az egyedül élő kóbor macskák is viszonylagos harmóniában létezni egymás mellett. Hisz emlékezz, mindent megtesznek, hogy elkerüljék a harcot.
Amikor a macskák egy közös térben élnek (legyen itt szó a lakásról, vagy akár a ház környékéről, ahol szintén fedhetik egymást a territóriumok), a dominancia és a területi határok fontos szerepet kapnak az interakcióikban. A hierarchiák különböző viselkedési formák révén alakulnak ki, beleértve a testtartásokat, vagy az olyan finomabb jeleket, mint például az orrérintés elkerülését. Ha azon kapunk két macskát, hogy míg az egyik közeledni próbál békésen a másikhoz, esetleg felvenné vele a testkontaktust, ám azt elutasítják, az azt jelezheti, hogy a passzív macska nem akar teljes mértékben bevonódni vagy elismerni a másik státuszát.
Itt érdemes lehet megjegyezni, hogy sokan azt gondolják, a fújás egy agresszív megnyilvánulás. A valóságban azonban ez a viselkedés csupán egy jelzés. A macska azt szeretné közölni vele, hogy ugyan résen van, de szeretné elkerülni a harcot, és ha a másik elhordja az irháját, nem fogja bevetni borotvaéles karmait.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek