Idős cicádat simogatva lehetséges, hogy benned is felmerült már a kérdés, hogy csak a tiéd ilyen szerencsés, amiért nincsenek rajta ősz szálak, vagy az összes cirmos ilyen jól tartja magát szenior korában is.
Vajon a macskák is képesek őszülni? Milyen egyéb jelei lehetnek a cicák öregedésének? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Számos változás jelzi a macskák öregedését
A macskák is őszülnek?
Egyes macskák valóban megőszülhetnek az életkor előrehaladtával, de nem olyan mértékben, mint a kutyák vagy az emberek. Ahogy bajuszos barátaink öregszenek, megőriznek elegendő melanocitát – ezek a szőrtüszőkben található sejtek felelősek a melanin nevű pigment termeléséért –, hogy a színezési folyamat ne csökkenjen jelentősen. Emiatt tehát lehetséges, hogy soha nem fedezel fel kedvenceden deresedő szálakat.
Azt egyelőre nem tudják a szakértők sem pontosan, hogy ez miért van így. Lehetséges, hogy a macskák eleve több melanocitával születnek, vagy egyszerűen nem csökken ezek száma olyan ütemben, mint a kutyáknál.
A macskák idős korukban is termelnek elegendő melanocitát ahhoz, hogy a színük ne változzon jelentősen
Milyen egyéb jellemzői lehetnek az öregedő macskáknak?
Ha idősebb korában fogadsz be egy cicát, akkor elgondolkodhatsz azon, hogy valójában hány éves az állat. Erre az információra szükséged lehet a megfelelő etetéshez és ápoláshoz. Nézzük, milyen életkori változásokat ismerhetsz fel:
- Fogyás: Általában az idősebb macskák vékonyabbak, ami annak köszönhető, hogy izomtömeget veszítenek a kor előrehaladtával. Az ízületi gyulladások, betegségek is közrejátszhatnak ebben a folyamatban.
- A temperamentum változásai: Különböző betegségektől, mint például az ízületi gyulladás vagy a pajzsmirigy túlműködés a cicák viselkedése megváltozhat. A kedves, bújós jószágok is morcos, agresszív macskákká változhatnak, ha gyötri őket egy-egy betegség. Sok esetben csak a gyógyszeres kezelés segíthet, így érdemes felkeresned az állatorvost.
- Fokozott szomjúság: A megnövekedett igény az ivásra sok betegséget jelezhet, amelyek gyakran idősebb korban alakulnak ki. A vesebetegség vagy a cukorbetegség mind-mind olyan problémák, amelyekre fény derülhet, ha rendszeresen elviszed állatorvosi vizitekre.
- Az étvágy megváltozása: Ha kedvenced étvágya hirtelen megváltozik, sokkal többet vagy kevesebbet kezd el enni, akkor az általában bajt jelez. Olyan problémákra utalhat, mint a fogászati bántalmak, a cukorbetegség vagy a rák.
- Ürítési gondok: Az idősebb macskáknál könnyebben előfordul, hogy az alom mellé piszkítanak. Az inkontinencia az emberekhez hasonlóan az állatoknál is előfordul. Mindenképpen fordulj orvoshoz, ha gyakorivá válik ez a jelenség!
- Homályos szemek: Néhány macska idősebb korában szürkehályogot kap, ami akár vaksághoz is vezethet. Ezt műtéttel, vagy a szem gyulladásának csökkentésével lehet kezelni. Gyakrabban azonban a homályos szemeket a szemlencse megkeményedése okozza, ami egy teljesen normális öregedési folyamat, és általában nem befolyásolja jelentősen a látást. Azonban fokozatosan csökkentheti a szem hátsó részébe jutó fény mennyiségét, és néhány macska kevésbé lesz magabiztos a sötétben, ahogy öregszik.
- Fokozott vokalizáció: Sok cica a szokásosnál többet kezd nyávogni, különösen éjszaka, és időnként zavartnak tűnhet. Ez lehet kognitív diszfunkciós szindróma következménye, amely hasonló az emberi demenciához. De a hallás csökkenésének jele is lehet.