A macskakiállítások rövid története és menete napjainkban: tudtad, hogy keverék cicák is versenyezhetnek?
2022. október 16 - Forrás: Laura Aceti, Viola Autieri /Képek: Getty Images Hungary
2022. október 16 - Forrás: Laura Aceti, Viola Autieri /Képek: Getty Images Hungary
Meglepő, de már a 16. századi cicabarátok is szerveztek macskakiállításokat, -vásárokat. Igazán népszerűvé ezek az események azonban csak a 19. századi Angliában váltak, de az irántuk érzett lelkesedés a mai napig töretlen.
A következőkben a Laura Aceti és Viola Autieri által összeállított Legjobb barátunk, a macska című könyvből idézünk. A részlet a macskakiállítások világáról szól, de a könyv alaposan körbejár minden témát, ami a cicatartással kapcsolatos.
„A 16. századi Angliában a falusi vásárok fellendítésére tartottak macskakiállításokat. Valójában az első kiállítás, amelyikről tudomásunk van, 1598-ra nyúlik vissza, Winchesterben rendezték meg a Szent Egyed napjához kapcsolódó vásáron. A 19. században már viszonylag fontossá váltak ezek a kiállítások. Általános vélekedés szerint Harrison Weir művész szervezte az első macskakiállítást 1871-ben a londoni Kristálypalotában, de az akkori krónikák egy korábbit is feljegyeztek, amelyet Fred Wilson természettudós rendezett, szintén a Kristálypalotában, még 1861-ben.
A törzskönyv: ez az okmány igazolja a macska családfáját, vagyis tartalmazza az ősei teljes listáját mindkét ágon. Régebben pedigrének hívták, a szó eredete a francia pied de grue, azaz »daruláb«, ami azokra a vonalakra utal, amelyek a felmenőket kötik össze.
Különböző nemzeti és nemzetközi szervezetek léteznek, amelyek nyilvántartják az egyes fajták jellemvonásait kiállításrendezési vagy tenyésztési céllal. Nemzeti szinten az egyik legrangosabb a Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) az Egyesült Királyságban. Nemzetközileg a legfontosabb a Cat Fancier’s Association (CFA), a Fédération Internationale Féline (FIFE), a TICA (The International Cat Association) és az American Cat Fanciers Association (ACFA). (…)
Sok országos és nemzetközi egyesület szervez kiállításokat, zsúfolt éves programnaptárból lehet válogatni.
A macskakiállításokon felnőtt vagy kölyökmacskákat mutatnak be, fajtatisztákat és keverékeket, hímeket és nőstényeket, ép ivarszervűeket vagy ivartalanítottakat. Ezek a szempontok határozzák meg a különböző alkategóriákba sorolást, amelyek mindegyike kiállít egy győztest. A macska elnyert minősítései megjelenhetnek a pedigréjében. Az elismeréseknek különböző szintjei vannak.
A versenyszabvány pontszámokat rendel a macska egyes alaktani jellemzőihez és a kiállítás napján mutatott állapotához a megszerezhető összesen 100 pontból. A következő részeket bírálják el: a fej (általános fejforma, homlok, orr, profil, állkapocs, fogazat és fül), a szem (forma és szín), a test (forma, méret, csontszerkezet, a mancs magassága, a lábfej formája, a farok formája és hossza), a szőrzet színe, ticking (gyűrűzöttség), a bőr állaga. Minden szemponthoz pontszámot rendelnek hozzá, és végül pontozzák az általános állapotot.
Az esemény egy vagy két nap elfoglaltságot jelent a macskáknak (a versenyeket gyakran hétvégén rendezik). A macskákat reggel értékelik a bírák, akik minden kategóriában kiválasztják a legjobb példányokat. Délben az öt legmagasabb pontszámot elért macska közül kijelölik a Best in Show-macskát, a kiállítás legjobbját. Amikor nincsenek a bírálók kezében, az állatok egy 65 cm-es oldalfalú ketrecben várakoznak, vagy az utolsó csinosításokat végzik rajtuk.
Azokat a macskákat, amelyek ugyanahhoz a fajtához tartoznak és ugyanolyan színűek, egy időben szólítják, és egy bíró értékeli őket.”
Amennyiben szinte minden téma érdekel a cicákkal kapcsolatban, ez az ajánló neked szól.
Kövess minket!
Kapcsolódó cikkek